- V roku 1813 zomrel Anton Bernolák, národný buditeľ, jazykovedec, prvý uzákoniteľ spisovnej slovenčiny. Svoje vysokoškolské štúdium začal v Bratislave v seminári Collegium Emericanum na Kapitulskej ulici 20 v rokoch 1778–80, potom študoval v Trnave a vo Viedni. Z Viedne sa vrátil do generálneho seminára na Bratislavskom hrade v rokoch 1784–87. V roku 1787 vydal spis Filologicko-kritická rozprava o slovenských písmenách, ktorý vyšiel v Bratislave u kníhtlačiara Landerera a ktorým sa rozhodol uzákoniť spisovnú slovenčinu na základe západoslovenčiny.
Bernolákovu pamiatku pripomína budova Collegia Emericana, areál Bratislavského hradu, Bernolákova ulica v Starom Meste a jeho pomník na Rudnayovom nám. od J. Pospíšila z r. 1937.
- Na uhorskom sneme v Bratislave roku 1848 vystúpil Ľudovít Štúr s požiadavkami jazykových práv Slovákov.
- V roku 1960 zomrel v Bratislave Ľudovít Kudlák, maliar, jeden zo zakladateľov slovenskej moderny. Študoval v rokoch 1908–10 na priemyslovej škole v Bratislave, potom v Budapešti a Prahe; v r. 1928–32 na Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Od roku 1923 pracoval ako inžinier Poštovej správy v Bratislave. Maľoval väčšinou žánrové výjavy z dediny a spomienkové kompozície z bratislavského prostredia. (joko)