Lucia Okoličányová na nordic walking, teda chôdzu s paličkami, narazila keď ako bývalá vrcholová športovkyňa hľadala spôsob ako sa vyhnúť ďalšej operácii kolena a dať si dohromady chrbát. Stal sa postupne jej životným štýlom, založila Slovenskú asociáciu Nordic Walking a stala sa jej prezidentkou. Tento rok jej vo vydavateľstve Slovart vyšla kniha Moderný nordic walking.
Ako rodená Bratislavčanka ste sa odsťahovali do Tatranskej Lomnice. Prečo?
„Nebolo to ľahké rozhodnutie. V hlave som to riešila rok a pol. Pracovala som vtedy ako prorektorka Vysokej školy výtvarných umení, robila deťom taxikárku a večer s nimi riešila úlohy. Bol to stres.
Vtedy som si povedala, mala som 39-40 rokov a deti boli ešte pomerne malé, staršia dcéra mala osem rokov a mladší syn päť, že za desať rokov to už neurobím, že už na to bude neskoro. Dala som výpoveď, zobrala obe deti a úplne sa odstrihla.
Nebola to istota, asociáciu sme založili až neskôr. Ale už vtedy tu boli známky toho, že by to mohlo ísť týmto smerom a že sa nordic walking na Slovensku bude rozvíjať.“
Prečo ste si vybrali Tatry?
„Tatry milujem a v Tatranskej Lomnici som mala víkendový apartmán. Takže už som tam mala určité zázemie a deti to tam poznali. Lazy by som ako rodená Bratislavčanka nzvládla, to hovorím úprimne. Tatranská Lomnica je turistické centrum a má mestský charakter.“
Ako ste sa dostali k nordic walkingu?
„Mala som zdravotné problémy pohybového aparátu a lekár mi hovoril, že koleno si musím dať operovať, lebo s ním nebudem môcť ani chodiť, ani lyžovať, ani hrať pingpong. Nechcela som ísť na tretiu operáciu kolena a na operáciu chrbtice pre vytečenú platničku. Hľadala som iné riešenie.
Narazila som na nordic walking, ktorý však vtedy na Slovensku ešte nebol rozšírený. Nový predný krížový väz mi síce v kolene nenarástol, ale vďaka nordic walkingu mi tak spevnelo vnútorné svalstvo, že na žiadnu operáciu som nemusela ísť. Takisto lyžujem a robím aktivity, ktoré mi môj zdravotný stav predtým neumožňoval.“
Je nordic walking skôr aktivita, alebo šport?
„My ho voláme ozdravno-pohybová aktivita. Aj keď nordic walking má aj športovú úroveň so súťažami, v našej asociácii sme od nej úplne upustili a nordic walking chápeme primárne ako ozdravnú techniku. Rada to prirovnávam k joge alebo pilates. Ani v nich sa nesúťaží.“
Aké sú hlavné prínosy nordic walkingu?
„Nordic walking, teda severská chôdza, je chôdza s paličkami vhodná pre všetkých – deti, ľudí vyššieho veku, so zdravotnými obmedzeniami, pre tehotné ženy alebo ako kompenzačná aktivita alebo ako koordinačná a kondičná príprava. Zoznam benefitov, ktoré získate správnou technikou, je dlhý.
Nordic walking je prospešný pri chorobách pohybového aparátu, pri neurologických aj srdcovo-cievnych ochoreniach, pri diabete, astme, depresiách, poruchách učenia u detí, artróze aj osteoporóze, rehabilitácii pooperačných stavov, poruchách lymfatického systému a takisto pri chudnutí.“
Koľko trvá, kým sa človek naučí správnu techniku?
„Technika moderného nordic walkingu sa veľmi líši od chôdze s klasickými turistickými paličkami. Pri chôdzi s turistickými paličkami sa vpredu opierate o paličky a vrchná časť tela sa hýbe len minimálne.
Pri nordic walkingu kráčate v takzvanom aktívnom postoji a ruky pracujú z ramena, nie z lakťa. Pohyb rúk prebieha najmä za telom, nie pred ním. Takto zapájate aj vrchnú časť tela a z chôdze získavate maximum benefitov. Pri dodržiavaní správnej techniky zapájate vyše 90 percent svalov tela. Základy sa dajú s inštruktorom zvládnuť za šesť-sedem hodín. Tri až štyri mesiace trvá, keď chodíte trénovať tri- či štyrikrát do týždňa, kým sa naučíte chodiť v správnom, aktívnom postoji a kým si skoordinujete ruky a nohy.
Úplne zautomatizovanie správnej techniky trvá v priemere jeden a pol až dva roky. Musíte sa 'vychodiť'. Je to, ako keď ste sa učili šoférovať.“
Ktoré terény sú vhodné na nordic walking v Bratislave?
„V zahraničí ľudia praktizujú nordic walking aj na asfalte a betóne v strede mesta. V Bratislave je však množstvo oveľa príjemnejších lokalít – napríklad Sad Janka Kráľa, Koliba či Železná studnička. Často kopírujeme bežecké trate, aj keď pre nordic walking sú vhodnejšie skôr rovinaté terény. Mierne kopčeky sú fajn, ale pri strmých terénoch sa už nedá dodržiavať správna technika.“
Je pravda, že s nordic walkingom sa začalo na bežkárskej súťaži, keď im nenapadalo dostatok snehu?
„Zakladateľmi a propagátormi nordic walkingu sú Leena Jääskeläinen a Tuomo Jantunen z Fínska. Stretla som sa s nimi minulý rok v Helsinkách na kongrese nordic walkingu. Aj keď už niekedy od roku 1930 bežkári využívali chôdzu s paličkami počas letnej prípravy, zlom nastal niekedy v 80. rokoch minulého storočia.
Prispela k tomu aj bežkárska súťaž, ktorú takmer pre nedostatok snehu zrušili. Vtedajší riaditeľ fínskej asociácie rekreačného športu Tuomo Jantunen bežkárom povedal, že keď už prišli, nech si dajú dolu bežky a idú len s paličkami. Vtedy si uvedomili, aká je to drina. Začali sa robiť rôzne štúdie a technika sa začala zdokonalovať. Postupne sa skrátili palice, vyvinuli sa špeciálne pútka na ruky, viac sa do pohybu začala zapájať aj vrchná časť tela.“
Kde sa dnes nachádza Slovensko na celosvetovej mape nordic walkingu?
„Keď sme pred ôsmimi - desiatimi rokmi nordic walking rozbiehali na Slovensku, boli sme 10 - 15 rokov pozadu za zahraničím. Dnes si dovolím povedať, že sme v top päťke, aj čo sa týka techniky, vzdelávania či propagácie. Pravidelne chodím na kongresy do zahraničia, takže to viem porovnať.“
Vy sama ste boli na medzinárodnom kongrese nordic walkingu v rokoch 2015 a 2017 vyhodnotená ako inštruktorka s najlepšou technikou na svete. Aký to bol pocit?
V roku 2013 ma na svetovom kongrese v Gdansku dolaďovala top líderka v nordic walkingu a moja trénerka a guru Tiina Arrankoski. O dva roky neskôr, keď sme ako inštruktori predvádzali našu techniku na olympijskom štadióne počas kongresu v Barcelone, sa po tom, ako sme prešli okruh, rozbehla ku mne. Začala ma objímať a po tvári jej tiekli slzy. Ani vo sne mi nenapadlo, že je to preto, lebo moju techniku vyhodnotili ako najlepšiu. Mám nordic walking veľmi rada, robím ho zo srdca a podľa mňa sa to na tom odrazilo.“