BRATISLAVA. V bratislavskom lesoparku je ďalší domček, v ktorom môžu ľudia oddychovať. Drevený domček, apidomček, pri včelnici na Kačíne je vhodný na relax a apiterapiu. Využívať ho môžu tí, ktorí majú záujem o alternatívne spôsoby prístupu k zdraviu. Sú v ňom umiestnené štyri úle a v lete sa v ňom zhromažďuje približne 120 000 včiel, ktoré nasýtia domček včelím vzduchom určeným na apiterapiu.
Agentúru SITA o tom informovala hovorky Bratislavy Zuzana Onufer. Postavili ho Mestské lesy, výstavba stála päťtisíc eur.

Onufer ďalej pripomenula, že vzduch v úli obsahuje vysokú vlhkosť, éterické oleje, tekuté voskové čiastky, aerosóly z flavonoidov a propolisu. Súčasťou sú aj stopové prvky, enzýmy, cholín, včelami vyprodukované rastlinné hormóny a dosahuje teplotu okolo 36 stupňov Celzia. Dýchanie je tak najjednoduchšou a zároveň najprirodzenejšou cestou, ako sa dostane účinná látka veľmi rýchlo do krvného obehu.
„Včielky osadili do domčeka v máji tohto roku. Treba istý čas, aby steny domčeka nasiakli éterickými olejmi aj tekutými voskovými čiastočkami, ktoré prispievajú v rámci apiterapie k lepšiemu a zdravšiemu dýchaniu,“ spomenula hovorkyňa. „Dobré výsledky sa dosahujú pri liečbe rôznych ochorení, ako napríklad oslabenie imunitného systému, problémy s krvným tlakom, alergiách či astme, ekzémoch, ale najmä pri chorobách spôsobených stresom,“ dodala.
Terapia na úľoch
Návštevník počas terapie leží na úľoch, ktoré sú vyskladané ako posteľ a dýcha teplo, ktoré produkujú včely. Ide o jednoduchšiu formu dýchania včelieho vzduchu, ktorá sa odporúča aj rodinám s deťmi. Počas celej terapie v domčeku nedochádza k priamemu kontaktu návštevníka so včelami. Odporúčaný čas relaxácie je 20 až 30 minút. Cena je 15 eur na osobu za pol hodinu apiterapie. Bližšie informácie aj možnosť objednania sú na: info@ba-lesy.sk.
Americkí vedci dokázali, že v tele včiel sa nachádzajú tzv. magnetity. Sú to maličké magnetické častice, ktoré včelám pomáhajú v orientácii v zemskom magnetickom poli, teda aj k návratu do svojich úľov. Jednu včeliu rodinu tvorí 20- až 60-tisíc včiel. Pri takomto množstve pohybujúcich sa včiel vzniká v samotnom úle magnetické pole. Žiarenie tohto poľa má veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Pri svojej práci udržiavajú teplotu 36 stupňov Celzia, čo je približne teplota ľudského tela. Keď si človek ľahne na úle, cíti, ako mu zohrievajú telo. V úli je sterilné prostredie. Vzduch na dýchacie cesty pomáha aj astmatikom.
Mestské lesy v Bratislave sa včelárstvu venujú od roku 2015. V súčasnosti sa starajú o dve včelnice, a to v záhrade horárne v Krasňanoch a na Kačíne, kde sa zároveň nachádza aj apidomček, ktorý nedávno uviedli do prevádzky.