V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Pre mňa je určite krásavica na Dunaji, skvelé miesto pre život, domovom mojej rodiny a štyroch detí. Nechcela by som už bývať inde.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?

„Mám rada veľkosť mesta - ani primalé, ani priveľké, jeho polohu v strede Európy a tiež na brehu rieky a prírodu dookola. Momentálne bývam v centre, ale za pár minút som v prírode, pri Dunaji, na pieskových plážach, kde sa aj kúpeme, opekáme, užívame si lesík.“
3. A čo naopak na ňom z duše nenávidíte?
„Asi zápchy turistov v centre a dopravné zápchy na cestách. V každom prípade, turistický ruch pomáha mestu, a keď človek zažije dopravné zápchy vo veľkých mestách, povie si, že u nás to nie je také hrozné.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
„Milujem Karlovoveskú zátoku, kde často s dcérkou skočíme na bicykli na čapovanú kofolu na loď Mark Twain. A keď sa cez ňu prebrodíte, objavíte krásne jazierko, kde sa dá kúpať. Ale mám rada aj centrum, nábrežie Dunaja a ďalšie miesta v meste.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?

„Pravda je, že každá mestská časť má svoje špecifiká a nedalo by sa asi nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky. Jednoznačne to treba doriešiť a nielen o tom rozprávať.
Chápem tú politiku, pretože samosprávy dostávajú peniaze podľa miesta trvalého bydliska a musia sa starať o cesty, parkovanie…“
6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?
„Myslím, že tú multikultúrnu atmosféru tu je ešte čiastočne cítiť, aj keď sa už vytráca. Migrantov tu už máme, keď som volala pohotovosť, prišla takmer celá ukrajinská posádka. Máme šťastie, že neležíme na hraniciach EÚ a nemusíme riešiť problémy, aké majú tam. Moslimov tu tiež nie je toľko ako v Nemecku, aby sme museli riešiť otázku mešity. V každom prípade, majú svoje modlitebne a miesto na stretávanie.“
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
„Podľa mňa závisí to od ľudí. Sú typy, ktoré budú nadávať na všetko a na všetkých a večne sú nespokojní, aj na jednej, aj na druhej strane. Pochádzam z východu, no už skoro 30 rokov žijem tu. Pred 14 rokmi sa prisťahovali aj moji rodičia. Hoci mali obavy, ako ich prijmú, nik z nás nemal negatívnu skúsenosť.“
8. Potrebuje Bratislava metro?

„Je škoda, že sa to premeškalo, určite by sa tunel pod Dunajom hodil. Neverím však, že v dnešných časoch by sa metro dokázalo postaviť. To je možno hudba veľmi vzdialenej budúcnosti.
Bratislava by potrebovala viac záchytných parkovísk a rozšíriť električkovú trať v Petržalke.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste radi prinavrátili život?
„Jednoznačne židovskej synagóge pri Dóme sv. Martina. Takú špecifickú blízkosť dvoch svätýň nemajú hádam nikde. Je to škoda, že sa ju nepodarilo zachovať.“
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste tu niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
„Nie je to veľa peňazí, ale asi na vylepšenie centra, výkladnej skrine Bratislavy. Existuje projekt na prepojenie centra s podhradím ponad Staromestskú ulicu. Bolo by super, keby sa to podarilo. Aj keď aspoň hradby sú už čiastočne otvorené.“