Vladimír Tomčík, združenie Devínska brána
Požiare sužovali všetky stredoveké mestá a aj Bratislava ich zažila niekoľko. Pri prvej bratislavskej korunovácii nového uhorského kráľa Maximiliána II. v roku 1563 vypukol veľký požiar.
Nový panovník, vidiac obrovské škody, prispel na výstavbu nádrže uprostred mesta s vodou potrebnou na hasenie. Dnes ju však nazývame Rolandova fontánou, a nie ako by malo byť správne Maximiliánova.

V roku 1515 v našom meste prebiehal štyri mesiace snem – cisára Maximiliána I. zastupoval kardinál Lang, prišli aj traja jagelovskí králi – uhorský a český kráľ Vladislav II., jeho syn Ľudovít II. a poľský kráľ Žigmund I. Starý.
Na rokovaniach sa mali vyriešiť viaceré problémy, najmä súperenie rodov o uhorský trón a postaviť základy mocnej ríše, ktorá by mohla odolávať tureckému nebezpečenstvu.
Dvadsiateho mája na Hrade podpísali aj dve sobášne zmluvy cisárových vnúčat Ferdinanda a Márie s Annou a Ľudovítom Jagelovskými.
O významnej udalosti, ktorá predznamenala na stáročia celú strednú Európu, sa zachovalo viacero zápisov, pričom najpodrobnejší a pre dnešok najhodnotnejší vydal vo Viedni humanistický vzdelanec Richard Bartoli. Napokon i zmluvy boli ratifikované v tomto meste a historici preto udalosť nazývajú Prvým viedenským kongresom.
Bartoli v cestopise zaznamenáva bratislavské rokovania, na ktorých bývalo až sto účastníkov, najvýznamnejšie osobnosti vtedajších čias od panovníkov, cirkevných hodnostárov cez vyslancov až po univerzitných profesorov.
Opisuje i sprievodné slávnostné podujatia, ich atmosféru i iné udalosti, medzi iným aj obrovský a ničivý požiar, ktorý vypukol ku koncu rokovaní, v posledný aprílový deň roku 1515.

Šíril sa od východu na západ až po Dóm sv. Martina. Popolom ľahlo vyše 200 domov, teda asi tretina vtedajšieho mesta, kráľovská kúria, prepoštský palác i Kaplnka sv. Kataríny.
Bartoli písal, že králi so sprievodom ušli na Hrad „ležiaci na strmom kopci“ a nevyhol sa ani podozreniam o podpaľačstve. Cudzie zavinenie sa však nepotvrdilo. Príčinu ničivých požiarov videl v spôsobe výstavby mesta:
„V severných krajinách vidíme celé mestá niekedy vypálené. A to preto, lebo strechy domov sú všade šindľové, a nie škridlové. Tie, hneď ako padne na ne iskra, zhoria rýchlejšie, než sú ľudia schopní pomôcť. Pretože sú vystavené požiarom, majú nočné stráže, ktoré volaním oznamujú hodiny a dávajú pozor, či v nejakej mestskej časti nevznikol požiar. Považujem veru za pochabé, že sa radšej nechávajú strážiť hlásnikmi, niekedy pohrúženými do spánku a vína, ako pokryť domy strechami, ktoré nemôže zničiť požiar“.
