BRATISLAVA. Kandidáti na post primátora sa zhodujú, že v Bratislave nestačí čistiť kanály, ale treba robiť opatrenia na zmiernenie dosahov klimatických zmien.
"Koľkokrát musí prísť prívalový dážď, aby to pána primátora Nesrovnala už neprekvapilo? Možno konečne dá za pravdu odborníkom, ktorí mu vyčítajú bezhlavé asfaltovania," vraví kandidátka KDH Caroline Líšková.
"Bratislava nie je pripravená na následky klimatických zmien, ktoré sa prejavujú aj prívalovými dažďami. Vedenie mesta musí vidieť za roh. Už nestačí len narýchlo a nezmyselne asfaltovať cesty," kritizuje aj nezávislý kandidát, bývalý riaditeľ RTVS Václav Mika.
"Pri extrémnych zrážkach sa vody v uliciach nezbavíme. Musíme sa snažiť, aby pre nás extrémnou zrážkou nebola každá väčšia búrka," napísal nezávislý kandidát a architekt Matúš Vallo.
Vajnorský starosta a mestský poslanec Ján Mrva, ktorý takisto kandiduje na post primátora, na sociálnej sieti zverejnil odvodňovaciu jamu, ktorú vlani vybudovali pri základnej škole vo Vajnoroch. Dovtedy tam býval chodník pravidelne zatopený.
Kandidáti sa zhodujú, že kanalizáciu treba priebežne čistiť a prípadne aj rekonštruovať, zvýšiť množstvo priepustných plôch v meste, budovať záchytné nádrže na dažďovú vodu, vodné kanály, ale aj rozširovať zeleň. Vallo hovorí, že pomôžu aj zelené aleje pri električkových tratiach, cestách a na chodníkoch. Podľa Miku treba aj električkové dráhy osádzať do podložia znižujúceho hluk a otrasy a zadržiavajúceho dažďovú vodu.
"Ak by vedenie mesta postupovalo pri opravách ciest koncepčne, následky by boli omnoho menšie," myslí si Mika.
Vallo sľubuje pripraviť manuál verejných priestorov s pravidlami pre všetkých, aby sa v meste neudiala žiadna rekonštrukcia, ktorá by súčasný stav nezlepšila alebo dokonca zhoršila.
