SME

Námestie SNP a Kamenné námestie sa dajú oživiť aj bez miliónov. Ako na to?

Projekt Živé námestie vypracovali Aliancia Stará tržnica a Inštitút SGI. Bratislavský magistrát chce na ňom stavať.

Návrh na zlepšenie Námestia SNP.Návrh na zlepšenie Námestia SNP. (Zdroj: Zdroj - Živé námestie)

STARÉ MESTO. Obmedziť parkovanie áut, uprednostniť chodcov, zjednotiť chodníky, kvetináče, obrubníky či koše, postaviť detské ihrisko, ale aj vytvoriť sedenia.

Skrátka vrátiť námestia ľuďom, aby cez ne iba neprechádzali, ale mohli si na nich posedieť, porozprávať sa, oddýchnuť si alebo na nich tráviť voľný čas. A skrášliť ich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Taký je cieľ občianskeho združenia Aliancia Stará tržnica a Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktoré spolu vytvorili projekt Živé námestie.

„Jeho zámerom je zjednotenie a revitalizácia Námestia SNP a Kamenného námestia, ktoré by mali byť príkladom funkčného a prístupného priestoru,“ povedal predseda Aliancie Stará tržnica Gábor Bindics.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedziť parkovanie áut

Autori projektu navrhujú rýchle riešenia, tzv. quick wins, ktoré pomôžu námestia oživiť bez toho, aby sa na to minuli milióny eur.

„V roku 2018 sa dajú urobiť významné kroky, aby boli námestia konečne funkčné, lebo teraz vôbec neplnia to, čo by mali,“ povedal Bindics s tým, že prepojenie Kamenného námestia s Námestím SNP je logickým rozšírením pešej promenády historického centra mesta.

Práve zvýhodnenie peších a rozšírenie chodníkov a promenád je totiž trendom vo viacerých európskych metropolách. Snažia sa z nich totiž čoraz viac vytlačiť autá a vytvoriť bezpečný priestor pre chodcov.

Prečítajte si tiež: Kamenné námestie začnú na jar rekonštruovať Čítajte 

Rovnaký cieľ majú navrhovatelia aj tu. Z Námestia SNP odporúčajú odstrániť štvrtinu parkovacích miest z jeho vrchnej časti (bližšie ku Kamennému námestiu).

SkryťVypnúť reklamu

Chodcov by tak od električkovej trate delili stĺpiky, ktorými by sa podľa tvorcov projektu vyriešilo aj ilegálne parkovanie na samotnom námestí.

Zrušiť navrhujú aj mestské parkovisko na Kamennom námestí pred budovou Slovenskej sporiteľne a na Treskoňovej ulici medzi nemocnicou Milosrdní bratia a Národného osvetového centra.

Dokopy by sa tak v celej lokalite podľa Bindicsa zrušilo 9,5 percenta miest na parkovanie.

„Voľné parkovacie miesta by sa mohli presunúť do vrchnej časti Námestia SNP. Vďaka tomu by vodiči hneď videli, či na námestí voľné parkovacie miesto nájdu, a zároveň by sa tým obmedzilo množstvo áut, a to najmä v spodnej časti Námestia SNP,“ povedal Bindics.

Sedenia, zeleň, ihrisko a lokálna správa

Na miesta, z ktorých by odstránili autá, navrhujú autori projektu osadiť sedenia a zeleň. Na miestach, kde sa už dnes nachádzajú zábrany by sa mohlo podľa nich vybudovať celoročné sedenie a od apríla do októbra by sa pridalo aj sezónne. To by sa mohlo napríklad v lete presúvať zo slnka do tieňa a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Zeleň by zas mohla byť mobilná, napríklad v kvetináčoch. Tie by sa totiž mohli presťahovať, ak by sa v budúcnosti pristúpilo k celkovej prestavbe námestí.

„Aby sme námestiu vdýchli život a aktivitu, malo by sa do nevyužitého priestoru na Kamennom námestí umiestniť detské ihrisko,“ povedal Bindics. To by sa mohlo podľa neho nachádzať na mieste, kde sú v súčasnosti verejné toalety.

Prečítajte si tiež: Tesco na Kamennom námestí je na predaj Čítajte 

Okrem týchto návrhov na zlepšenie námestí navrhujú autori projektu aj zjednotiť 61 rôznych typov objektov a mobiliáru, ktoré sa na oboch námestiach nachádzajú.

