NOVÉ MESTO. Lanová dráha medzi Železnou studničkou a Kamzíkom v bratislavskom Novom Meste by v budúcnosti mohla byť technickou pamiatkou.
Snaží sa o to mestská časť s miestnym EKO podnikom verejnoprospešných služieb (VPS), ktorý je správcom lanovky. Ten už začal s aktivitami pre registráciu dráhy medzi technické pamiatky na Slovensku.
"Sústreďujeme dostupné informácie o histórii a technickom riešení, ako podklad pre posúdenie, či uvedené technické dielo spĺňa kritériá pre zápis," uviedol novomestský starosta Rudolf Kusý.
Cieľom je okrem iného zachovanie dráhy aj pre ďalšie generácie.
"Lanová dráha na Kamzík je poslednou svojho typu na Slovensku a dokonca v prevádzke," doplnil Kusý Podanie podnetu predpokladajú v júni.
Čo predpokladá zákon

Podľa Pamiatkového úradu SR môže byť za technickú pamiatku vyhlásený objekt, ktorý vykazuje pamiatkové hodnoty podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu.
"Zákon priamo uvádza aj hodnotu technickú. Technická pamiatka však môže mať aj hodnotu historickú, urbanistickú a, alebo, architektonickú. Posudzuje sa tak, ako aj pri iných typoch, aj miera zachovania a autenticity," priblížila odborná radkyňa úradu Naďa Kirinovičová.
Za pamiatku sa objekt vyhlasuje na základe odborného podkladu. Jeho spracovanie však môže podľa odbornej radkyne trvať, podľa povahy a zložitosti veci, aj niekoľko mesiacov.
Následné rozhodnutie vydá správny orgán podľa stavebného poriadku v lehote 30 dní, v zložitejších prípadoch 60 dní. Lehotu môže nadriadený orgán, teda ministerstvo kultúry, predĺžiť.
Opravujú strechu hornej stanice
Správca lanovky EKO podnik VPS v súčasnosti rieši aj opravu zastrešenia hornej stanice lanovej dráhy.
"Prestrešenie hornej stanice vykazovalo havarijné poškodenie. Bolo demontované a bude nahradené novými prvkami prestrešenia," skonštatoval riaditeľ podniku Robert Molnár. Nová povrchová úprava by mala zároveň predĺžiť životnosť samotnej konštrukcie a zlepšiť estetiku hornej stanice.

V budúcnosti plánuje mestská časť obnovu dolnej stanice lanovky, v roku 2019 by to mala byť rekonštrukcia alebo výstavba nových schodov. Dolná stanica bezprostredne susedí so skeletom bývalej reštaurácie Snežienka.
Špeciálna komisia pracuje na podmienkach verejnej obchodnej súťaže na riešenie tohto objektu.
Riaditeľ EKO-podniku VPS navrhol na základe súhlasu komisie zakomponovať do jej pôsobnosti aj problematiku hornej a dolnej stanice lanovky.
Premávať začala v roku 1972
Pôvodnú lanovka výrobný typ je SL-2 začala vyrobila spoločnosť Transporta Chrudim, premávať začala 11. júla 1972.. Jej prevádzka sa skončila v roku 1990.
Ako uvádza mestská časť na svojej webovej stránke, koncom januára 2005 kúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto následne zverilo mestskej časti, tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún.
Lanovku opätovne do prevádzky uviedli 30. septembra 2005 vtedajší primátor Andrej Ďurkovský a starosta Nového Mesta Richard Frimmel. Lanovka bola zároveň v roku 2008 zaradená medzi pamätihodnosti mestskej časti.
Dolná stanica lanovky je v nadmorskej výške 236 m n. m., horná vo výške 420 m n. m. Šikmá dĺžka lanovky je 988,4 m s prevýšením 186 m. Návštevnosť lanovky sa postupne zvyšuje, v roku 2017 previezla takmer 32.000 pasažierov, z toho takmer dve tisícky cyklistov.
V letnej sezóne premáva od 10:00 - 18:00 h. Lístok na jednu jazdu stojí 3 €, spiatočný 5 €, pre skupiny, žiacke skupiny a bikerov platia zľavy.