Vladimír Tomčík, združenie Devínska Brána
Na stene budovy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského je pamätná tabuľa oznamujúca, že práve z tohto miesta sa 3. augusta 1926 začalo vysielanie Radiojournalu z Bratislavy.
Dobová tlač o udalosti informovala: „Dnes, v utorok sa bude po prvý raz vysielať novozriadená bratislavská vysielačka na vlne 300 metrov s energiou pol Kw. Vysielacia spoločnosť je Radiojournal, ateliér je umiestnený vo Vládnej budove. Počiatok koncertu o 18.30 do 20. hodiny.

Účinkujú prof. Miloš Ruppeldt (klavír), Al. Urban (spev), Ed. Pollak (cello). Prof. Ruppeldta eventuálne zastupuje Dr. Hoblík... Predbežne bude bratislavská stanica vysielať asi dva razy do týždňa (utorok a piatok). Až dôjde Slovenské Národné divadlo do Bratislavy, bude sa vyjednávať o vysielanie denne.“
Každodenné prenosy sa podarilo vysielať od októbra a stali sa súčasťou celoštátneho rozhlasového vysielania.
Prvým prenosom vážnej hudby bola Verdiho opera Traviata zo Slovenského národného divadla, ale tanečná hudba cigánskej kapely Jožka Pihíka z kaviarne Astória na Suchom Mýte odznela už skôr.
V marci nasledujúceho roku poslucháči po prvý raz počuli športový prenos z futbalového zápasu medzi ČSŠK Bratislava a Admirou Viedeň.
Začiatky rozhlasu však neboli jednoduché, hoci už pri prvom výročí vzniku Česko-slovenskej republiky bol z rozhľadne na Petříne pokusne odvysielaný hodinový program zložený zo slova a hudby.

Napokon o štyri roky sa zo stanu zapožičaného od skautov začalo pravidelné rozhlasové vysielanie. Zabezpečovala ho súkromná spoločnosť Radiojournal, ktorá dostala licenciu od ministerstva pôšt a vládnym nariadením bolo umožnené obyvateľom používať rádioprijímače.
Firma vydávala aj mesačník o rozhlase. Príjmy z koncesionárskych poplatkov však nepokrývali náklady, tak sa na financovaní začal podieľať štát a stal sa majoritným vlastníkom.
V roku 1924 bolo na Slovensku len 20 rádiokoncesionárov, problémom bola najmä vysoká cena prijímačov. Denník Slovenská politika preto s nadšením písal:
„Bratislavskému inžinierovi Žižkovi, riaditeľovi spoločnosti Energia, sa podarilo využiť spätnej väzby pri radii, čím nielen radiový aparát je zjednodušený, ale stáva sa i lacnejším.
Doteraz bolo treba mimoriadne silných lampášov s ohľadom na veľkú vzdialenosť cudzích vysielacích staníc, čo ovšem stálo mnoho peňazí a prekážalo u nás spopularizovaniu radia. Inž. Žižka dal si svoj vynález patentovať a zaháji v najbližšom čase výrobu týchto nových radioprijímačov vo veľkom.“
