SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Kandidát na primátora Vallo: Developeri si robia, čo chcú. Chcem im určiť pravidlá

Do komunálnej politiky prichádza z úplne iného prostredia.

Zo všetkých primátorov bude mať zrejme najväčšiu podporu mestského zastupiteľstva šéf magistrátu Bratislavy Matúš Vallo. Poslanci pravicových strán, ktoré ho podporovali majú v mestskom parlamente väčšinu a aj medzi nezávislými sú viacerí pravičiari. Smer sa do zastupiteľstva vôbec nedostal. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Architekt a hudobník Matúš Vallo by v prípade zvolenia za primátora v skupine Para neskončil. Prednosť by však mala Bratislava.

Nedávno vyšiel prieskum agentúry Focus, podľa ktorého ste v preferenciách kandidátov na primátora na štvrtom mieste. Výsledky však hovorili aj o tom, že vás stále nepozná 37 percent Bratislavčanov. Je to najväčší problém, s ktorým sa stretávate?

„Áno. Keď som však pred dvoma rokmi začínal, tak som si želal, aby ma hneď prvý prieskum ukázal ako relevantného kandidáta. To sa podarilo. O post primátora bojujem s ľuďmi, ktorí sú dlhodobo známi.

Keď si pozriete zoznam mediálnych výstupov za posledný rok, tak v ňom z logických dôvodov vystupujú najmä oni. Z tohto pohľadu ma veľmi teší, že sme v pelotóne a že máme šancu dostať sa na špicu.

Dokonca v prieskume voličov do štyridsať rokov som o priečku vyššie a rozdiely sú ešte menšie. Asi to tak už začínajú vnímať aj ostatní, pretože pribúdajú podpásové údery proti mne.“

Prečítajte si tiež: Prieskum: Najväčšiu šancu stať sa bratislavským primátorom má Nesrovnal Čítajte 

Vašimi najväčšími súpermi sú Ivo Nesrovnal, Václav Mika či Ján Mrva. Prečo ste lepší ako oni? Nemáte ani skúsenosti s komunálnou politikou.

„Prichádzam do komunálnej politiky z úplne iného prostredia. Oni sú politici či kariérni manažéri, ja som skôr odborník na mesto, architekt.

Dlhodobo sa venujem mestskej problematike. Absolvoval som rôzne pobyty, napríklad na Kolumbijskej univerzite, kde som sa šesť mesiacov venoval tomu, ako angažovaní odborníci menia mesto a sledoval som zblízka, ako sa menil New York.

Žil som v rôznych mestách po celom svete. Mesto je moja téma. Ako zmeniť mesto je vec, ktorá ma nezvyčajne fascinuje a cítim sa na ňu dostatočne pripravený.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spomínali ste útoky v kampani. Šéf KDH Alojz Hlina kritizoval, že vás v kandidatúre podporila iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá organizovala občianske protesty. Označil vás dokonca za „architekta Penty“. Na ktorých bratislavských projektoch ste s touto finančnou skupinou ako architekt spolupracovali?

„Nemusím byť marketingový génius, aby som predpokladal, že ma niekto začne spájať s niektorým z mojich klientov, v tomto prípade s Pentou.

Prácou pre nich som sa však nikdy netajil. Som spolumajiteľom stredne veľkého architektonického ateliéru v Bratislave a je normálne, že v dnešnej situácii bude ateliér pracovať aj pre rôznych developerov, veď prakticky nikto iný okrem developerov dnes nestavia.

Pre Pentu sme robili projekt v Košiciach s názvom Nová terasa. Boli sme lokálni partneri v projekte Pri Mýte, kde sme výkresy zahraničných architektov dávali na slovenské normy a prekladali sme ich texty do slovenského jazyka. A spolupracovali sme aj na jednej fáze Bory Home.“

To je z projektov pre Pentu všetko?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu