BRATISLAVA. Počas ornitologického prieskumu v oblasti Devínskej Kobyly občianske združenie (OZ) Ochrana dravcov na Slovensku zaznamenalo výskyt 31 chránených vtáčích druhov. "Minimálna odhadovaná početnosť týchto druhov je 190 jedincov, v spoločenskej hodnote to predstavuje 64.960 eur," informovala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Lesy SR predtým vyšli ochranárom v ústrety a dočasne pozastavili na Devínskej Kobyle ťažbu dreva.
"Lesom SR sme poslali výsledky prieskumu. Požiadali sme zároveň o posun začiatku realizácie prác aspoň do obdobia osamostatnenia mláďat, teda najskôr od 1. augusta, vzhľadom na najcitlivejšiu fázu hniezdenia vtáctva, ktorou je inkubácia vajec, kŕmenie a výchova mláďat," informovala Deutschová. Stanovisko združenia podporila podľa jej slov i Štátna ochrana prírody SR.
Hniezdenie je citlivé obdobie
Ako ozrejmil autor ornitologického prieskumu Roman Slobodník, vtáky sú v tomto období mimoriadne citlivé na zmeny v mieste hniezdenia, a to aj v rámci celého hniezdneho teritória, ktoré pritom môže mať rozlohu niekoľko stoviek štvorcových metrov.

"Dôsledkom vyrušenia vtákov počas hniezdneho obdobia môže byť zanechanie znášky alebo mláďat, ktoré potom zahynú," uviedol Slobodník.
„Vtáky si uvedenú lokalitu vybrali ako miesto hniezdenia, pretože tu našli vhodné podmienky. Sú medzi nimi druhy ako ďateľ veľký, kôrovník dlhoprstý, penica čiernohlavá, pinka obyčajná, drozd plavý, drozd čierny, muchárik bielokrký, stehlík zelienka a mnohé ďalšie,“
Ochranári zároveň ocenili ústretovosť lesníkov na Devínskej Kobyle. Veria, že tento prípad môže byť dôvodom na systematickú zmenu nástrojov, ktoré umožňujú ťažbu v čase, kedy prebieha hniezdenie.
„Tak budú mať pokoj vtáky a čaro tohto vzácneho územia v blízkosti Bratislavy si vychutnajú aj návštevníci. Toto je cesta k vzájomnej spolupráci a dúfame, že aj k nájdeniu spôsobov využívania lesov prijateľných tak z hľadiska hospodárskeho, ako i z hľadiska ochrany prírodných hodnôt,“ uzatvára Deutschová.