PETRŽALKA. Petržalskú hrádzu, po ktorej denne jazdí množstvo cyklistov aj korčuliarov, zo dňa na deň prekrížil spomaľovač.
Nejde o retardér, na aké sú vodiči zvyknutí na bežných cestách. V tomto prípade ide skôr o akúsi vyvýšenú cestu, ktorá hrádzu pretína, aby cez ňu mohli pohodlne prechádzať autá.
Cyklisti aj korčuliari, ktorí po hrádzi jazdia, tak musia dať prechádzajúcim vozidlám prednosť, a nie naopak, ako to býva zvykom.
Niektorí si pritom mysleli, že spomaľovač vznikol pre hausbóty, ktoré kotvia neďaleko. To však nie je pravda.
Môže za to obchvat
Cesta, ktorá hrádzu pretína iba kúsok za čističkou odpadových vôd, súvisí totiž s výstavbou bratislavského obchvatu.

Na mieste, kde vznikla, pritom cez deň stáva pracovník stavby a usmerňuje dopravu.
Cez hrádzu prejde denne niekoľko kamiónov, ktoré zvážajú materiál či odnášajú zeminu zo staveniska.
„Spomínaný retardér pribudol na mieste, kadiaľ cez ochrannú hrádzu prechádzajú nákladné autá zo stavby,“ potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.
Retardér má podľa neho zabezpečiť najmä bezpečnosť cyklistov a chodcov. Intenzita prejazdu nákladných áut je totiž vysoká, dodal Machava.
To, že naprieč hrádzou pribudla cesta súvisiaca s obchvatom hlavného mesta, potvrdzuje aj mapa plánovaného obchvatu v danej lokalite, ktorú zverejnil staviteľ.
Hrádza slúži na ochranu
Hoci združenie okolo španielskej spoločnosti Cintra, ktoré je za stavbu zodpovedné, sľúbilo, že bude zmeny na cyklocestách či chodníkoch pravidelne zverejňovať na svojom webe, v tomto prípade tak neurobilo.
S problémami vyznačovania dočasných obchádzkových trás či obmedzení sa stretla začiatkom roka aj Cyklokoalícia.
„Žiaľ, už dnes sa ukazuje, že stavebník tento fakt nedodržiava,“ povedal prezident koalície Daniel Duriš.
„Od obyvateľov Bratislavy sme napríklad zaznamenali sťažnosti na uzáveru cyklotrasy pod Prístavným mostom. Počas výrubu stromov a znečistenia cyklotrasy stavebnými mechanizmami jej náhrada nebola vyznačená,“ dodal Duriš.
Slovenský vodohospodársky podnik však pripomína, že hrádza nebola vybudovaná primárne pre korčuliarov a cyklistov, ale v prvom rade slúži na ochranu obyvateľov pred povodňami.

Po hrádzi môžu dokonca jazdiť aj autá, musia však na to mať potrebné povolenie. Zvyčajne ide o autá vodohospodárov alebo napríklad majiteľov bufetov na hrádzi či poľovníkov, ktorí majú pri Dunaji svoje revíry.
V autách sa však na ňu dostanú aj pracovníci, ktorí sa starajú o kosenie či rôzne opravy, alebo zamestnanci ochrany prírody či Slovenskej akadémie vied.
Povolenia vydáva na evidenčné číslo vozidla iba Slovenský vodohospodársky podnik. Tento rok ich udelil približne 30 vozidlám.
Denník SME oslovil vo veci spomaľovača na petržalskej hrádzi aj mesto a stavebníka obchvatu.
Stavebník sa do uzávierky nevyjadril, mesto potvrdilo, že spomaľovač súvisí s výstavbou obchvatu. Hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer dodala, že dočasný stav zmeny dopravného značenia má trvať približne tri roky.