SME

Bratislava sa takmer stala Wilsonovým mestom

Amerického prezidenta Woodrowa Wilsona v Bratislave pripomína ulica, plaketa aj busta.

Scéna z filmu Wilsonov, kde sa Bratislava, vtedy Wilsonov, pripravuje na slávnostné podpísanie zmluvy o pripojení mesta k USA.Scéna z filmu Wilsonov, kde sa Bratislava, vtedy Wilsonov, pripravuje na slávnostné podpísanie zmluvy o pripojení mesta k USA. (Zdroj: (Zdroj: Foto - Pubres))

BRATISLAVA. Presslawasburg, Pressburg, Posonium, Pozsony, Prešporok či Požoň. To nie sú názvy rozdielnych miest, ale len niektoré z mien, ktorými sa kedysi označovala dnešná Bratislava. A mohlo ich byť o jedno viac.

Keď sa po skončení prvej svetovej vojny rodilo Československo, padol návrh pomenovať mesto po americkom prezidentovi Woodrowovi Wilsonovi - Wilsonovo mesto. Nakoniec sa tak nestalo.

Amerického politika, ktorý presadzoval autonómiu národov v rakúsko-uhorskom impériu, ale je pokladaný aj za najrasistickejšieho prezidenta v histórii USA, dnes v Bratislave pripomína viacero miest. Do Wilsonovho mesta zasadil svoj gotický horor spisovateľ Michal Hvorecký a inšpiroval sa ním aj pri hľadaní mena pre hudobný festival.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer Wilsonovo mesto

Márne snahy Čechov a Slovákov o rovnoprávne postavenie v habsburskej monarchii vyústili po prvej svetovej vojne do rozhodnutia opustiť Rakúsko-Uhorsko. Československo vzniklo 28. októbra 1918. Prispel k tomu aj sám Woodrow Wilson.

„Vo svojom slávnom štrnásťbodovom posolstve prednesenom 8. januára 1918 na pôde amerického Kongresu podporil okrem iného aj slobodu a sebaurčenie pre rôzne národy žijúce v rakúsko-uhorskej monarchii,“ povedal americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling pri príležitosti 100. výročia prejavu v roku 2018.

Napriek tomu pri vzniku novej republiky nebolo jasné, ktorému z nástupníckych štátov Rakúsko-Uhorska vtedajší Prešporok s veľkým podielom po maďarsky a nemecky hovoriaceho obyvateľstva pripadne – či Československu, Rakúsku, alebo Maďarsku. Objavili sa snahy nazvať mesto po Wilsonovi a urobiť z neho mesto s podobným štatútom, aký vtedy malo slobodné mesto Gdansk. Samotné mesto a jeho okolie nepatrili ani Nemecku, ani Poľsku a boli nezávislým štátom pod ochranou Spoločenstva národov.

SkryťVypnúť reklamu

Neexistujú žiadne oficiálne dokumenty, ktoré by uvádzali, kto a kedy navrhol nazvať Prešporok Wilsonovým mestom - teda Wilsonovom v slovenčine, Wilsonstadtom v nemčine a Wilson-Városom v maďarčine.

„Podľa dostupných informácií to bola iniciatíva krajanov v USA, ktorej sa chytili československí legionári. Zachovalo sa dosť pohľadníc, ktoré legionári z Bratislavy posielali a na ktorých je uvedené Wilsonovo mesto. Malo to byť vyjadrenie vďaky za to, že Wilson mal zásluhu na vzniku česko-slovenského štátu,“ vysvetľuje historik Dušan Kováč. Údajne existujú aj vojenské mapy, na ktorých je Bratislava označená ako Wilsonovo mesto.

Napriek tomu sa snahy pomenovať mesto po americkom prezidentovi či urobiť z neho nezávislé slobodné mesto nenaplnili. Mesto bolo 18. januára 1919 vyhlásené za hlavné mesto Slovenska a na základe oficiálneho návrhu ministra s plnou mocou pre správu Slovenska Vavra Šrobára bolo premenované na Bratislavu.

SkryťVypnúť reklamu

Ulica, plaketa a busta

V súčasnosti pripomína 28. amerického prezidenta niekoľko miest v Bratislave. V Starom Meste pri Račianskom mýte sa nachádza Wilsonova ulica. Je spojnicou Radlinského a Blumentálskej.

