BRATISLAVA. Kto nemá rád preplnené kúpaliská a chlórovanú vodu, môže sa počas leta osviežiť aj v prírodných kúpaliskách a vodných plochách v Bratislave a okolí. Vrátane Dunaja.

Podľa aktuálneho zoznamu, ktorý pravidelne zverejňuje Úrad verejného zdravotníctva, je voda na kúpanie bezpečná na viac ako desiatich miestach.
Hygienici počas letnej sezóny kontrolujú kvalitu vody pravidelne a tak aktualizuje aj zoznam vhodných miest na kúpanie.
Priamo v Bratislave sa môžete kúpať napríklad na jazerách Zlaté piesky, Kuchajda či Veľký Draždiak.
Vo všeobecnosti platí, že kúpanie je povolené prakticky všade, no musíte si byť istý svojimi plaveckými schopnosťami a v neposlednom rade aj svojim zdravím.
Hygienici však upozorňujú, že najbezpečenejšie je kúpanie vo vodách, ktoré sú pravidelne kontrolované.
Všímajte si všetko
Či je voda vhodná na kúpanie, sa dá zistiť aj na prvý pohľad. Ak má voda zvláštnu farbu či zápach, netreba do nej vstupovať.

Všímať si treba aj okolie prírodného kúpaliska, nielen samotnú vodu, a to napríklad či sa v jeho okolí zhromažďujú vtáky, ktoré môžu prenášať napríklad salmonelu.
“Zvážiť treba aj kúpanie vo vodách, v blízkosti ktorých sa vyskytli uhynuté zvieratá alebo sú vyústené odpadové vody z kanalizácie,” varuje Úrad verejného zdravotníctva.
Na umelých kúpaliskách odporúčajú hygienici všímať si aj prípadný slizovitý povlak na stenách či kachličkách bazéna a iné poškodenia.
Pozor na sinice
Hlavný hygienik Ján Mikas vraví, že kúpanie je určené pre zdravých ľudí, ktorí majú normálnu imunitu a neporušené pokožku.
"Ak je pokožka poškodená, môže byť vstupnou cestou pre infekcie,” vysvetľuje Mikas.