STARÉ MESTO. Malo ísť o unikát. Budovu zahalenú v rastlinách, aká v Bratislave ešte nie je. Zelená, ekologická, novátorská a trendová. Dostala názov Zelená kocka. Odhodlanie stavebníka však zostalo iba na papieri.
Nad vstupom do podchodu na Hodžovom námestí z Poštovej ulice tak namiesto zelenej stavby stojí betónovo-sklenená budova, ktorá vyvoláva vášne v úplne inom smere, ako pôvodne autor projektu zamýšľal.
Už pri jej stavbe totiž napríklad ilegálne zabral dve tretiny mestského chodníka, z ktorého sa navyše nastupuje a vystupuje do spojov mestskej hromadnej dopravy. Dôvodom bolo, že suterénna strojovňa vzduchotechniky vystúpila nečakane nad chodník, a tak k budove nad rámec stavby pristaval betónové schody.
Sporný polyfunkčný objekt mala zachrániť práve zeleň, ktorou chcel pôvodný majiteľ - spoločnosť Green Cube - obkolesiť celú stavbu. Plán bol taký, že trojpodlažnú budovu olemuje kvetináčmi a rastliny následne obrastú celú fasádu.
Komplikovaná konštrukcia kvetináčov
To však nevyšlo. Problém je podľa súčasného majiteľa budovy - spoločnosti Rea Slovakia, ktorá ju získala zlúčením so spoločnosťou Green Cube - v nesprávnom naprojektovaní a osadení kvetináčov bývalým stavebníkom.
Kvetináče majú byť totiž komplikovane pevne spojené s nosnou oceľovou konštrukciou stavby, čo spôsobuje problém.
Pôvodnému stavebníkovi pokusy s dokončením a zazelenaním budovy nevyšli a úspešná nebola ani firma Rea Slovakia. Tá sa totiž v júli 2017 pokúsila so záhradníkmi na budovu osadiť rastliny podľa pôvodnej projektovej dokumentácie.
„Urobili izoláciu, výsadbu v kvetináčoch po celom obvode objektu a aktivovali aj zavlažovací systém, ale vzhľadom na vzniknuté technické problémy museli túto zeleň, aj keď časť už bola upevnená na lankový systém, odstrániť a kvetináče vyprázdniť,“ povedala Nora Gubková, hovorkyňa mestskej časti Staré Mesto, v ktorej sa stavba nachádza a vydávala na ňu aj stavebné povolenie.
Miestna samospráva podľa Gubkovej so stavebníkom ohľadne nedokončenia zelenej fasády stále komunikuje.
„Zatiaľ sme nedostali návrh definitívneho riešenia s požadovanou zárukou," povedala Gubková.
Firma Rea Slovakia však podľa nej rokuje s viacerými odborníkmi, ktorí by jej pomohli zabezpečiť funkčné kvetináče s bezpečným zavlažovaním a odvodom prebytočnej vody.
„V súčasnosti hľadáme riešenie, ako výsadbu zrealizovať, prípadne náhradné riešenie, ktoré by vyhovovalo,“ uviedla Petronela Burianová z Rea Slovakia.
Kolaudácia s drobnými nedostatkami
Ako situáciu vyriešiť, hľadajú však už roky. Rea Slovakia sa totiž zlúčila s pôvodným majiteľom Green Cube v roku 2011 a stavba je skolaudovaná od októbra 2016.
Hoci s výstavbou sa malo po niekoľkých odkladoch začať ešte v roku 2008, nakoniec sa začalo až v roku 2011.
Územné rozhodnutie o výstavbe dostal pritom stavebník ešte v roku 2003, stavebné povolenie o tri roky neskôr. Odvtedy sa niekoľko krát predlžovalo a budova dostala aj dodatočné povolenia, po tom čo napríklad zabrala časť chodníka na Hodžovom námestí.
„Pri miestnom zisťovaní v kolaudačnom konaní boli na stavbe zistené drobné nedostatky, ktoré neohrozujú zdravie a bezpečnosť osôb a nebránia riadnemu a nerušenému užívaniu stavby na určený účel, okrem iného aj nedokončenie kvetináčov,“ uviedla Gubková.
Nedokončené kvetináče musel pritom majiteľ budovy odstrániť do pol roka od vydania kolaudačného rozhodnutia.
V súčasnosti sú dve z troch podlaží budovy obsadené nájomníkmi. Okrem kancelárií tam má napríklad pobočku kuchynské štúdio.