BRATISLAVA. Pár týždňov pred voľbami chce magistrát meniť územný plán mesta. Ide o základné pravidlá, kde sa môže a nemôže stavať a koľko. V návrhu sa menia lesy a zeleň na zastavané plochy, ale aj naopak.
Komisia pre územné plánovanie ho schváliť neodporučila.
Územný plán
- je dokument, ktorý určuje funkčné využitie územia;
- určuje, aké budovy môžu vyrásť na konkrétnych miestach alebo naopak, kde sa stavať nemôže;
- mal by zohľadňovať kvalitu životného prostredia a prírodu.
Zmeny sa začali pripravovať ešte pred piatimi rokmi, návrhy predkladali poslanci, ale aj investori.
Odvtedy sa dokument menil. Vypadli niektoré kontroverzné návrhy ako zástavba vinohradov, Zlatých pieskov a zmena lesa v Dúbravke na výstavbu.
Ostala napríklad premena vajnorského Starého letiska na sídlisko, proti čomu Vajnorčania protestujú a chcú o tom rozhodnúť v referende.
"Hlavné mesto Slovenska nemôže donekonečna prijímať územné plány a ich zmeny len na základe krátkodobých záujmov a požiadaviek developerov," hovorí predseda vajnorského petičného výboru a kandidát na starostu, Juraj Ondruška.

Nová štvrť by po zmenách mala vyrásť aj na juhu Petržalky na Janíkovskom poli či na Františkovom majeri v Záhorskej Bystrici. Dúbravka zase protestuje proti vypusteniu hranice lesa. Naopak v Ružinove sú navrhnuté zmeny štyroch lokalít zo zastavaných na parky.
Zmeny neodporučili
Poslanecká územnoplánovacia komisia finálny návrh dostala v auguste a neodporučila ho schváliť.
Podľa členky komisie, architektky Lucie Štasselovej nie je materiál kompletný. "Ak sa plánovaná výstavba zrealizuje, tak to bude mať dosah aj na počty obyvateľov, na ich nároky na infraštruktúru, čo sa týka škôl, zdravotníckych zariadení, sociálnych služieb, na dopravu, toto všetko mi nepoznáme," vysvetľuje. Odpoveď magistrátu, prečo podľa nej bola, že zmeny nebudú také veľké.
Členovia komisie neboli spokojní s postupom spracovania, chceli vedieť kritériá, na základe čoho sa vyhodnocovali pripomienky, prečo boli alebo neboli akceptované. Ak si poslanci k navrhnutým zmenám nemôžu prečítať pripomienky, ťažko podľa Štasselovej môžu zistiť, ktoré zmeny sú potrebné.

"Vyhodnocovanie prerokovania je zložitý proces," reagovala hovorkyňa magistrátu Zuzana Onufer. "Musia byť zohľadnené ciele územného plánovania, vytvárané predpoklady na trvalý súlad všetkých činností v území s osobitným zreteľom na starostlivosť o životné prostredie, na šetrné využívanie prírodných zdrojov a na zachovanie prírodných, civilizačných a kultúrnych hodnôt," dodala.
Magistrát je presvedčený, že materiál dal k dispozícii v dostatočnom predstihu. Verejnosti pritom dal na pripomienkovanie najnižšiu - desaťdňovú lehotu.
Stiahne ho primátor?
Poslanec Slavomír Drozd na komisii magistrátu pripomínal, že materiál mali dostať ešte predtým, ako ho odoslali na Okresný úrad Bratislava, ktorý preveril zákonnosť materiálu.
"Najradšej by som bol, keby primátor tento bod stiahol z rokovania. Za celé volebné obdobie o tomto materiáli neprebehla žiadna diskusia, materiál bol pred poslancami utajovaný," tvrdí vajnorský starosta a mestský poslanec Ján Mrva. "Ak to neurobí, zrejme to navrhnem ja," dodal.
Komisia zasadala aj tento týždeň. Navrhla návrh zmien nepredložiť, neschváliť
materiál, nepokračovať na prácach a pristúpiť k okamžitému obstaraniu jednotlivých zmien a doplnkov. "Za hlasovalo deväť z 11 prítomných členov.
Niektoré mestské časti však na zmeny čakajú. Bývalé zastupiteľstvo v roku 2013 schválilo, že podnety na zmenu územného plánu musia byť buď podložené odsúhlasenými urbanistickými štúdiami, alebo majú spĺňať verejný záujem. Okrem toho je možné prijať zmeny, ktorými sa robia drobné úpravy alebo opravujú chyby.
Starostka Čunova Gabriela Ferenčáková tvrdí, že zmeny potrebujú práve na regulovanie novej zástavby, ale aj na udelenie dotácie pre seniorcentrum v areáli družstva. Dokument má opraviť aj chybu, keď je školský dvor evidovaný ako chránená krajinná oblasť. Rača chce opravu, aby v časti amfiteátra v Knižkovej doline nebol les.

Aktuálny územný plán mesta je z roku 2007, odvtedy sa tri razy menil. Kontroverzné boli už zmeny v decembri 2011. Poslanci vtedy povolili výškové stavby na územiach, kde boli zakázané, aj v zóne Chalupkova, kde sa dnes koncentrujú. Umožnili aj hustejšiu zástavbu na území PKO, ktoré sa neskôr predalo za euro.
Neskôr sa poslanci s primátorom dohodli, že nebudú schvaľovať zmeny v balíkoch, aby sa tam ocitli aj tie pozitívne, aj negatívne. Koncom septembra však budú opäť rozhodovať o takmer 50 zmenách.