Správa je rozšírená o reakciu kancelárie primátora mesta Bratislava v poslednom odseku.
BRATISLAVA. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal chce pred novembrovými komunálnymi voľbami zmeniť a doplniť územný plán mesta, tvrdí kandidát na post primátora Bratislavy Matúš Vallo.
Podľa neho zmeny navrhuje primátor bez toho, aby mesto poznalo ich dopady na infraštruktúru, dopravu a demografiu lokalít.
Na dnešnej tlačovej konferencii v Starom Meste Vallo tiež spomenul, že prípadné zmeny územného plánu navrhuje v budúcnosti spoplatniť.
„Znamená to, že keď niekto zmenou územného plánu príde k tom, že sa jeho pozemok zmení z ornej pôdy na stavebné pozemky a narastie jeho hodnota, zaplatí časť tejto sumy do mestskej kasy,“ poznamenal.
Poslanci by mali o zmenách rokovať

Na otázku, či má informácie o tom, že materiál Ivo Nesrovnal na rokovanie mestského zastupiteľstva predloží, Vallo odpovedal, že bod o územnom pláne by na stole poslanci mali mať.
„Ak to tak nebude, budem rád,“ poznamenal v piatok pred novinármi.
Riešením podľa Valla je, aby o zmenách územného plánu zastupiteľstvo nehlasovalo v hromadnej forme, pri ktorej sa jedným hlasovaním rozhodne o zmene na viacerých územiach.
Chcel by, aby zastupiteľstvo rokovalo o každej zmene a doplnku územného plánu osobitne.
Kde by sa mohlo stavať
Kandidát na post primátora hlavného mesta v piatok zverejnil aj príklady lokalít, kde by mali podľa neho povoliť ďalšiu výstavbu.
Je to napríklad územie južne od Vodného zdroja pri ulici Odeská v Podunajských Biskupiciach, kde sa priestor mení zo zelene na rozvojové územie.
Patrí sem aj lokalita, kde boli bývalé mlyny a pekárne na Račianskej ulici v Novom Meste.

Tu by sa malo územie meniť na rozvojové s najnižšou mierou regulácie, čo umožňuje výškovú zástavbu.
Ďalšou je napríklad aj Veľká lúka pri Technickom skle v Dúbravke, kde sa mení územie na rozvojové.
Reakcia hlavného mesta
"Hlavné mesto SR Bratislava ako príslušný orgán územného plánovania postupuje pri obstarávaní tejto územnoplánovacej dokumentácie v zmysle príslušných ustanovení stavebného zákona, zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a súvisiacich právnych predpisov. Je to náročný proces, pozostávajúci z množstva na seba nadväzujúcich úkonov a až po ich absolvovaní môže mestské zastupiteľstvo pristúpiť k jeho schvaľovaniu," reaguje kancelária primátora Bratislavy a dodáva, že v súčasnosti predmetný materiál skúma Okresný úrad Bratislava podľa stavebného zákona, doručenie jeho stanoviska je podmienkou pristúpenia ku schvaľovaniu územných plánov.
"Táto skutočnosť nebráni zverejneniu materiálu v rámci prípravy najbližšie možného zasadnutia MsZ po absolvovaní všetkých postupov vyplývajúcich z právnych predpisov. Zároveň umožňuje širokej verejnosti oboznámiť sa s navrhovaným výsledkom vyhodnotenia prerokovania s dotknutými orgánmi a verejnosťou." informovali v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.