Aktualizovaná o 20:50
BRATISLAVA. Mestskí poslanci na poslednom zasadaní pred novembrovými komunálnymi voľbami rozhodujú o významných zmenách. Na programe rokovania majú 116 bodov, vrátane parkovacej politiky, ale aj zmeny územného plánu a rozpočtu, či návrh na zverejňovanie majetkových priznaní. Dnes všetky body prerokovať nestihli, vrátia sa k nim budúci štvrtok.

Zmeny územného plánu nakoniec primátor Ivo Nesrovnal stiahol. Vyzývali ho k tomu aj poslanci. Dokument označil kandidát na primátora Matúš Vallo za predvolebný výpredaj pozemkov. Všimol si, že v 17 prípadoch sa orná pôda, športovisko, zeleň alebo stabilizované územie mení na rozvojové a zastavané.
"Je to v Bratislave veľmi známa praktika. Lacno kúpiť, presadiť si zmenu územného plánu na stavebné pozemky a následne s obrovským ziskom predať," napísal Vallo na blogu.
Primátor poznamenal, že zmeny a doplnky územného plánu Bratislavy pripravilo predchádzajúce vedenie. "Obsahujú okolo osemdesiat rôznych projektov, ktoré spôsobili, že tento celý balík sa musel posúdiť aj z rôznych strategických záujmov. Napríklad ochrany životného prostredia, preto ten proces tak dlho trval. Začal sa však za bývalého vedenia mesta a naše vedenie ho iba procesuje, my do toho nezasahujeme," povedal Ivo Nesrovnal.
"Ten proces nie je dokončený, chýba posledné vyjadrenie zo štátneho orgánu a dodnes neprišlo. Zaradili sme to do programu preventívne, ak by sme
toto potvrdenie dostali, aby mohli poslanci dnes o tom rokovať," dodal primátor a poznamenal, že keďže do dnešného dňa neprišlo, z rokovania bod stiahol.
Ešte to skúsi
Návrh parkovacej politiky dostávajú poslanci na stôl už po jedenásty raz. Zrátala to bývalá zamestnankyňa magistrátu Zuzana Aufrichtová, ktorá po kritike dokumentu zažila šikanu. Dnes kandiduje na starostku Starého Mesta.
"Parkovacia politika môže predstavovať výber na poplatkoch - vrátane pokút - 100 miliónov ročne, čo zaťaží jednu bratislavskú rodinu sumou viac ako 1000 eur," napísala na sociálnej sieti. "Pritom negarantuje, že zaparkujeme, ani ako budú výnosy použité."
Primátor a poslanci sa kvôli parkovacej politike už viackrát pohádali. Viacerí kritizujú, že mesto nemá pripravené záchytné parkoviská ani verejnú dopravu. Iní pravidlá považujú za potrebné.

"Sme jediné krajské mesto v priľahlom vesmíre bez nej a mám silný pocit, že tu nejde o Bratislavčanov, ale o to, aby niekto mohol povedať, že sa mi ju nepodarilo presadiť," myslí si primátor Nesrovnal. Či sa mu to podarí, rozhodnú poslanci budúci štvrtok.
Bezplatne pri nemocnici?
Poslanci dnes schválili, že hlavné mesto prenajme svoje pozemky v Petržalke Univerzitnej nemocnici Bratislava za symbolické euro na rok. Tá pred nemocnicou sv. Cyrila a Metoda plánuje vybudovať 199 nových parkovacích miest za 1,6 milióna eur bez DPH, ktoré poskytne ministerstvo zdravotníctva.
S výstavbou parkoviska by sa malo začať v roku 2019, sprevádzkované by malo byť v roku 2020.
Zastupiteľstvo na podnet poslankyne a predsedníčky mestskej sociálnej komisie Lucie Štasselovej požiadalo primátora Nesrovnala, aby z funkcie odvolal riaditeľku Domova seniorov Archa na Kramároch Moniku Šimovú a vypísal nové výberové konanie.
Dôvodom sú podozrenia zo zanedbávania starostlivosti o klientov, ale aj nedostatočné odborné kompetencie riaditeľky. Šímová podľa Štasselovej prišla do Archy priamo z Ministerstva vnútra.
"Máme informácie od rodín, ktorým zomreli v tomto zariadení príbuzní a ktorí takmer jednohlasne hovoria, že je tam zanedbávaná starostlivosť o klientov. Potvrdzujú to aj lekári na Kramároch a opakovane odporúčajú, aby boli klienti
umiestnení do iných zariadení," povedala poslankyňa.
Otvoria trezor

Medzi poslednými bodmi programu je návrh na zverejňovanie majetkových priznaní primátora i poslancov. Takýto zámer v roku 2012 neprešiel, informácie o svojom majetku tak dobrovoľne nad rámec zákona zverejňoval len exprimátor Milan Ftáčnik. Jeho nástupca v tom nepokračoval.
Majetok musia priznávať a zverejňovať len tí poslanci, ktorí zároveň pôsobia v zastupiteľstve samosprávneho kraja, či v parlamente.
Poslanci by mali dostať aj návrh opatrení na podporu verejnej dopravy v Bratislave. Materiál zatiaľ na stránke mesta nie je, primátor však avizuje zľavy. Cestovať zadarmo by napríklad mali všetci dôchodcovia, nielen tí nad 70 rokov a matky s malými deťmi. Bratislava by totiž podľa svojich strategických materiálov mala znižovať podiel áut na cestách.
Magistrát predložil aj návrh na zvýšenie rozpočtu o 5,5 milióna eur, celkovo by tak mesto hospodárilo s 393,5 milióna eur. Mesto navrhuje zvýšiť dotáciu pre Dopravný podnik, ale aj objem peňazí na zimnú údržbu ciest a chodníkov. Zmena rozpočtu súvisí s vyšším výberom peňazí na daniach, no mesto zaznamenalo nižšie príjmy z predaja majetku.