BRATISLAVA. Na vlnu horúčav hlavné mesto reaguje viacerými krokmi. V meste ľudí schladia vodné osviežovače – rosiče, pitné fontánky, cisterny s pitnou vodou a predĺžia aj otváracie hodiny niektorých mestských kúpalisk.
Ako informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer, počas horúčav budú zároveň viac polievať cesty v centre mesta.

Horúčavy budú najmenej do stredy, najteplejšie na juhozápade a juhu Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy 2. stupňa pred horúčavami.
Teploty by sa dnes a v stredu mohli vyšplhať až na 35 stupňov Celzia.
Obyvatelia i návštevníci mesta si môžu dopĺňať pitný režim vodou z cisterien.
Pohár vody dostanú bezplatne na Hlavnom námestí od 11:00 do 17:00 a na Poštovej ulici od 10:00 do 16:00.
Prevádzku cisterien s pitnou vodou zabezpečuje mesto v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou.
Kúpaliská budú otvorené dlhšie

Schladiť sa počas horúčav môžu ľudia aj na bratislavských kúpaliskách. Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) sa stará o sedem letných kúpalísk - Zlaté piesky, Rosnička, Lamač, Tehelné pole, Delfín, Rača a Krasňany.
Niektoré predĺžia svoje otváracie hodiny. Od stredy 1. augusta do utorka 7. augusta budú kúpaliská Lamač, Rača a Krasňany prístupné do 20:00. Podrobné informácie o otváracích hodinách ostatných budú na stránke STaRZ.
Ďalším opatrením proti extrémnym teplotám je polievanie ciest. V uliciach to zníži prašnosť a o niekoľko stupňov schladí aj vozovku, aj ovzdušie.
Rosiče a fontánky
Osvieženie ponúkajú v horúčavách aj vodné osviežovače – rosiče na Hviezdoslavovom námestí, Hlavnom námestí, pred Starou tržnicou a na Námestí SNP. Ďalšie sú v Medickej záhrade a na Námestí slobody.
Ďalšie tri pribudli na Námestí Martina Benku, na Dulovom námestí a v ružinovskom parku. Fungujú na princípe vytvárania vodnej hmly, ktorá sa odparuje a tým ochladzuje okolie.
V horúcich dňoch prinášajú ochladenie aj pitné fontánky na Námestí SNP, Župnom námestí, Hlavnom námestí a dve na Hviezdoslavovom námestí. Ďalšie sú na Panskej ulici, Michalskej ulici, Zelenej ulici a na Bielej ulici.
Napiť sa obyvatelia môžu aj v Letnej čitárni u Červeného raka, na druhom nádvorí Primaciálneho paláca či z pitnej fontánky Putto s rybou na Bielej ulici.
Klimatizácia v MHD

Horúco je v týchto dňoch nielen v uliciach, ale aj v niektorých prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy v Bratislave.
Do hlavného mesta síce prichádzajú nové autobusy, trolejbusy i električky vybavené klimatizáciou, no nie vždy v nich cestujúci nájdu príjemný chládok.
Dopravný podnik Bratislava (DPB) tvrdí, že za tým nie sú technické poruchy klimatizácie.
„Niektorí cestujúci vo vozidlách pri zapnutej klimatizácii otvárajú okná, čím znižujú jej účinnosť, klíma je potom neefektívna,“ vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa DPB Adriana Volfová s tým, že vychladený vzduch z vozidiel uniká aj počas státia na zastávkach, keď teplo sála dnu.