V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Bratislava je pre mňa rodným mestom, mestom, ktoré nadovšetko milujem. Je to mesto, kde si viem stále niečo nové nájsť.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Mám veľmi rád prechádzky Starým Mestom, Horský park, nábrežie Dunaja z oboch strán, Sad Janka Kráľa a veľa ďalších miest.“
3. A čo naopak z duše nenávidíte?
„Celkom mi začína prekážať množstvo áut, ktoré v tomto meste jazdí. Modlím sa, aby prišiel niekto, kto dá dohromady funkčnú mestskú dopravu.“

4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„Stačí zopakovať tie isté miesta, pre ktoré Prešporok zbožňujem: Staré Mesto, Horský park, nábrežie Dunaja z oboch strán, Sad Janka Kráľa.“
5. Po takmer 15 rokoch mesto prijalo rámce celomestskej parkovacej politiky. Mestské časti sa môžu, ale nemusia do nej zapojiť a pravidlá aj ceny si majú nastaviť samy. Zvýhodniť chcú domácich na úkor mimobratislavských vodičov. Ako vnímate toto riešenie?
„Treba sa pozrieť do vyspelých krajín a ich hlavných miest a odtiaľ čerpať inšpiráciu. Ak som obyvateľ ktorejkoľvek mestskej časti a tam aj platím dane, je prirodzené, že by som tam mal mať aj výhody. A to sa týka aj parkovania.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Viem si predstaviť čokoľvek, len či si to vedia predstaviť aj Bratislavčania. Mám rád New York. Má parádnu energiu práve preto, že je tam toľko národností a tým je to mesto mega inšpiratívne. Neviem však, či sme na to u nás v našej malej Bratislave pripravení, najmä v atmosfére, ktorá tu je.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Neviem to posúdiť. Snažím sa neposudzovať ľudí podľa toho, odkiaľ sú, ale ako na mňa pôsobia a ako sa správajú. Stretol som veľa rodákov z Bratislavy, ktorí boli úplne mimo a naopak mám kopec dobrých kamarátov z východu alebo stredu Slovenska. Možno je chyba v tom, že sa ľudia potrebujú vymedzovať a stále na niečo nadávať, aj keď nie je na čo.“
8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?

„Neviem, či práve metro, nie som dopravný inžinier, ale určite by sa tu zišla nadzemná dráha, ktorá by siahala do všetkých bratislavských častí a odbremenila by cesty.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?
„Najväčšiu novodobú krivdu spáchali komunisti na podhradí, keď ho preťali Novým mostom. Ak by raz malo toto mesto financie, bol by som za to, aby sa tejto krásnej historickej časti vrátila pôvodná podoba. Podľa mňa to bolo niečo, ako je Malá strana v Prahe a to tu naozaj veľmi chýba.“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„To je veľmi málo peňazí na niečo zásadné. Ale určite by som ich venoval na vytvorenie aspoň časti cyklistických chodníkov, aby sa cyklisti cítili bezpečnejšie. Potom by sme mohli nechať autá doma a jazdili by sme po meste na bicykloch.“