STARÉ MESTO. Stánky, vystúpenia, prednášky, workshopy, rozhovory s architektmi, urbanistami či dizajnérmi a žiadne autá ani MHD. Tak bude v sobotu 19. mája vyzerať Mickiewiczova ulica v centre Bratislavy. Od 13.00 do 20.00 h sa na nej totiž bude konať pouličný festival s názvom WhatCity?
Nepôjde pritom iba o obyčajnú kultúrnu akciu. Festival má totiž ukázať potenciál ulice a ako by mohla vyzerať aj nastálo, keby z nej odklonili autá.
„Podujatie na ulicu prinesie život, zábavu, čistejší vzduch a hlavne prepojí korzo Obchodnej ulice až k Americkému námestiu do príjemnej pešej zóny hodnej hlavného mesta,“ povedal architekt Tomáš Šebo, člen skupiny ITB Development, ktorá s myšlienkou sprístupnenia ulice pre Bratislavčanov prišla.
Mickiewiczova totiž podľa neho tvorí prirodzené pešie pokračovanie Obchodnej ulice a dokáže súvislo spojiť dve mestské časti Bratislavy - Staré Mesto s Novým Mestom.
„Tým, že Mickiewiczova ulica je skratkou pre tranzitujúcu dopravu, spôsobuje paralýzu celého okolia a psychologicky oddeľuje atraktívne časti mesta ako Avion, Medickú záhradu a Krížnu od jeho centra,“ dodal Šebo.
Odlon MHD, rollerdisco a rozhovory jeden na jedného
Sobotné podujatie je určené najmä pre obyvateľov ulice. „Budeme preto veľmi radi, ak sa ich dotkne čo najviac, ak sa prídu pozrieť, ako ich ulica môže vyzerať, a inšpirujú sa zaujímavými rozhovormi s expertmi na rozvoj miest,“ povedala PR manažérka občianskeho združenia Punkt Lívia Gažová s tým, že obyvatelia sami vedia, že situácia na ich ulici nie je najlepšia a zažívajú to každý deň.
Susedstvo Mickiewiczovej chcú zároveň predstaviť aj všetkým ostatným.
Ulica bude pre autá počas festivalu uzavretá od nemocnice po budovu FaxCopy. MHD bude odklonená cez vedľajšie ulice - Radlinského a Ulicu 29. augusta. Nočných liniek sa uzávierka nedotkne.
Návštevníkov čakajú okrem vystúpení či programu pre deti aj komentované prehliadky budov, rollerdisco či trh lokálnych predajcov.
„Súčasťou festivalu je konferencia v netradičnom formáte rozhovorov jeden na jedného,“ povedal Šebo. To znamená, že záujemcovia sa budú môcť porozprávať s hosťami o mestách, uliciach a verejných priestoroch zoči-voči alebo si vypočuť zaujímavé rozhovory cez slúchadlá priamo na ulici.
Medzi 30 rečníkmi sú architekti, dizajnéri, majitelia prevádzok na Mickiewiczovej, urbanisti či umelci zo Slovenska i zahraničia.
Dve etapy
Podujatie organizuje občianske združenie Punkt, ktoré pripravuje napríklad aj Dobrý trh. S myšlienkou festivalu WhatCity? pritom prišla developerská spoločnosť ITB Development, ktorá na Mickiewiczovej priamo sídli.
Do projektu, ako by mohla ulica v budúcnosti vyzerať, sa zapojili aj študenti architektúry bratislavskej STU. Ich návrhy budú vystavené na festivale.
Napriek tomu, že v súčasnosti je na ulici iba hustá doprava a úzke chodníky, v urbanistickom meradle má podľa Šeba potenciál stať sa reprezentatívnou ulicou.
Jej premenu plánujú vo dvoch etapách. Počas prvej chcú uzavrieť časť ulice pre autá pri Hurbanových kasárňach na minimálne mesiac či dva. Presný termín stanovený ešte nie je. MHD má v tejto fáze premávať po Mickiewiczovej bez obmedzení.
„Práve podpora plynulosti MHD je alternatívou k individuálnej doprave,“ povedal Šebo.
Počas pilotného uzavretia ulice plánujú podľa neho sledovať situáciu a následne ju vyhodnotiť, najmä dosah na dopravu v okolí.
„Overí sa predpoklad že výsledkom vylúčenia tranzitnej dopravy bude pokles automobilov v celej zóne,“ dodal. Tranzitná doprava, teda autá, ktoré zónou iba prejdú bez zastavenia, predstavuje podľa neho v tejto lokalite až vyše 90 percent.
Navrhované obchádzky
Autá by mohli podľa Šeba v prvej fáze prechádzať obojsmerne okolo Fax Copy na rohu Mickiewiczovej a Ulici 29. augusta, v druhej etape jednosmerne z Amerického námestia.
„Mestská hromadná doprava v druhej, a teda cieľovej etape revitalizácie by v smere od Amerického námestia jazdila nezmenene, v opačnom smere od Kollárovho námestia by odbočila pri FaxCopy na Ulicu 29. augusta a pri Medickej záhrade na Špitálskej ulici by vznikla nová zastávka. Popri Americkom námestí by sa napojila trolejbusová trať na pôvodnú trasu k Záhradníckej,“ vysvetlil plány Šebo.
Inšpiráciou na premenu ulice je pre autorov slovinská Ľubľana. „Vďaka sérii premyslených krokov oslobodila centrum mesta od áut a vytvorila príjemné, kvalitné verejné priestory,“ tvrdí Šebo. Jedným z rečníkov bude na festivale aj architekt a viceprimátor Ľubľany Janez Koželj, ktorý je za premenu v Slovinsku zodpovedný.

Obdobnú víziu majú autori napríklad aj pre Štefánikovu ulicu. „Tá je totiž tiež namiesto nádherného bulváru zase raz len tranzitnou tepnou,“ povedal Šebo s tým, že pred pár rokmi predstavili aj ideu premostenia Einsteinovej ulice, ktorá pre zmenu oddeľuje Bratislavu od Petržalky.
O projekte diskutujú s mestom už tri roky
Autori projektu komunikujú o plánoch vylepšenia centra s bratislavským magistrátom i mestskou časťou Staré Mesto už tri roky. „Náš projekt má ich podporu,“ povedal Šebo.
Okrem štúdie už spracovali dopravný prieskum, dopravnokapacitné posúdenie vplyvu na súvisiace križovatky, návrh konzultovali s dopravným podnikom aj dopravným inšpektorátom.
„Nezaregistrovali sme, že by to na niečom vyslovene viazlo. Vieme si však predstaviť aj inú rýchlosť procesov, no nie je jednoduché oslobodiť sa od stereotypu totálnej dominancie individuálnej dopravy, ktorá Bratislavu paralyzuje desiatky rokov,“ povedal Šebo. Aktuálne s magistrátom pripravujú pilotné uzavretie ulice.
Hlavné mesto uzavretie ulice na jeden deň, keď sa Mickiewiczova premení na pešiu promenádu s atrakciami, vníma pozitívne.
„Pokiaľ ide o dlhodobejšie uzavretie ulice a jej premenu na pešiu promenádu, tu už ide o projekt, ktorý si vyžaduje v prvom rade komplexný prístup k posúdeniu dopravy v širšom území a vyhodnotenie vplyvov na dopravné zaťaženie na dotknutom území a v jeho okolí,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Onufer.