BRATISLAVA. Za sudcom prichádzal v policajnom sprievode pred objektívmi televíznych kamier aj fotoaparátov. Tvár si pred médiami nezakrýval, novinárom dokonca prisľúbil, že s k celej veci vyjadrí po skončení rozhodovania o väzbe.
Skončil vo väzbe
Mladík Juraj Hossu z Dunajskej Stredy, ktorý minulú sobotu (26.5.) nad ránom v Bratislave napadol Henryho Acordu z Filipín, na druhý pokus skončil vo väzbe. Tridsaťšesťročný Filipínec minulý týždeň vo štvrtok svojim zraneniam v nemocnici podľahol.
"Okresný súd Bratislava I rozhodol, že obvineného vzal do väzby z dôvodov takzvanej preventívnej väzby, čo znamená, z dôvodnej obavy, aby nepokračoval v trestnej činnosti," povedal hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak. Proti rozhodnutiu sa nikto na mieste neodvolal, a tak okamžite nadobudlo právoplatnosť.
Návrh na väzbu Hossa pritom spracoval vyšetrovateľ už na začiatku prípadu. Prokurátor okresnej prokuratúry v Bratislave však dôvod na jeho väzobné stíhanie nevidel, nepredpokladal totiž, že by v trestnej činnosti pokračoval.
Televízia Markíza získala zábery z bezpečnostnej kamery, ktoré priebeh útoku dokumentujú. Je na nich vidieť, ako Hossu najskôr trafí Filipínca päsťou do tváre, následne ho kľačiaceho kopne do hlavy.
"Nechcel som to urobiť, dokonca života si to budem vyčítať," povedal Hossu počas toho, ako ho policajti viedli z pojednávacej miestnosti. Na ostatné otázky novinárov nereagoval.
Pred súdnou sieňou na verdikt čakala aj rodina zabitého Acordu. Jeho sestra médiám povedala, že je rada, že Hossu skončil aspoň vo vyšetrovacej väzbe a dúfa, že celý prípad sa skončí spravodlivo.
Reagujú aj politici
Po smrti Henryho Acordu sa o prípad začala zaujímať Generálna prokuratúra, vec odňala okresnej prokuratúre a presunula ju na kraj, pričom nad pokračovaním celého prípadu drží dohľad.
Pôvodne mal byť Hossu stíhaný za výtržníctvo a ublíženie na zdraví, neskôr bolo jeho počínanie prekvalifikované na zabitie, za ktoré mu hrozí sedem až dvanásť rokov za mrežami.
O brutálny útok s tragickým koncom sa živo začali zaujímať aj politici, vyjadroval sa k nemu premiér Peter Pellegrini zo Smeru, minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Hídu aj ministerka vnútra Denisa Saková zo Smeru. Všetci hovorili, že útočník musí byť potrestaný.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v pondelok ráno politikov kritizoval, ich angažovanie sa vo veci označil za bezprecedentnú snahu zviditeľniť sa. Vo vyhlásení pre médiá Čižnár taktiež pripomenul Gálovi, že na prokuratúru nemá žiadny dosah a z jeho strany ide len o horlivé reči. Odporučil mu, aby si s rovnakou horlivosťou robil poriadky aj vo svojom rezorte.
V reakcii na tragický incident sa v pondelok bratislavský primátor Ivo Nesrovnal stretol so Sakovou, bratislavským krajským policajným šéfom Csabom Faragóom a šéfom mestskej polície Ivanom Lechnerom. Sľúbili viac policajtov v uliciach a zároveň pripomenuli, že počas letnej sezóny vždy zvyšujú počty hliadok.
"Využijeme všetky metódy, spôsoby a formy policajnej činnosti, teda pešie hliadky, moto a cyklohliadky, jazdeckú políciu i hliadky so služobnými psami," povedal Lechner. Takýmto spôsobom chcú docieliť, aby aj ľudia na uliciach cítili, že je tam viac policajtov a aby sa cítili bezpečnejšie.