SME

Architekti sú znepokojení zásahom do Mosta SNP

Architekti kritizujú, že pred rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia.

Most SNP v Bratislave.Most SNP v Bratislave. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Slovenská komora architektov (SAK) zásadne nesúhlasí s postupom, ktorých výsledkom boli zásahy do bratislavského Mosta SNP. Na mieste vstupu do reštaurácie UFO na petržalskej strane Mosta SNP totiž vyrastá nová stavba.

Architekti kritizujú, že pred rozhodnutím o úpravách neprebehla odborná diskusia a zámer nebol overený transparentnou verejnou architektonickou súťažou. Píše sa to vo vyhlásení predstavenstva komory k novej stavbe, ktorú budujú na petržalskej strane Mosta SNP v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agentúre SITA stanovisko poskytol predseda Slovenskej komory architektov Imrich Pleidel.

„Som absolútne presvedčený, že keby sa aj v tomto konkrétnom prípade mostu SNP stanovila zo strany vlastníka, teda mesta Bratislava, a povoľujúceho subjektu, Mestskej časti Bratislava - Petržalka, podmienka transparentnej verejnej architektonickej súťaže, ktorá by mala jednoznačné limity pre možnosť zásahov, k takémuto barbarskému postupu by nedošlo,” hovorí architekt Imrich Pleidel.

Slovenská komora architektov sa pripája k žiadosti organizácie DOCOMOMO International, ktorá žiada zastavenie stavebných prác na Moste SNP a odstránenie novostavby.

"Na základe zistených skutočností organizácie DOCOMOMO International sa SKA domnieva, že už v aktuálnom stave je z tejto rozsiahlej prístavby zjavné, že je v rozpore s pôvodným architektonickým, výtvarným a materiálovým riešením Mosta SNP a že spoločnosťou Zemegula a dodávateľ stavby realizujú v rámci Mostu SNP novostavbu, ktorá je v rozpore s 'predbežným povolením' vydaným Mestskou časťou Bratislava - Petržalka, čím porušuje Stavebný zákon," dodávajú v stanovisku architekti.

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste vstupu do reštaurácie UFO na petržalskej strane Mosta SNP v hlavnom meste SR Bratislave vyrastá nová stavba.

Podľa materiálov, o ktorých rokovali bratislavskí mestskí poslanci v rokoch 2017 a 2016, by to malo byť turisticko-cyklistické centrum. Pozemky mesto prenajíma firme Zemegula, ktorá prevádzkuje reštauráciu i vyhliadku na veži.

Proti stavbe sa však ozývajú kritici a aktivisti a prirovnávajú ju k privatizácii Mosta SNP. Nová drevená konštrukcia je na mieste, kde pôvodne boli schody i vstup do reštaurácie UFO.

Schody tam už nie sú a do reštaurácie sa v súčasnosti turisti dostanú cez dočasný vstup, ktorý na tomto mieste vytvorili.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal požiadal spoločnosť Zemegula o okamžité zastavenie prác na stavbe pod Mostom SNP. Práce majú zastaviť až dovtedy, kým nebudú známe výsledky štátneho stavebného dozoru.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Zemegula má s hlavným mestom SR Bratislava uzavretú nájomnú zmluvu na predmetný priestor od roku 2004. Pozemky mesto prenajíma firme, ktorá prevádzkuje reštauráciu i vyhliadku na veži. Proti stavbe sa však ozývajú kritici a aktivisti a prirovnávajú ju k privatizácii Mosta SNP.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 725
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 392
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 931
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 564
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 724
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 449
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 075
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 755
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Janka Bittó Cigániková: Šialený zákon na ochranu kňazov schválený. Od 1. júla ich musia pustiť všade - aj na gynekologické a detské oddelenia 58 047
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 653
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 12 107
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 12 099
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 997
  6. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 8 429
  7. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 6 949
  8. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne? 4 932
  1. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  2. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  3. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  4. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  5. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  6. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  8. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
SkryťZatvoriť reklamu