STARÉ MESTO. O ortodoxnom židovskom cintoríne, skrytom za robustným oporným múrom na Žižkovej ulici nad bývalým PKO, mnoho ľudí netuší.
Popri Pamätníku Chatama Sofera ide pritom o ďalší významný cieľ židovských pútnikov v Bratislave.
„Na tento cintorín prichádzajú pútnici z celého sveta, aby sa modlili na hroboch významných učencov," vysvetlil Maroš Borský, riaditeľ Židovského komunitného múzea, počas Architúry. Zorganizovala ju Slovenská národná galéria pri príležitosti výstavy Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta. Weinwurm a jeho spolupracovník Ignác Vécsei pre cintorín navrhli a postavili architektonicky zaujímavý dom smútku.
Jeden z najväčších
Ortodoxný cintorín na Žižkovej ulici v Bratislave je jedným z najväčších židovských cintorínov na Slovensku. Je 4,4 hektára veľký, nachádza sa tu vyše 7000 hrobov a dodnes sa tam pochováva.
Židovská komunita ho založila v roku 1845, pretože dovtedy využívaný cintorín pri Dunaji už bol plný. Do dnešných dní sa z neho zachovala iba časť známa ako Pamätník Chatama Sofera v susedstve západného portálu električkového tunela pri River parku.

Na cintoríne na Žižkovej ulici sú pochovaní významní bratislavskí ortodoxní rabíni, medzi nimi aj syn a vnuk rabína Chatama Sofera Ketav Sofer (1815 – 1871) a Ševet Sofer (1842 – 1906).
V susednom rade stoja mohutné náhrobné kamene členov prominentných rodín Pappenheimovcov a Bettelheimovcov. Tri z nich sa v súčasnosti reštaurujú.
Je tu tiež pochovaný Alfréd Wetzler. Spolu s Rudolfom Vrbom sa im podarilo utiecť z Osvienčimu a ako prví podali podrobnú správu o hrôzach, ktoré sa v koncentračných táboroch diali.
Neďaleko je aj hrob spisovateľa Juraja Špitzera. Autorom jeho náhrobku je Fero Guldan.
Napriek spoločensky významnému postaveniu mnohých zosnulých je pre bratislavský cintorín typická striedmosť.
Ortodoxný židovský cintorín
- nachádza sa na Žižkovej 36
- je otvorený: nedeľa – štvrtok 7.00 – 17.00, piatok 7.00 – 12.00 v lete a nedeľa – štvrtok 8.00 – 16.00, piatok 8.00 – 12.00 v zime okrem židovských sviatkov
- u mužov sa vyžaduje pri vstupe pokrývka hlavy
QR kód na informačnej tabuli pri vstupe na cintorín poskytne návštevníkom množstvo ďalších informácií o cintoríne. Stačí si ho zoskenovať smartfónom a každý má k dispozícii digitálneho sprievodcu po areáli celého cintorína spolu s hrobovou knihu.
Vďaka jej zdigitalizovaniu si aj ľudia žijúci v zahraničí môžu nájsť hrob dávneho príbuzného.
Čo patrí komu
Židovská viera pripisuje veľkú úctu mŕtvym s dôrazom na nedotknuteľnosť pozostatkov. Cintoríny sú väčšinou vo vlastníctve komunity, náhrobné kamene a hroby sú majetkom mŕtvych. V nich majú nerušene spočívať až do príchodu Mesiáša.
„Vtedy budú spravodliví vzkriesení a vstanú z mŕtvych. Preto treba ich pozostatky uchovať neporušené v hroboch,“ vysvetlil Borský.