BRATISLAVA. Bratislavská mestská časť Staré Mesto podporuje obnovenie prevádzky lodnej kyvadlovej dopravy po Dunaji plavidlom Kamzík, takzvaným propelerom. Rozhodli o tom na v utorok na zasadnutí zastupiteľstva staromestskí poslanci s tým, že mestská časť sa zapojí do pracovnej skupiny, aby podporila takúto vec.
Zároveň chce vyzvať magistrát, aby zabezpečil zostavenie pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov Hlavného mesta SR, mestských častí Staré Mesto a Petržalky, prípadne Bratislavského samosprávneho kraja, a aby hľadal finančné zdroje potrebné na prevádzkovanie lodnej kyvadlovej dopravy.
Podľa starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka mestská časť víta každú aktivitu, ktorá znova oživí nielen budovu Propelera, ale aj lodnú premávku medzi dvoma brehmi Dunaja.
“Nie je to však výlučne len v rukách mestskej časti, museli by sme sa spojiť aj s magistrátom či s Bratislavským samosprávnym krajom aj pre veľkú finančnú náročnosť takejto prevádzky,“ uviedol staromestský starosta.

Dodal, že budovu Propelera na Rázusovom nábreží, ktorá je v súčasnosti zatvorená, otvoria znovu pre návštevníkov začiatkom júla. “Budovu sme už začali rekonštruovať, lebo nechceme, aby chátrala aj ďalšiu turistickú sezónu. Počas leta tak bude slúžiť ako letná čitáreň a tiež bude ponúkať malé občerstvenie,“ povedal Števčík.
Súťaž na prenájom budovy
Na prenájom budovy Propelera bola vlani vyhlásená obchodná verejná súťaž, o ktorej miestni poslanci rozhodli v decembri na zasadnutí zastupiteľstva. Na tohtoročnom februárovom zasadnutí však zmenili názor a súťaž ešte pred otváraním ponúk zrušili.
Podľa poslanca Mateja Vagača bola jediným kritériom vypísanej verejnej súťaže na prenájom budovy kaviarne cena.
“Logicky takýmto spôsobom mohla skončiť budova len ako kaviareň. Budova by však prioritne mala slúžiť svojmu pôvodnému účelu, teda ako zastávka vodnej osobnej a verejnej dopravy,“ pripomenul Vagač.
Dlhá história
Propeler fungoval v Bratislave 110 rokov od roku 1893 do roku 2003. Spojenie počas prevádzky

obsluhovalo viac ako sedem plavidiel. Parníček Devín slúžil v prevádzke najdlhšie, medzi rokmi 1932 a 1968. Dnes sa jeho trup v dezolátnom stave nachádza vo Vlčom hrdle.
Budova Propelera je funkcionalistická stavba na brehu Dunaja, ktorú navrhol architekt Emil Belluš. Súvisí s históriou lodnej prepravy po Dunaji v hlavnom meste.