SME

Kempelen má na konte svetové prvenstvá

Prešporský rodák sa v mnohom vyrovnal Leonardovi da Vinci.

Socha J. W. Kempelena v parku Vodárenského múzeaSocha J. W. Kempelena v parku Vodárenského múzea (Zdroj: Jana Liptakova)

STARÉ MESTO. Wolfganga von Kempelena,významného presšporského rodáka najviac preslávili senzácie a špekulácie okolo jeho šachového automatu. Mal však oveľa širší záber. Jeho vynálezy a záujem o techniku ho radia k osobnostiam formátu Leonarda da Vinciho .

Má na konte niekoľko svetových prvenstiev, napríklad prvý úspešný pokus o umelé napodobenie reči, jedno z prvých prakticky použiteľných zariadení na písanie pre nevidiacich či prvý udelený patent na parnú turbínu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Paradoxne šachový automat Kempelenovi pokazil meno a získal povesť podvodníka. Nebol však podvodníkom, ale človekom osvietenstva, ktorý sa snažil svojimi vynálezmi robiť svet lepším,“ hovorí Andrej Groll z občianskeho združenia Aktiva.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kempelen má konečne sochu v Bratislave Čítajte 

Kempelen Grolla fascinuje už od detstva. Asi pred dvoma rokmi si položil otázku, prečo nemá v Bratislave žiadne múzeum a prečo je takmer zabudnutý. A rozhodol sa mu usporiadať aspoň výstavu.

Okrem detailných informácií o jeho živote a vynálezoch, na nej predstavuje aj model jeho parnej turbíny či samotného šachového automatu.

Kto bol Kempelen

Kempelen bol polyhistor, vynálezca, štátny radca, výtvarník aj dramatik. Narodil sa v Prešporku v roku 1734 a celý jeho život zapadá do 18. storočia, čo bolo vrcholné obdobie osvietenstva alebo veku rozumu.

„To obdobie prialo polyhistorom aj u nás. Okrem Kempelena to boli Matej Bell, Ján Andrej Segner alebo Adam František Kollár,“ hovorí Groll.

Prevratné objavy Isaaca Newtona v predchádzajúcom storočí alebo snahy francúzskych filozofov popularizovať vedu viedli k záujmu o vedu aj laikov. Tí majetnejší si zriaďovali laboratóriá, kde sa oddávali pokusom. To bol prípad Wolfganga von Kempelen. Vďaka talentu a osobnej intervencii Márie Terézie sa rýchlo vypracoval na riaditeľa soľných baní v celom Uhorsku a kariéru zavŕšil ako miestodržiteľ v Transylvánii. Ako by sme dnes povedali, bol poverovaný najnáročnejšími logistickými úlohami.

SkryťVypnúť reklamu

„Zlomovým momentom v Kempelenovom živote bola smrť jeho prvej manželky len štyri mesiace po svadbe. Útechu hľadal v štúdiu fyziky a chémie,“ vysvetľuje Groll. Zriadil si laboratórium a v ňom sa oddával pokusom.

Popri zábavných ilúziách, akou bol šachový automat, alebo inžinierskych banských dielach, pomáhal aj hendikepovaným. Pre chorú Máriu Teréziu skonštruoval polohovateľnú posteľ, bol priekopníkom v oblasti vzdelávania nevidomých a chcel uľahčiť hluchonemým učenie reči.

Okrem technického sa uňho prejavil aj umelecký talent. Jeho melodráma Adromeda a Perseus sa uvádzala vo Viedni, v Budíne, Prešporku aj v Prahe. Známe sú jeho kresby a medirytiny a zachovali sa dva zväzky rukopisov jeho básní.

Čas pary

Menej známe je, že Kempelen sa venoval aj parným strojom a v tejto oblasti dosiahol veľké úspechy.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to pomerne logické, v tom období bolo Slovensko jedinou krajinou, okrem Britských ostrovov, kde sa parné stroje, takzvané ohňové mašiny, rozšírili ešte pred priemyselnou revolúciou,“ hovorí Groll. Boli síce veľmi primitívne, ťažkopádne a málo efektívne, ale v banskom priemysle našli svoje využitie.

Kempelen si uvedomoval potenciál parnej energie a investoval všetky úspory do pokusov o ich zefektívnenie. To ho priviedlo až na pokraj bankrotu, keď jeho prototyp pred patentovou komisiou takmer vybuchol. Patent preto najprv nezískal.

„Pri pokusoch s parnou energiou prišiel s úplne novým konceptom, takzvanej reaktívnej parnej turbíny, keď v Segnerovom kolese vodu nahradil parou,“ hovorí Groll. Podobne ako vzduch unikajúci z balónika ho núti k pohybu opačným smerom, para z trysiek otočného ramena turbíny ho núti k rotačnému pohybu.

Kempelen prišiel na túto myšlienku v Londýne počas turné so svojím šachovým automatom. Preto tu požiadal o patent, ktorý aj získal.

„Ide o prvý patent na parnú turbínu v histórii,“ hovorí Groll.

