BRATISLAVA. Adolf „Dolfi“ Scherer, rodák z dedinky Priekopa medzi Vrútkami a Martinom, zdedil futbalový talent po otcovi, chýrnom futbalistovi v dedine. Bol strelec – tank, nebál sa žiadneho súboja. Rozdával i schytal veľa kopancov.
Dolfi chodil na učňovku vo Vrútkach. Chystal sa na povolanie rušňovodiča. Zároveň hrával futbal a ako reprezentant učilišťa cestoval na železničiarske majstrovstvá Európy do Švédska. V troch zápasoch dal jedenásť gólov. Všimli si ho funkcionári ambicióznej ČH Bratislava. Zariadili, aby v roku 1957 išiel na vojenčinu a hrával za ich tím.
V treťom ligovom kole mal debut proti Prešovu s neslávnym koncom. Scherer mal nahradiť zraneného strelca Košnára, ale nedarilo sa mužstvu ani jemu a podľahli 0:1. Ďalšie dve kolá presedel na lavičke. Potom dostal šancu proti Hradcu Králové. Výsledok 2:0 zariadili Schererove góly.
Čechom dal päť gólov
Odpich do špičkového futbalu umocnil Dolfiho husársky kúsok v priateľskom zápase Česko - Slovensko (1:5, hralo sa v Gottwaldove, dnes Zlín), v ktorom dal všetkých päť gólov.
V nasledujúcom roku sa dostal prvý raz do reprezentácie. A ďalší rok sa Červená hviezda stala prvý a posledný raz československým majstrom.
Išlo o klub policajtov, vtedy to bol aj vojenský klub. Jeho sila tak veľmi prekážala papalášom v Prahe, že ju „inovovali“, zobrali jej futbalový klub. Ten prešiel do Slovnaftu Bratislava, neskoršieho Interu.
Adolf Scherer
Narodený 5. mája 1938 v Priekope pri Vrútkach.
Hral za Vrútky, ČH Bratislava a Slovnaft Bratislava (1957 - 1965), Lokomotívu Košice (1965 - 1967), VSS Košice (1967 - 1969), Nimes (1969 - 1972), Martin (1972), Avignon (1973 - 1975).
Reprezentoval 36-krát (1958 - 1964) a dal 22 gólov, čím sa dostal na piate miesto tabuľky čs. strelcov. Je to priemer 0,61, čo je v čs. histórii druhý najlepší za Oldřichom Nejedlým, predvojnovým hráčom Sparty 0,65 (44 štartov – 29 gólov).
Najdôležitejšie tri góly dal na MS 1962, kde bol členom striebornej čs. jedenástky. Dal gól proti Maďarsku (1:0) vo štvrťfinále - víťazný, dva proti Juhoslávii v semifinále (3:1) - víťazné.
Je majstrom republiky 1959 s ČH Bratislava, k čomu prispel 15 gólmi.
V roku 1962 sa prestrieľal na kráľa strelcov s 24 gólmi. Patrí do Klubu stovkárov, nastrieľal 128 gólov.
Žije vo francúzskom St. Giles neďaleko Nimes. Druhýkrát sa oženil, s manželkou Nadjou má dcéru Annu (36) a syna Rudolfa (32). Z prvého manželstva s Matildou má Ingrid (52) a Vladimíra (51).
Keď sa k reprezentácii dostal trénerský mág Rudolf Vytlačil, Scherer si v nej získal trvalé miesto. Práve svojrázny viedenský rodák Scherera dlho do československého tímu odporúčal. Potom ho, samozrejme, pravidelne staval. Scherer hovoril o Vytlačilovi ako o druhom otcovi.
Hetrik proti Holanďanom
Tesne po ME 1960 hralo Československo prípravný zápas v Prahe proti Holandsku (4:0). Scherer dal tri góly a odvtedy v reprezentácii prakticky nechýbal.
V barážovom zápase o postup na MS 1962 Československo v Bruseli so Škótmi dvakrát prehrávalo. Scherer v 80. minúte vyrovnal. V predĺžení dala reprezentácia ďalšie dva góly a na šampionát postúpila.
V sezóne 1961/1962 sa stal Scherer najlepším strelcom ligy s 24 gólmi, čo bol 26 rokov československý rekord.
Štart na MS v Čile mu však nevyšiel, v skupine nedal ani gól. Vytlačil trpezlivo čakal. Vo štvrťfinále Československo zdolalo Maďarov jediným gólom Scherera. V semifinále zariadil dvoma gólmi výhru nad Juhosláviou 3:1.
"Scherer bol pri obrovskej chuti, tak som ho poslal na penaltu, hoci bol určený Kvašňák. Jeho kop bol ľadovo pokojný a boli sme vo finále," povedal vtedy Vytlačil.
Vo finále napokon reprezentácia prehrala s Brazíliou 1:3.
Stále nosí striebornú retiazku
Scherer dodnes nosí retiazku s čilskou striebornou medailou. „Je to pre mňa najvzácnejší talizman a som presvedčený, že mi pomáha, že ma chráni a zároveň mi prináša šťastie. Možno neuveríte, ale za polstoročie som ju ani raz nedal dolu. Žijem s ňou 24 hodín denne, spávam, kúpem sa s ňou,“ povedal pri jednej z návštev Slovenska.
Spomínal aj na ceremoniál, vtedy nespravodlivý: