SME

Parky a záhrady odhalia svoje tajomstvá

Víkend parkov a záhrad ľuďom odhalí nielen ich históriu.

(Zdroj: Archív OZ Národný trust)

BRATISLAVA. Keď Michaela Kubíková spolu s ďalšími nadšencami organizovala v roku 2007 prvý Víkend otvorených parkov a záhrad, o jeho veľkom úspechu netušila. Tento rok bude mať už desiaty ročník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pôvodne sme ho plánovali ako jednorazové podujatie. A zrazu sme zistili, že ľudí parky a záhrady, hlavne v mestskom, urbánnom priestore veľmi zaujímajú,“ zaspomínala Michaela Kubíková.

Inšpiráciu našli vo Veľkej Británii a v Holandsku. Chceli upozorniť na krásu parkov a záhrad, na ich hodnotu a potrebu chrániť ich, keďže priveľa historických parkov a záhrad na Slovensku sa scvrklo len na akési zvyšky svojej pôvodnej krásy a zmenili sa na ostrovy nedostatočne udržiavanej zelene.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bratislava otvorí bežne neprístupné parky a záhradya Čítajte 

„Napriek tomu, že stav našich parkov a záhrad nie je ideálny, veríme, že stále sa dá obnoviť ich krása a potešenie, ktoré v minulosti prinášali našim predkom,“ povedala Kubíková.

Počas podujatia Víkend parkov a záhrad návštevníci môžu navštíviť nielen bežne neprístupné parky a záhrady, ale dozvedia sa aj o histórii bežne dostupných miest.

„Teší nás, že počet sprístupnených parkov a záhrad je viac ako 80, čo je viac, ako sme mali pred rokom. Pridanou hodnotou je možnosť stretnúť sa so záhradnými a krajinnými architektmi, sprievodcami a ďalšími odborníkmi a dozvedieť sa viac nielen o danej lokalite, ale aj o tom, ako sa záhrady a parky navrhujú či ako sa o ne starať,“ ozrejmila Kubíková.

Podľa nej by si parky a záhrady zaslúžili viac pozornosti počas celého roka, nielen počas tohto víkendu.

SkryťVypnúť reklamu

„Vo väčšine hradov a zámkov sú komentované prehliadky už samozrejmosťou. Ale k samotným parkom a záhradám väčšinou neexistujú ani publikácie, ani lektorské prehliadky. Napriek tomu, že záhrady takýto potenciál majú,“ povedala Kubíková.

Kvetinová cyklojazda

Desiaty ročník podujatia je súčasťou Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018 a jeho hlavnou témou sú Záhrady Európy.

„Naše parky a záhrady sú tak prezentované na stránkach francúzskeho ministerstva kultúry, ktoré je hlavným organizátorom tohto európskeho podujatia,“ povedala Kubíková.

Už v piatok 1. júna organizátori pozvú záujemcov na návštevu parkov a záhrad kvetinovou cyklojazdou.

„Je to oživenie tradície, ktorá začiatkom 20. storočia fungovala vo väčších mestách monarchie vrátane Bratislavy. Takéto jazdy slúžili na popularizáciu cyklistiky,“ vysvetlila Kubíková. Teraz ňou chcú ľudí povzbudiť, aby počas víkendu autá nechali doma a medzi jednotlivými lokalitami sa presúvali buď pešo, alebo na bicykli.

SkryťVypnúť reklamu

Kvetinová jazda po meste sa začne o 17.30 h pred obchodným domom Tesco na Kamennom námestí a je otvorená pre všetkých cyklistov s bicyklami ozdobenými kvetmi. Počas nej im sprievodca Ivor Švihran ukáže najzaujímavejšie stromy v Bratislave.

Historické, obnovené či nové

Len v Bratislave sa do víkendu parkov a záhrad zapojí 23 lokalít. Sú medzi nimi historické parky, záhrady bežne verejnosti neprístupné, miesta s puncom tajomnosti, ale aj novovzniknuté parky.

„Snažíme sa podujatím poukázať na to, že aj u nás vznikajú nové a zaujímavé plochy zelene. Pretože aj keď historické parky a záhrady sú veľmi vzácne, treba budovať nové, kvalitné zelené plochy,“ povedala Kubíková.

Tento rok do programu zaradili Šport park Jama v Novom Meste vybudovaný na bývalom cyklistickom štadióne, Biznis park v administratívno-bytovom komplexe Panorama City či skalný nos v Zuckermandli.

Prečítajte si tiež: Kúpalisko Mičurin znova funguje Čítajte 

„Je to úplne najjužnejší výbežok časť Malých Karpát,“ ozrejmila Kubíková. Ako na poslednom mieste v Bratislave tu rastie skalničník guľkovitý srstnatý obľubujúci skaly a kamenisté suché miesta.

Víkend parkov a záhrad využije komunita kreatívcov Nová Cvernovka na Račianskej na oficiálne otvorenie parku v areáli bývalej strednej chemickej školy. Zrekonštruovali ho podľa pôvodných plánov z roku 1951 so zachovalými sochami a objektmi. Okrem toho sľubujú výklad o histórii priľahlej zóny ľudovo prezývanej Nobelka, alebo Dimitrovka so silným príbehom industriálneho génia loci.

Novou lokalitou podujatia je Podhradie na východnej časti hradného kopca. Dnes priestor od Mikulášskej hradnej brány až po Chrám svätého Mikuláša, tvorí verejný park so sochou bosorky od sochára Tibora Bartfaya.

„V minulosti v tomto priestore medzi hradbami mesta a samotného hradu domy neboli stavané do súvislých ulíc, ale každý mal okolo seba voľné pozemky a vinohrady,“ vysvetlila Kubíková.

Mičurin

Veľa Bratislavčanov poteší sprístupnenie areálu Mičurin. Areál v roku 2016 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a záujemcov po ňom prevedú sprievodcovia z OZ Hrad Slavín. Budú sa tu tiež premietať dobové dokumentárne filmy o Mičurine.

„Sme veľmi radi, že po rokoch snaženia sa nám podarilo sprístupniť aj tento areál,“ povedala Kubíková.

Návštevníci budú môcť navštíviť prírodnú záhradu pri nadačnom dome Búdka 22 na Búdkovej ceste. Vila prešla v roku 2017 rekonštrukciou a sídli v nej komunita organizácií venujúcich sa problematike životného prostredia vrátane Green Foundation. Záhrada so zachovanými ovocnými stromami je kombináciou trávnika a kvitnúcej lúky a podporuje biodiverzitu.

„Predstavia projekt mestských včiel, kompostovanie či čistenie vnútorného prostredia izbovými rastlinami,“ povedala Kubíková.

Prečítajte si tiež: Rómerov dom sa vracia k životu Čítajte 

V novom šate sa počas víkendu parkov a záhrad predvedie aj Gaštanica na Jeséniovej ulici či Kalvária. Jej vrchnú časť zrevitalizovalo pútnické bratstvo Sprevádzajúci len túto jar.

„Prehliadky Kalvárie budú začínať v neďalekej Lurdskej jaskyni vybudovanej v bývalom kameňolome, lebo to je tiež veľmi pekná a zaujímavá lokalita. Nie všetci ľudia však o nej vedia,“ povedala Kubíková.

Do programu je zaradená obnovená baroková záhrada na Hrade. Okrem prehliadok so sprievodcami tu v sobotu od 13.00 do 18.00 h bude Barokové rendezvous s Fringiou. Návštevníci počas neho zažijú neopakovateľnú atmosféru hradnej záhrady, ku ktorej neodmysliteľne patria nariasené róby, čipky, volány, vejáre a zložité účesy dám. Nebudú chýbať ani ukážky tancov.

„Podujatie predstaví 'život' barokovej záhrady tak, ako ho mali možnosť sledovať obyvatelia Bratislavy v období panovania Márie Terézie,“ sľubuje Kubíková.

A ako môžu umelecké diela skrášliť záhradu, si budú môcť záujemcovia pozrieť v galérii Záhrada na rohu Gorazdovej a Langsfeldovej. Jej súčasťou je totiž pôvodný ateliér sochárky a šperkárky Erny Masarovičovej.

Architektonicky zaujímavý dom so záhradou z obdobia rannej moderny predstaví jej dcéra - sochárka Katarína Kissoczy. Pre návštevníkov bude pripravený zaujímavý program vrátane ukážky zvárania v ateliéri či džezový koncert Matúša Jakabčica, Juraja Grigláka a Mariána Ševčíka či výstava fotografií Mira Švolíka.

Hlavný infopoint

Už druhýkrát bude počas víkendu parkov a záhrad sprístupnený Rómerov dom na Zámočníckej ulici. V sídle hlavného organizátora podujatia Národného Trustu bude hlavný infopoint k podujatiu.

Okrem toho sa návštevníci dozvedia, kto bol František Rómer, po ktorom bol dom nazvaný, a budú môcť ochutnať víno alebo sa osviežiť v kaviarni Prešporák.

Medzi inak neprístupnými parkmi a záhradami, ktoré sa stali tradičnou súčasťou víkendu parkov a záhrad, sú Kochova záhrada nad Kochovým sanatóriom na Partizánskej ulici, Lisztova záhrada za Univerzitnou knižnicou, Prüger-Wallnerova záhrada pri Horskom parku, záhrada ruského veľvyslanectva na Palisádach či v Jurajovom dvore autenticky spustnutý parčík pri vile vybudovanej pre riaditeľa Dynamitky v roku 1942.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 177
  2. Každý piaty zomrie 9 040
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 022
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 806
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 774
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 236
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 375
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 726
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 678
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 782
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 164
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 478
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 910
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu