V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Bratislava je moje rodné mesto, ktoré mám veľmi rada. Je to môj priestor na život. Sprevádzam zahraničných turistov a často sú príjemne prekvapení, lebo nemali v súvislosti s naším mestom žiadne očakávania. Je mi však smutno, keď jeho obyvatelia na mesto nadávajú.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?

„Rieku Dunaj, atmosféru v Starom Meste, výhľad z hradnej terasy, pokoj na Hrade Devín, kaviarničky v centre aj mimo neho, hudobné podujatia na námestiach v lete, v koncertných sálach po celý rok, parky a historické cintoríny.“
3. A čo naopak na ňom z duše nenávidíte?
„Dopravné zápchy. Zatopené cesty a parkoviská. Autá a rýchlo jazdiacich cyklistov v pešej zóne. Poškodzovanie sôch a grafity na stenách.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
„Design factory vďaka môjmu obľúbenému festivalu Konvergencie. Tiež Dopravné múzeum. Škoda, že takýchto industriálnych stavieb neostalo viac alebo ak ostali, chátrajú (starý Dom lodníkov) alebo chátrajú aj po obnove (Sklad č. 7).“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku a koľko by ste boli ochotný platiť za parkovanie?

„Vnímam ju ako chodec na chodníkoch, kde treba obchádzať stojace autá s ŠPZ z celého Slovenska a často predpísaného 1,5 m pre chodcov neostáva. Vodiči s trvalým pobytom v Bratislave by mali byť zvýhodnení pri parkovaní.“
6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?
„Nemožno sa uzavrieť, hlavne keď mesto leží na hranici s dvoma štátmi a jeho dejiny boli také premenlivé. Dnešní obyvatelia si však budú zvykať na iné národnosti veľmi pomaly, pretože multikulturalizmus nezažili.“
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
„V tom, že každá skupina si myslí, že dopláca na tú druhú. Niektorí ľudia z iných končín, ktorí tu dlhodobo žijú, si nezmenia trvalé bydlisko a potom mesto dostáva menej peňazí. Prichádzajú sem len preto, že tu nájdu viac príležitostí, ale na meste im nezáleží. Možno nemali šancu objaviť pozitívne stránky života v meste. Ale mesto tvoríme my všetci spolu a je také, akým si ho spravíme.“
8. Potrebuje Bratislava metro?

„Bratislava má veľkú rozlohu a mnohé mestské časti sú ďaleko od centra. Z Petržalky, ktorá až tak ďaleko nie je, sa zasa potrebujú prepraviť na druhý breh Dunaja. Ak nie metro, tak aspoň nejaký druh rýchlodráhy by sa zišiel, ak chceme ľudí dostať z áut do MHD.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste radi prinavrátili život?
„Starým štvrtiam Vydrici a Zuckermandlu, starej židovskej štvrti v Podhradí, najmä neologickej synagóge na Rybnom námestí. Mali by sme oveľa širší útulný staromestský priestor. Takisto závidím mestám, v ktorých sa zachovala väčšia časť mestského opevnenia ako u nás.“
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
„Na dokončenie obnovy Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici, ktorý sa znova stane centrom slobodných umení. Prispela by som aj na znovuobnovenie prevádzky propelera a mojím snom je dráha na hradný kopec zo strany Dunaja.“