SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Bulvár na Mlynských nivách budú stavať rok a pol. Začnú v máji a cestu napokon celú neuzavrú

Pre prestavbu cesty pri autobusovej stanici sa na rok a pol zruší trakčné vedenie pre trolejbusy 202, 205, 210 a 212. Budú preto premávať po nových trasách.

Plánovaný bulvár Mlynské nivy.Plánovaný bulvár Mlynské nivy. (Zdroj: Vizualizácia - HB Reavis)

BRATISLAVA. Neuzavrú ju celú a naraz ako plánovali. Ulicu Mlynské nivy budú rekonštruovať postupne. S prvou etapou začnú 2. mája, vodiči či cestujúcic MHD sa preto musia pripraviť na blížiace sa dopravné obmedzenia.

Tie budú dokopy trvať rok a pol. Meniť sa budú za pochodu, podľa toho, ako bude prestavba napredovať.

Taký je verdikt mesta, dopravného podniku a spoločnosti HB Reavis, ktorá plánuje ulicu pri autobusovej stanici pretvoriť na moderný bulvár.

Firma neďaleko stavia aj autobusovú stanicu, ktorá má byť hotová do konca roku 2020. Toto leto chce dokončiť a na jeseň otvoriť aj 23-poschodovú budovu Twin City Tower, ktorá sa nachádza na Mlynských nivách tiež.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že ešte minulý rok sa hovorilo, že ulicu uzavrú ešte vlani v lete a buď celú na 14 mesiacov, alebo čiastočne na 36 mesiacov, dnes investor tvrdí, že nový bulvár stihne vybudovať za 18 mesiacov, a teda do budúcej jesene.

„To je práve to, prečo to tak dlho trvalo. Trištvrte roka sme len hľadali rôzne varianty a muselo sa k tomu vyjadriť asi 40 dotknutých orgánov. Bolo si treba sadnúť za jeden stôl a nájsť spoločný kompromis,“ povedal Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis pre Slovensko.

Najväčším problémom podľa neho bolo nájsť čo najideálnejšie riešenie dopravnej obslužnosti neďalekej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici a následnej distribúcie ľudí po meste.

Prvá etapa

Etapy rekonštrukcie Mlynských nív plánuje investor s mestom a dopravcom predstavovať postupne.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá fáza sa začne 2. mája 2018 a má trvať do konca októbra. Počet jazdných pruhov v oboch smeroch sa počas nej nezmení, majú sa iba zúžiť.

S opravou začne HB Reavis najprv na jednej strane cesty - bližšie ku komplexu Twin City a následne sa presunie na druhú pri pôvodnej autobusovej stanici.

Prečítajte si tiež: Nové Mlynské nivy počítajú viac s autami ako s chodcami Čítajte 

Zatiaľ čo autá, cyklisti a chodci sa dostanú do cieľa pomerne plynulo, cesta sa najviac skomplikuje cestujúcim verejnej dopravy. Z Mlynských nív sa totiž odstráni trakčné vedenie pre trolejbusy.

„Od začiatku mája až do ukončenia prác bude úplne vylúčená trolejbusová doprava na ulici Mlynské nivy v úseku od križovatky so Svätoplukovou ulicou po križovatku s Ulicou 29. augusta,“ povedal generálny riaditeľ bratislavského dopravného podniku Milan Urban.

Dopravca preto musel trolejbusové linky 202, 205, 210, 212 a N72 preorganizovať. Prepravná kapacita sa podľa Urbana takmer nezmení a cesta sa mierne predĺži iba v rámci trolejbusu 212, ktorý spája Železnú studničku s Cintorínom Vrakuňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Nové trasy trolejbusov

Po novom bude totiž spoj 212 obojsmerne odklonený cez Záhradnícku a Svätoplukovu.

V smere na ŽST Železná studnička bude premávať od zastávky Novohradská po trase Mlynské nivy, Svätoplukova, Záhradnícka, Mickiewiczova, Jánska (Kollárovo námestie), odkiaľ sa napojí na svoju bežnú trasu.

Neobslúži zastávky Svätoplukova (na ulici Mlynské nivy), Autobusová stanica, Ondrejský cintorín a Špitálska. Obslúži však zastávky Svätoplukova (na Svätoplukovej ulici), Cvernovka, Kulíškova, Karadžičova a Americké námestie.

V smere Cintorín Vrakuňa bude trolejbus 212 premávať od zastávky Kollárovo námestie po trase Mickiewiczova, Záhradnícka, Svätoplukova a Mlynské nivy, kde sa od zastávky Košická napojí na svoju obvyklú trasu.

Neobslúži zastávky Špitálska, Ulica 29. augusta a Autobusová stanica. Obslúži zastávky Americké námestie, Karadžičova, Kulíškova a Cvernovka.

Rovnaké obchádzky a odklony bude mať aj nočná linka N72.

Prečítajte si tiež: Prestavba autobusovej stanice sa blíži, mesto o dopravných obmedzeniach stále mlčí Čítajte 

Trolejbus 202 bude odklonený cez Miletičovu, pričom jeho nová konečná zastávka bude na Jelačičovej ulici pri obchodnom dome Centrál. Jeho súčasná konečná - Nemocnica sv. Michala - bude na rok a pol zrušená.

Od zastávky Prievozská bude linka 202 premávať po trase Miletičova s ukončením na Jelačičovej ulici. Späť pôjde cez ulice Kupeckého, Žellova a Miletičova.