Na Pálffyho paláci na Zámockej ulici sa zase nachádza pamätná tabuľa Woodrowa Wilsona. Za jej inštaláciou stála iniciatíva Slovenskej atlantickej komisie v roku 2008.

A 18. mája tohto roku v priestoroch ministerstva zahraničných vecí na Hlbokej minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a veľvyslanec Adam Sterling odhalili Wilsonovu bustu v rámci podujatí pripomínajúcich 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, ako aj 25. výročia samostatnej Slovenskej republiky a slovensko-amerických vzťahov.

„Jeho mierové vízie, podpora slobodného obchodu a otvorená diplomacia založená na rovnocennom postoji k všetkým národom bez ohľadu na ich veľkosť prispeli ku vzniku nezávislého a demokratického Československa,“ povedal minister Lajčák vo svojom príhovore.

Každý, kto má záujem, si bustu môže prísť pozrieť. Po registrácii na recepcii ministerstva záujemcu zamestnanec odprevadí na nádvorie Palugyayovho paláca, kde je busta inštalovaná, informoval hovorca ministerstva Boris Gandel.

Kniha aj film

Turbulentná éra vzniku Československa neprestáva fascinovať spisovateľa Michala Hvoreckého.

„Pre mňa je to niečo ako historický zázrak, že vzniklo Československo, pretože všetko hovorilo skôr proti než za jeho vytvorenie,“ hovorí Hvorecký.

Hvoreckého veľmi zaujíma to, ako sa z veľkej, pestrej a multietnickej rakúsko-uhorskej monarchie stali takzvané národné štáty, ktoré však vôbec neboli národné, ale mnohonárodné.

„V tých rokoch sa rozhodovalo o tom, čo doteraz chápeme ako svoj domov, ako svoju vlasť, ako svoj priestor na život,“ povedal Hvorecký, podľa ktorého vtedajší Prešporok bol v špecifickej situácii, pretože jeho obyvatelia sa vôbec necítili byť súčasťou Československa a navyše mesto samotné malo strategicky veľmi dôležitú polohu na Dunaji a pri hraniciach.

„Pre mňa ako občana, ako človeka pochádzajúceho odtiaľto, ale aj ako autora je veľmi vzrušujúce predstavovať si, aké by to bolo, keby sa vývoj ubral trocha iným smerom,“ povedal Hvorecký.

S týmto nápadom sa pohráva v novele Wilsonov, v ktorej detektív FBI Aaron Food prichádza v roku 1923 do Wilsonovho mesta vyšetriť sériu mysterióznych vrážd. Mesto sa tak v jeho fikcii už štyri roky volá po americkom prezidentovi.

Read also: Bratislava ako filmová kulisa Čítajte 

Novela inšpirovala filmárov, ktorí trošku pozmenili príbeh a v roku 2015 ho preniesli na strieborné plátno. Vo filme starosta Dangl v roku 1919 sníva o tom, že jeho mesto bude pripojené k Spojeným štátom americkým a premenované na Wilsonov. Slávnostné podpísanie dokumentov sa má uskutočniť v miestnej opere za prítomnosti jeho priateľa, samotného prezidenta Woodrowa Wilsona, už o jeden týždeň. Jediným problémom je, ako zapasovať ďalšiu hviezdičku na americkú vlajku. Potom však začne v meste vystrájať tajomný vrah. Keďže miestny policajný zbor je v koncoch, sám prezident USA Woodrow Wilson posiela do mesta skúseného dôstojníka FBI Aarona Fooda.

Inšpirácia pre názov hudobného festivalu

Pôvod mena hudobného festivalu Wilsonic, ktorý Hvorecký založil spolu so svojím priateľom a DJ-om Tiborom Holodom, takisto treba hľadať vo Wilsonove.

„Práve keď som písal poviedku Wilsonov, uvedomil som si, že téma Wilsonovho mesta je pre mnohých veľmi kontroverzná,“ povedal Hvorecký. Chcel však toto slovo a túto tému priniesť späť medzi ľudí. „Spojili sme Wilsonov a sonic a dostali sme Wilsonic.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 688
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 520
  3. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 15 003
  4. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 14 911
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 598
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 962
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 462
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 7 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Kde a ako skončili prokurátori zo zrušenej špeciálnej prokuratúry.


a 2 ďalší
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 44 146
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 434
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 292
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 148
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 329
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 287
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 378
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 409
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu