VRAKUŇA. Vo vode malého Dunaja sa v minulých dňoch objavili mŕtve ryby. Ukazuje ich video, ktoré sa rozšírilo na internete.
Starosta mestskej časti Vrakuňa Martin Kuruc preto požiadal Okresný úrad Bratislava II. a Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby incident prešetrili. Možných zdrojov znečistenia je podľa neho viacero. Jedným môže byť mestská kanalizácia. Priamo v lesoparku má odľahčovaciu nádrž.
„Mohlo dôjsť k úniku týchto látok do Malého Dunaja,“ povedal. Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS) preto požiadal, aby vyvrátila, či ide o toxické látky z ich čistiarne.
Príčina nie je známa
BVS podľa jej hovorcu Jána Pálffyho situáciu prešetrila obhliadkou pod výustením z Ústrednej čistiarne odpadových vôd (ÚČOV) Bratislava Vrakuňa. „BVS nevypustila do vodného toku Malý Dunaj fekálie. Čistiareň odpadových vôd prevádzkujeme v súlade s prevádzkovým poriadkom, manipulačným poriadkom a vodoprávnym rozhodnutím,“ dodal Pálffy. Úhyn rýb pri obhliadke zaznamenali na úseku rieky pri Tomášove.
“Či vypustili aj niečo iné, alebo to bolo tým, že voda bola slabo okysličená, ťažko povedať.
„
Predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Bratislava II Tibor Dányi tvrdí, že jedna vec je znečistenie a druhá nedostatok kyslíka vo vode.
„Skôr si myslím, že celý tento úhyn nastal pre nízky obsah kyslíka vo vode,“ povedal. Takýto úhyn rýb v Malom Dunaji nie je prvý. Ako tvrdí, deje sa to najmä po prívalovom daždi.
„Všetka kanalizačná voda ide do čistiarne odpadových vôd (ČOV) a vo zvýšenej miere ju vtedy aj vypúšťajú. Či vypustili do Malého Dunaja aj niečo iné, alebo to bolo tým, že voda bola slabo okysličená, ťažko povedať,“ spresnil Dányi. Voda, ktorá ide z ČOV, má podľa jeho slov menší obsah kyslíka. Keď sa dostane vo zvýšenom objeme do rieky, spôsobí, že ryby môžu uhynúť. „Nechcem nikoho priamo obviniť, pretože nemáme k dispozícii žiadne rozbory vody,“ podotkol.
Najviac ich bolo pri Tomášove
Zároveň odmieta tvrdenia, že k úhynu rýb došlo len v okolí Tomášova. Úhyn je len tu najviac viditeľný, lebo na rieke v blízkosti obce sa nachádza zdrž. „Tam vidíte spláchnutý celý úhyn. Pokiaľ som videl tie zábery, tak to nebolo len pri Tomášove,“ skonštatoval Dányi.
Proti podobným situáciám je zabezpečená aj rafinéria Slovnaft. Ich dažďové zdrže podľa jej hovorcu Antona Molnára slúžia práve na to, aby sa takéto prípady nestávali. „Ak by sa takéto látky dostali do nádrže, tak by ich zachytil náš monitoring a o udalosti informujeme nielen úrady, ale aj verejnosť,“ poznamenal. „Navyše, súčasťou našich vnútorných predpisov je okamžitý zásah hasičov, prípadne zvolanie havarijnej komisie. V tomto prípade nie sme pôvodcami,“ zhrnul Molnár.
„Do Malého Dunaja sa v žiadnom prípade nemohli dostať ropné látky z letiska,“ tvrdí aj Letisko M. R. Štefánika vo svojom stanovisku. Vypúšťajú iba dažďovú vodu z prevádzkových plôch cez lapač tuhých látok v súlade s rozhodnutím Okresného úradu životného prostredia, potvrdila jeho hovorkyňa Veronika Ševčíková. „Vypúšťané dažďové vody monitorujeme a analýzy sú v poriadku,“ uzavrela.
Malý Dunaj je rameno Dunaja s dĺžkou 128 km, od hlavného toku Dunaja sa oddeľuje za stavidlami pri Slovnafte v Bratislave. Pri Kolárove sa vlieva do Váhu a spolu s ním pri Komárne do Dunaja. Na toku ležia obce Kolárovo, Vrakuňa, Most pri Bratislave, Malinovo, Zálesie, Tomášov, Jelka, Jahodná a Trstice. Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe, Žitný ostrov, ktorý je jednou z najväčších zásobární pitnej vody.