Napočítali na nich totiž 16 druhov kvetináčov, 7 druhov odpadkových košov, 5 druhov cyklostojanov, 7 druhov sedenia, 13 druhov zábran, 8 druhov informačných tabúľ a 5 druhov kioskov.

„Časť z nich by bolo dobré odstrániť úplne a ďalšiu časť nahradiť alebo presunúť, čím by sme množstvo typov mobiliáru znížili zo 61 na 12 štandardných typov," povedal Bindics s tým, že by tak vytvorili harmonickejší priestor.

Pre dosiahnutie vyššej viditeľnosti je podľa neho potrebný aj výrez kríkov pod stromami, orez stromov, umiestnenie osvetlenia na tmavé miesta a nová navigácia na námestia.

Medzi ďalšie rýchle a efektívne riešenie na skrášlenie námestí navrhujú tvorcovia projektu zaviesť lokálnu správu. Išlo by o vytvorenie združenia zloženého zo zástupcov mesta a vlastníkov pozemkov či stánkov na námestí.

Ideou je, aby sa spojili a ak by bolo treba napríklad na námestí opraviť zlomený stĺpik, namiesto mesiacov hľadania, kto ho má v správe, by na miesto vyslali spoločného opravára, ktorý by problém hneď odstránil.

„Najväčšou chybou Kamenného námestia je v súčasnosti to, že naň neviete pohotovo reagovať. Má však výbornú polohu aj rozlohu, no napriek tomu sa na ňom nekonajú žiadne podujatia ako napríklad Street Food Park pred Starou tržnicou,“ povedal Bindics.

Na základe dennej spätnej väzby združenia by sa tak podľa neho zabezpečovalo upratovanie a oprava mobiliáru.

Podklady na súťaž

Riešenia na zlepšenie navrhli autori projektu Živé námestie financovaného najmä z európskych zdrojov po tom, ako dva roky mapovali lokalitu a zbierali a analyzovali projekty z minulosti.

Výsledkom sú stovky strán dokumentov, ktoré začiatkom mája odovzdali mestu Bratislava, ktoré na štúdii podľa nich môže stavať a začať konať.

„Na zmenu územia k lepšiemu je po fáze realizácie takzvaných quick wins potrebné vypísať architektonicko-urbanistickú súťaž návrhov, ktoré budú mať legitimitu riešiť zásadné a komplexné otázky,“ povedal Bindics.

Medzi tie bude patriť napríklad pamätník SNP, Kaplnka sv. Jakuba, povrchy chodníkov, nové funkcie či statická a dynamická doprava.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal od Aliancie Stará tržnica a SGI prebral dokumenty a odovzdá ich odborníkom na magistráte na posúdenie.

„Námestie SNP a Kamenné námestie predstavujú dôležité verejné priestranstvá v centre Bratislavy. Projekt Živé námestie sme počas jeho príprav aktívne konzultovali a verím, že sa podarí viacero z navrhovaných bodov aj zrealizovať. Podobne ako pri Starej tržnici sa ukazuje, že spoločensky aktívni občania sú pre mesto veľmi užitoční,” povedal Nesrovnal.

Kamenné námestie plánuje skrášliť aj Lordship

Napriek tomu, že Aliancia Stará tržnica už dlhšie pracuje na plánoch ako Kamenné námestie zlepšiť, svoj zámer na jeho zmenu predstavila začiatkom roka aj spoločnosť Lordship, ktorá na námestí vlastní približne 20 percent pozemkov.

Tá chce túto jar začať aspoň s čiastočnou revitalizáciu námestia.

V rámci nej má na ňom pribudnúť zeleň, lavičky a smetné koše. Z námestia plánuje odstrániť aj stánky, ktoré podľa architektov priestor hyzdia.

„Rekonštrukcia sa skladá z viacerých častí, na ktorých sa bude pracovať priebežne,“ povedal Peter Borko z AMI Communications Slovakia, ktorá spoločnosť Lordship mediálne zastupuje.

Lordship na revitalizácii námestia spolupracuje s architektmi zo štúdia A1 ReSpect, ktorí navrhli napríklad nákupné centrum Eurovea.

Revitalizácia Kamenného námestia by mala trvať pol roka. Podľa Borka to však neznamená, že námestie sa na šesť mesiacov premení na stavenisko. Kým totiž firma získa búracie povolenie na kiosky, osadí zatiaľ napríklad nové lavičky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  2. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 736
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 928
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 331
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 327
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 851
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 840
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 467
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 898
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 534
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 132
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 875
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 489
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 976
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 528
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 283
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu