V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
"Tým miestom , ktoré si budem stále niesť v sebe. Moje rodisko. A preto naň mám niekedy trochu láskavejší pohľad."

2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
"Mnohotvárnosť. Vrchy, údolia, rieku, rovinu, lesy, jazerá, tiché lesné chodníčky. Pre každého niečo. No, skoro pre každého. Futbalistom chýbajú štadióny, cyklistom vyznačené trasy, dôchodcom a milencom lavičky, obyvateľom sídlisk stromy..."
3. A čo naopak na ňom z duše nenávidíte?
"Vandalizmus, neúctu k práci druhého. Počmárané fasády domov, vulgárne nápisy, neporiadok. A to radšej nespomínam hulvátstvo, aroganciu a násilie, ktoré sa v uliciach rozmohlo do hrozivých rozmerov."
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
"Dalo by sa povzdychnúť si: kde sú nielen tie krásne miesta mojej mladosti, ale aj ľudia, ktorí ich zveľaďovali, piplali sa s nimi?
Zákutia zmizli, pribudol betón. Kedysi to bolo trebárs korzo s nesmelými úsmevmi a bojazlivými kontaktmi, alebo veľký sud v parčíku na Zochovej , v ktorom ponúkali všelijaké tekuté dobroty. Kdeže tie lanské snehy sú?
Dnes sa rád vyberiem na petržalskú stranu nábrežia, len tak, bezmyšlienkovite pozorovať plynúcu vodu. Na dôchodku ma už neprenasledujú výčitky, že podaromnici zabíjam čas."
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
"Pred pár rokmi som dosť zúfalo zvykol hľadať miesto, kde zaparkovať. Či už pred domom alebo pred prácou. Dnes už , vďakabohu, tento problém nemám. Predal som auto a odrazu sa mi zdá, že je veľa miest na parkovanie a málo parkov.

Ale môj pohľad zboku hovorí, že domáci má predsa len morálnejší nárok na tých pár štvorcových decimetrov."
6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?
"Od tých čias sa vymenilo už viacero generácii a s nimi pomaly odchádzala aj multikultúra. Jej prirodzenou súčasťou bolo ovládanie jazykov, slušnej výchovy, galantnosti, úcty... atď.
Každý z tých národov tu zanechal hlboké stopy, priniesol kus svojej kultúry a bolo to vzájomné, lebo nám to bolo mentálne i geograficky blízke.
Preto ak migranti dokážu prijať kódex našej morálky a kultúry života, prispôsobiť sa našim zvykom, zákonom, prosim, nech prídu. Ale tú mešitu nech si radšej nesú iba vo svojom srdci."
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
"Domnievam sa, že je to globálny pohľad. Akýsi módny trend, nepripúšťať si vlastné chyby, ale zvaľovať ich na iného. Olej do ohňa prilievajú obidve skupiny a keď sa poriadne rozhorí, ktorá jeho časť je spravodlivá, a ktorá skrivodlivá?"
8. Potrebuje Bratislava metro?
"Bol by som za. Ale som skeptik. Dnešná generácia mladých ľudí sa možno dožije diaľnice do Košíc, ale nie metra. A viete si predstaviť ten dopravný chaos počas (predpokladám pri súčasnom tempe stavebných prác) 20-tich rokov výstavby?
Takže reálnejšie je zracionalizovať súčasnú dopravu, zmodernizovať električkové trate a nebrať okrajové štvrte ako by boli od macochy."
9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste radi prinavrátili život?

"Okrem PKO a synagógy aj kinu Čas v Palacke alebo na hlavnej stanici.
Tam sme sa kedysi stretávali takmer všetci blicéri z bratislavských škôl."
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
"Na dôstojnejšiu úpravu priestoru tesne nad Dunajom medzi Starým mostom a prístaviskom. Tá multifunkčná plocha pod Euroveou si priam žiada, aby pokračovala smerom do mesta."