BRATISLAVA. Slovenská národná galéria oslávi sedemdesiatiny. Najvyššia a centrálna galerijná inštitúcia Slovenska pri tejto príležitosti pripravila na sobotu narodeninovú oslavu „Živijó!“.
Malý letný festival plný výstav, programu, hudby a dobrého jedla sa uskutoční v predvečer výročia vzniku SNG 28. júla od 18:00 do 23:00 v bratislavskom sídle národnej galérie na Námestí Ľudovíta Štúra. Informovala manažérka pre publicitu SNG Ladislava Gnacková.
Počas štyroch hodín pripravila SNG pestrý program. Hneď na úvod prevedie generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá návštevníkov okolo rekonštruovaného areálu galérie. Pre rodiny s deťmi otvoria kreatívne dielne. Priaznivci umenia môžu sledovať prácu kurátorov, reštaurátorov, expertov na digitalizáciu a iných odborných profesií. Kurátorka Katarína Bajcurová bude sprevádzať novootvorenou výstavou FILLA – FULLA / Osud umělce – Osud umelca. Jej vznik podnietila storočnica Československej republiky.
S kurátormi Dušanom Buranom a Katarínou Kolbiarz Chmelinovou sa návštevníci rozlúčia s nestálou expozíciou gotiky a baroka nestex. Večer galéria predstaví videodokument „70 rokov SNG“ a audiovizuálnu performance „Horizont“ od Jána Šicka a hudobníka Pjoni, obe vytvorené špeciálne pre túto príležitosť. Počas celého večera bude k dispozícii letná terasa pred Esterházyho palácom s občerstvením a hudbou.
SNG vznikla z iniciatívy spisovateľa a politika Ladislava Novomeského ako vrcholná štátna umeleckohistorická, zberateľská, vedeckovýskumná a kultúrno-výchovná inštitúcia 29. júla 1948. Neustále systematicky buduje zbierky výtvarných diel rôznych historických období a všetkých výtvarných disciplín domáceho i zahraničného pôvodu. Zbierkový fond, ktorý začínal s 500 zbierkovými predmetmi, ich dnes napočíta takmer 70-tisíc.
Na riaditeľskej stoličke sa vystriedalo 13 riaditeľov a riaditeliek, z nich najdlhšie pôsobil v SNG Karol Vaculík v rokoch 1952 – 1970. Pôvodne mala SNG 13 zamestnancov, dnes ich je 200.
Okrem komplexu budov v Bratislave (Vodné kasárne, Premostenie a Esterházyho palác) pribudli viaceré vysunuté pracoviská, v roku 1969 pamiatkovo zrekonštruovaný Zvolenský zámok s kolekciou starého umenia 14. – 19. storočia a tiež novostavbu Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. V roku 1972 prešiel pod SNG aj renesančný kaštieľ Strážky v Spišskej Belej obklopený anglickým parkom spätý so životom Ladislava Mednyánszkeho.
V roku 1973 sa stal súčasťou SNG Schaubmarov mlyn v Pezinku - Cajla z obdobia baroka s funkčnou mlynskou technológiou.. Od polovice 60. rokov sa SNG pod strechou Pavilónu Českej republiky a Slovenskej republiky zúčastňuje i na bienále medzinárodného umenia v Benátkach.