V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Je to moje rodné mesto, s ktorým som sa dlhý čas nevedela identifikovať. Postupne mi však pomohlo aj uvedomenie si toho, že ho vlastne musím mať rada, ak sa ho snažím zmeniť k lepšiemu.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Fú, to je silné slovo. Mám rada miesta a ľudí, ktorými sa možno inšpirovať – napríklad komunitné záhrady, Cyklokoalíciu a Cyklokuchyňu, komunitné centrá, akými sú Bystro, Kalab, Mareena, ale aj iné...“
3. A čo naopak na ňom z duše nenávidíte?

„Priestorovú a výškovú rozbitosť, absenciu uplatňovania výškovej koncepcie domov. Sú tu stavby, ktoré vypovedajú o zlyhaní plánovania mesta - napríklad výšková budova na Šancovej, Národná banka. Čo na tom, že sú mnohé architektonicky zaujímavé? Môže byť vôbec stavba dobrá, ak útočí na svoje prostredie?“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
„Dunajské nábrežie. Najmä tam, kde je ešte stále priestor na nadýchnutie sa a na jazdu na bicykli.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Parkovacia politika ponúka systémový rámec na riešenie situácie. Je to však najmä o dopravnom plánovaní ulíc. Je čas vrátiť ľuďom verejný priestor, prerozdeliť ho spravodlivejšie v prospech chodcov a cyklistov.“
6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?

„Je tu miesto pre každého, kto sa tu vie cítiť doma a kto vie prispieť k tomu, aby bola Bratislava lepším mestom.“
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
„To je otázka na tých, čo to tak vnímajú.“
8. Potrebuje Bratislava metro?
„Bratislava potrebuje verejné priestory bez množstva áut a dobrú sieť, navrhnutú v prospech verejnej dopravy a mäkkej mobility. Roky jazdím v Bratislave na bicykli a stačí mi kombinácia bicykel – električka – taxík.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste radi prinavrátili život?
„Určite PKO a nábrežiu bez dnešného Riverparku. A mnohým zaniknutým areálom technických pamiatok.“
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste tu niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
„Na systém malých grantov pre aktívnych ľudí a iniciatívy, ktorí chcú oživiť napríklad vnútrobloky. Menšiu časť na študijnú cestu pre policajtov z krajského dopravného inšpektorátu do miest, kde dopravný systém funguje aj bez preferencie individuálnej automobilovej dopravy, kde by priamo videli, že mesto možno plánovať pre ľudí.“