V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Potenciálnou krásavicou, ktorá sa o seba nestará. Za špinu si môžeme sami a v posledných rokoch je jej viac ako v minulosti.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Je mestom, kde som sa narodil a prežil skoro celý život. Predstavuje teda moje spomienky, rodinné a priateľské väzby i profesionálnu socializáciu.“
3. A čo naopak na ňom z duše nenávidíte?

„Staré Mesto, v ktorom som vyrastal a býval do svojich tridsiatich rokov, sa mi odcudzilo. Predstavuje komerčný gýč, pre nákupné centrá sa vyľudnili miesta, kde bolo po celý deň plno ľudí, ako napr. Štúrova ulica či Námestie SNP.
Arogancia developerov a podnikavcov ničí nielen historickú pamäť mesta, ale aj verejné priestory, ako to urobili s PKO a starými priemyselnými objektmi. Zmizli body, ktoré vytvárali genius loci po celé desaťročia a dokázali prežiť aj neraz turbulentné zmeny režimov. Turbokapitalizmus však neprežili napr. Malí františkáni, mäsiarstvo Manderla, železiarstvo Pallener.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
„Okolie Mosta slobody v Devínskej Novej Vsi, Kapitulská, Železná studnička a štvrť okolo Jakubovho námestia.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Všetky riešenia bez záchytných parkovísk s nadväznosťou na MHD budú len pseudoriešeniami.“

6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?
„Bratislava je mnohokultúrna aj dnes, len v mojom bezprostrednom susedstve žijú Srbi, Rumuni, Ukrajinci, Arméni a v starej Devínskej Chorváti. Bratislava vždy bola na križovatkách a myslím, že skôr či neskôr tu mešita bude. Ide o to, aby sme predišli vzniku cudzineckých get a etnicky či nábožensky definovaných komunít sociálne vylúčených.“
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
„V tom, že ide o pseudoproblém. Primátori, ktorí devastovali naše mesto, boli neraz rodenými Bratislavčanmi, ale vždy je ľahšie nájsť obetného baránka.“
8. Potrebuje Bratislava metro?
„Asi nemá zmysel snívať o metre, ale potrebuje nosný koľajový systém MHD, rozšíriť trasy električiek a vybudovať sieť mestských vlakov s vyššou hustotou premávky. Azda by som pridal aj viac trolejbusov ako ekologického variantu verejnej dopravy.“

9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste radi prinavrátili život?
„Podhradiu, dunajskému nábrežiu vrátane PKO a petržalskému Lidu, čo však už nezmeníme, lebo nový Zuckermandel je paškvil a nie verejný priestor. Viac ma trápi, že zomierajú také miesta ako Námestie SNP, Obchodná, Poštová, Štúrova a Šafárikovo námestie, ktoré pripomínajú skôr perifériu, ako centrum európskej metropoly.“
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste tu niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
„Na bezbariérové chodníky a vstupy do verejných budov.“