Linka 202 na svojej novej trase neobslúži zastávku Miletičova (na Prievozskej ulici) a zastávky Novohradská, Košická, Autobusová stanica, Ondrejský cintorín, Nemocnica sv. Michala a Ulica 29. augusta.

Obslúži však zastávky Miletičova (na Miletičovej ulici), Trenčianska, Trhovisko, Saleziáni a Jelačičova, kde bude výstupište aj nástupište.

Trolejbus 205 zostane bez zmeny, nakoľko na jeho tarse budú premávať hybridné vozidlá. Tie totiž dokážu na úsekoch kde je trakčné vedenie využiť troleje, a kde nie je, budú jazdiť na pomocný pohon.

Trolejbus 210 bude premávať takmer ako doteraz, iba s tou zmenou, že nebude zachádzať k stanici a teda vynechá zastávku Autobusová stanica.

Počas obmedzení pridá do obehu dopravca aj jednu novú autobusovú linku - X72. Tá bude premávať vo vylúčenom úseku od Nemocncice sv. Michala, cez Mlynské nivy a Prievozskú až po Hraničnú.

V smere na Hraničnú bude jazdiť po trase Rajská, Dunajská, Mlynské nivy a Prievozská. Obslúži teda zastávky Nemocnica sv. Michala (nástupište), Ulica 29. augusta, Autobusová stanica, Košická, Novohradská, Miletičova, Prievozská a Hraničná (výstupište na občasnej zastávke pred križovatkou s Hraničnou ulicou).

V smere Nemocnica sv. Michala bude premávať po trase Hraničná, Gagarinova, Prievozská, Mlynské nivy, Ulica 29. augusta a Cintorínska. Obslúži zastávky Hraničná (nástupište na občasnej zastávke pred križovatkou s Hraničnou ulicou), Pažítková, Prievozská, Miletičova, Novohradská, Košická, Autobusová stanica, Ondrejský cintorín a Nemocnica sv. Michala (výstupište).

Všetky ostatné autobusové a trolejbusové linky (50, 70 a N61) jazdiace cez Mlynské nivy ostanú bez zmeny.

Pešie lávky

Hoci o ďalších etapách prestavby ulice investor hovoriť nechcel, Adrián Rác denníku SME potvrdil, že počas rekonštrukcie sa nikdy neodstaví jeden celý jazdý smer, ale pristúpi sa iba k redukcii pruhov v každom smere.

„Po prvej etape, a teda od novembra tohto roku zostane v každom smere vždy jeden pruh, ktorý bude prejazdný. Aktuálne sa však rieši režimovanie týchto pruhov,“ povedal Rác.

Zaoberá sa tým podľa neho špeciálne vytvorená komisia zložená zo zástupcov investora, dopravného podniku a mesta.

Tá oproti pôvodným návrhom zmenila na nákresoch bulváru aj trasy pre cyklistov a peších. Priechod pre chodcov od VÚB na druhú stranu cesty cez Karadžičovu smerom k Ondrejskému cinotrínu tak napríklad zostane na svojom mieste.

Pôvodne sa totiž plánovalo, že by chodci mohli prejsť cez Karadžičovu iba od Twin City k reštaurácii Koník, čím by sa však narušil prirodzený a priamy peší ťah z autobusovej stanice do centra mesta.

„Aktuálne zvažujeme vybudovanie aj dvoch peších lávok cez Mlynské nivy, aby sme zjednodušili priechod peším,“ povedal Rác. O ich presnom umiestnení ešte len diskutujú . Mali by však prepojiť severnú a južnú časť lokality, teda autobusovú stanicu a kancelársku zónou.

Bulvár ako doplnok

V rámci rekonštrukcie Mlynských nív plánuje HB Reavis ako prvé opraviť verejný vodovod, plynovod, rozvody vysokého napätia, optické káble, káble verejného osvetlenia a samotnú cestu.

Infraštruktúra v lokalite Mlynských nív je podľa investora veľmi zastaraná, pričom kanalizácia je tam ešte z čias Márie Terézie a treba ju celú vymeniť.

Neskôr začne HB Reavis budovať aj podzemný kruhový objazd a vymení sútokovú komoru pod križovatkou Mlynských nív s Karadžičovou a Ulicou 29. augusta.

V oboch smeroch má na ulici Mlnyských nív pribudnúť po jednom novom jazdnom pruhu. Namiesto dvoch sa tak má jazdiť v troch v každom smere.

Prestavba bulváru Mlynské nivy za 24 miliónov eur sa pritom považuje iba za doplnok k výstavbe novej Stanice Nivy.

Tá má mať tri nadzemné podlažia a dve pod zemou. Okrem nástupísk a parkovacích miest bude v stanici aj nákupné centrum a jej súčasťou bude aj administratívna budova, ktorá bude mať 125 metrov.

Prečítajte si tiež: Lanovka ponad Dunaj má mať buď 40 alebo 90 kabínok a jazda má trvať osem minút Čítajte 

Na streche stanice pribudne mestský park plný zelene, bežecké dráhy či kaviarne. HB Reavis plánuje stanicu Nivy prepojiť s petržalským brehom aj lanovkou.

„Momentálne sa sústredíme na projekty, ktoré máme v zóne Nivy. Za funkčnosťou a realizovateľnosťou návrhu lanovky, ktorý spojí dva brehy Dunaja, si však stojíme, ale v súčasnosti sa mu nevenujeme,“ povedala hovorkyňa HB Reavis Martina Jamrichová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Päť chýb pri zateplení strechy
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 639
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 459
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 14 288
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 676
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 913
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 115
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 024
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 580
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 485
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 316
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu