Sankciám sa Slovensko nevyhne. Roky odsúvania riešenia tejto problematiky nás dobiehajú. Jediným mestom, ktoré dokáže držať krok s vyspelou Európou, môže byť Bratislava. Spoločnosť Vassal EKO v týchto dňoch dokončuje montáž a skúšobnú prevádzku najmodernejšej linky na triedenie odpadu v Európe, čím bude môcť hlavné mesto konečne plniť kritériá vyplývajúce z nariadenia EÚ.
Pravidlá Európskej únie o nakladaní s odpadmi sú stále prísnejšie. Koniec éry skládkovania zažije ešte aj dnešná generácia tridsiatnikov a požiadavkou číslo jedna je recyklovanie. Obyvateľ Slovenska, vrátane batoliat, vyprodukuje priemerne 348 kg odpadu ročne. A to hovoríme len o tom, čo vyhadzujeme do smetných košov. Odpadu je stále viac a recyklácia v rozmeroch a podobe, ako ju poznáme dnes, už dlho stačiť nebude. Bez moderných technológií nás odpad čoskoro môže zasypať.

Údaje Európske štatistického úradu zverejnené pred niekoľkými týždňami sú alarmujúce. V porovnaní s rokom 2015 sme si síce ako krajina polepšili, ale o rok neskôr sa u nás recyklovalo stále len 23 percent komunálneho odpadu. Očakávať, že sa v roku 2020 dostaneme na úroveň 50 percent, by preto bolo značnou ilúziou a aj samotné ministerstvo životného prostredia priznalo, že tento cieľ Slovensko podľa všetkého nenaplní. Európa má však v oblasti ochrany životného prostredia ešte vyššie ambície a v roku 2030 by sa malo recyklovať až 60 percent komunálneho odpadu. Dosiahnuť nárast o viac než 25 percentuálnych bodov za dvanásť rokov však nie je možné bez rozsiahlych investícií do moderných technológií.
Jediným mestom na Slovensku, ktoré môže prepísať už tohtoročné štatistiky, je Bratislava. Pre hlavné mesto a jeho obyvateľov to bude mať niekoľko benefitov - okrem zodpovedného postoja k ochrane životného prostredia aj značnú finančnú úsporu.

Nová automatizovaná separačná linka, ktorej montáž sa v týchto dňoch dokončuje, využíva celosvetovo najlepšie technológie. Miera vytriedenia odpadu zo žltých a modrých kontajnerov sa tak vďaka použitiu inovatívnych technológií zvýši viac ako dvojnásobne, čím sa Bratislava zaradí k vyspelým európskym samosprávam. Linka patriaca k najmodernejším v Európe dokáže v priebehu jedinej hodiny precízne dotriediť až tri tony predseparovaného odpadu.
„Ak by sme mali porovnať súčasný stav, kedy sa dotrieďuje ručne a stav po spustení novej linky, tak na dosiahnutie rovnakého výkonu pri dotrieďovaní predseparovaného odpadu by sme potrebovali viac ako 250 pracovníkov. Naša nová linka dokáže efektívne dotriediť viac než 3 tony plastového odpadu za hodinu, čo je šesťnásobne viac oproti súčasnému stavu,“ povedal Maroš Vančo, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Vassal EKO.

„Linka triedi odpad na základe spektrofotometrie, čo v praxi znamená, že každý predmet nasvieti silným halogénovým svetlom a na základe správania sa odrazeného lúča senzory vyhodnotia, o aký typ odpadu sa z hľadiska materiálového zloženia, farby aj veľkosti jedná. Nasnímaný predmet vyfúknu vzduchové trysky na konci dopravníkového pásu do príslušného kontajnera, kde sa spolu s ďalšími podobnými kusmi lisuje. Výstupom z linky sú teda balíky vytriedených druhotných surovín, ktoré putujú na ďalšie spracovanie.“
Linka dokáže vytriediť a lisovať plasty, papier, tetrapakové obaly aj plechovky, v budúcnosti sa počíta aj s inými surovinami. Je takmer bez obmedzenia prispôsobiteľná a programovateľná na rôzne typy druhotných surovín.
Softvér zároveň priebežne zbiera a vyhodnocuje digitálne dáta o kvantite a kvalite vytriedeného odpadu. Tie môže samospráva v budúcnosti využívať napríklad aj pri určovaní
poplatkov za odvoz a likvidáciu odpadu pre jednotlivé mestské časti.
Tento článok vám prináša Vassal EKO.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.