BRATISLAVA. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v tuneli Sitina so zložkami Integrovaného záchranného systému v noci zo soboty na nedeľu zorganizovala cvičenie na preverenie svojej súčinnosti.
Testovali prípad, keď by benzínová cisterna napriek zákazu vošla do ľavej rúry tunela Sitina v smere Petržalka - Malacky.
Podľa tohto scenára pri jazde v pravom jazdnom pruhu došlo k stretu s predbiehajúcou dodávkou a následnému nárazu cisterny do steny tunelovej rúry. Potom začal unikať benzín. Do stojacej cisterny navyše narazilo osobné vozidlo, ktoré sa v motorovej časti vznietilo.
"Aj keď sa takáto nehoda v diaľničnom tuneli na Slovensku ešte nestala, je veľmi dôležité vykonávať pravidelne taktické cvičenia s cieľom zosúladiť zodpovedné zložky. O to viac, že vozidlá prevážajúce nebezpečné veci, majú vstup do tunela Sitina zakázaný," ozrejmila hovorkyňa NDS Michaela Michalová.
Vjazd do Sitiny zatiaľ zakázaný
Prejazd takýchto vozidiel je na Slovensku povolený len cez tunely Bôrik, Šibenik, Svrčinovec, Poľana a Považský Chlmec. To, či bude preprava nebezpečných vecí cez tunel povolená, závisí od výsledkov rizikovej analýzy.
Zohľadňuje sa mnoho faktorov, hlavnými sú intenzita dopravy v tuneli, podiel nákladnej dopravy, smerové a výškové usporiadanie tunela, vzdialenosť únikových východov, počet tunelových rúr či technologické vybavenie tunela, pričom zabezpečené musí byť oddelenie prípadných vytečených kvapalín do špeciálnej záchytnej nádrže.
Bratislavský tunel Sitina je dlhý 1440 metrov, tvoria ho dve samostatné rúry, každá s dvoma jazdnými pruhmi.
Tunelové rúry sú prepojené pomocou piatich únikových ciest. V roku 2017 bola priemerná denná intenzita 65.000 vozidiel v oboch tunelových rúrach.