V Londýne kontaktoval aj slávneho vynálezcu a autora množstva patentov na zdokonalenie parných strojov Jamesa Watta. Chcel mu predviesť svoju turbínu a diskutovať s ním. Watt však stretnutie odmietol.

„Obával sa, že diskusia by mohla Kempelena inšpirovať k zlepšeniam turbíny. A to by mohlo ohroziť pozíciu jeho strojov na trhu,“ vysvetľuje Groll.

Kempelen reaktívnu turbínu použil na čerpanie vody v Neptúnovej fontáne vo viedenskom Schönbrunne. V priemysle sa nepresadila, mala nízku efektivitu.

Inšpiroval aj Louisa Brailleho

Kempelen bol priekopníkom aj v pomoci hendikepovaným. V tom čase slávnu viedenskú nevidomú speváčku, klaviristku a skladateľku Máriu Teréziu von Paradise naučil čítať a písať pomocou písmen vystrihnutých z papiera a textu perforovaného špendlíkom do papiera. Neskôr pre ňu skonštruoval príručný tlačiarenský lis, na ktorom dokázala rozlíšiť hmatom písmenká a pomocou vodiacich drážok sádzať text a tlačiť ho na papier. Išlo o jeden z prvých prakticky použiteľných prístrojov na písanie pre nevidomých.

„Hovoríme o 18. storočí, keď ešte neexistovali žiadne metódy ani pomôcky na výučbu nevidomých. Dokonca sa pochybovalo, či sú vôbec schopní nejakého vzdelania,“ hovorí Groll.

Tu sa tento príbeh nekončí. Speváčka počas turné v Paríži predviedla zariadenie aj metódy, ktorými ju Kempelen naučil čítať a písať, francúzskemu filantropovi Valentinovi Haüyovi.

„Na základe tohto stretnutia založil prvú školu pre nevidomých na svete, ktorá funguje dodnes. Najslávnejším odchovancom je Louis Braille, vynálezca špeciálneho písma pre nevidiacich. To však bolo až 45 rokov po Kempelenovi,“ hovorí Groll.

Hovoriaci stroj

V 1791 vyšla vo Viedni Kempelenovi kniha Mechanizmus ľudskej reči s opisom hovoriaceho stroja.

„Táto kniha sa považuje za jeho opus magnum. Zhrnul v nej rozsiahle poznatky, ktoré získal počas dvadsaťročného výskumu reči a pokusov s hovoriacim strojom. Hovoriaci stroj nebol dokonalý, ale bol to prvý pokus o napodobenie reči v histórii,“ vysvetľuje Groll.

Hovoriaci stroj neskôr priviedol vynálezcu telefónu Alexandra Grahama Bella k fascinácii zvukom.

Záhada šachového automatu

Šachový automat v podobe Turka sediaceho za stolom je jediný Kempelenov vynález, ktorý ľudia poznajú aj dnes. Skonštruoval ho na pobavenie Márie Terézie. Netajil sa však tým, že ide o ilúziu.

„Šachový automat spôsobil senzáciu, kdekoľvek sa objavil a noviny preberali skreslené správy o zázračnom a neporaziteľnom stroji. Kempelen sa tak ocitol vo vlastnej pasci, keďže podstatou každej dobrej ilúzie je, že nemožno prezradiť, ako naozaj funguje,“ hovorí Groll.

Keď stroj v Amerike v roku 1854 zhorel, zdalo sa, že s ním zhorelo aj vysvetlenie záhady, ako naozaj fungoval. Jeho princíp však syn posledného majiteľa prezradil v článku v časopise Chess Monthly v roku 1857. A nebol to beznohý šachista, kto pohyboval figúrkami, ako sa dodnes traduje.

„Opäť, išlo o prvú ilúziu svojho druhu v dejinách,“ hovorí Groll.

Kempelen v dnešnej Bratislave

Read also: Kempelen má konečne sochu v Bratislave Čítajte 

Kempelena dnes v Bratislave pripomína jeho socha v parku Vodárenského múzea či zvyšky vodovodu na Hrad.

Podľa odborníčky na Kempelena, Alice Reiningerovej sa zachoval aj dom, v ktorom žil a kde mal aj svoju dielňu. Je to barokový dom na Dunajskej 20.

„Bohužiaľ, je v žalostnom stave a nie je na ňom ani pamätná tabuľa,“ hovorí Groll.

Jeho snom je vybudovať v Bratislave Kempelenovi stále múzeum. Základom by mohli byť exponáty, ktoré dal vyrobiť pre terajšiu výstavu.

Jana Liptáková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 12 076
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 751
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 512
  4. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 5 038
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 825
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 696
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 470
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 402
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Radko Mačuha: "Žiadna pandémia krívačky a slintačky neexistuje". ( fikcia) 21 066
  2. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 066
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 804
  4. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 14 928
  5. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 10 641
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 737
  7. Miroslav Ferkl: Kaviareň múdreho Kotlára 6 226
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 209
  1. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  2. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  3. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  4. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  5. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  6. Tupou Ceruzou: Žandári
  7. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  8. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
SkryťZatvoriť reklamu