V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„V Bratislave som sa narodil a žijem v nej doteraz, aj keď teraz už v okrajovej časti Rusovce. Pre mňa je to príjemné miesto na život, ktoré má kopu výhod, ale aj kopu nedostatkov. Nijako si to tu neidealizujem, ale ani sa neplánujem odsťahovať.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?
„Páči sa mi poloha Bratislavy. Blízkosť Viedne, Budapešti aj Prahy, ale zároveň je tu menší počet turistov, kompaktné Staré mesto, Dunaj, možnosti kultúrneho vyžitia a aj nakúpiť už je kde.“
3. A čo, naopak, z duše nenávidíte?
„Nedá sa povedať, že niečo vyslovene neznášam, ale pár vecí sa mi nepáči. Je to napríklad súčasný developerský rozvoj, ktorý mi príde celkom bez koncepcie, postupná likvidácia kultúrnych priestorov ako PKO, stav ciest a celkovo doprava. Určite je tu čo zlepšovať.“

4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde sú v Bratislave tie vaše?
„Zamiloval som si Rusovce a ich okolie, jazerá, petržalskú stranu hrádze, ale rád chodím aj na Kolibu, Železnú studnička a Devín. Na Bratislave je super, že je rozmanitá, má aj roviny a rieku, ale aj kopce a lesy, a všetko je blízko. A občas zájdem, samozrejme, aj do Starého Mesta na pivko alebo vínko s priateľmi.“
5. Po takmer 15 rokoch mesto prijalo rámce celomestskej parkovacej politiky. Mestské časti sa môžu, ale nemusia do nej zapojiť a pravidlá aj ceny si majú nastaviť samy. Zvýhodniť chcú domácich na úkor mimobratislavských vodičov. Ako vnímate toto riešenie?
„Myslím si, že pre mesto je určite výhodnejšie, ak sa bude zvyšovať počet domácich, teda ľudí s trvalým pobytom. Tak bude viac peňazí trebárs aj na opravu ciest. Zvýhodnenie domácich sa mi preto zdá ako legitímna politika.“
6. Dávna Pozsony bola multikultúrna. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Dnes sa však mnohí obávajú a nechcú medzi seba pustiť iné národnosti. Je v Bratislave miesto pre migrantov a viete si tu napríklad predstaviť mešitu?
„Mne multikultúrnosť Bratislavy nikdy neprekážala. Páči sa mi počuť popri slovenčine aj maďarčinu, češtinu, nemčinu, veď nakoniec, Bratislava leží na hranici v podstate 4 štátov. A mešita by mi nevadila.“
7. Okrem cudzincov tu býva mnoho národniarov z rôznych kútov Slovenska. Tí však všeobecne na Bratislavčanov nadávajú a nevraživosť funguje aj z druhej strany. V čom tkvie problém?
„Každé hlavné mesto má trošku kontroverzný vzťah zo zvyškom krajiny. Beriem to ako určitý druh folklóru, a neriešim to.“

8. Potrebuje Bratislava metro? Prečo?
„Ťažko povedať, či metro áno. Bolo by to asi fajn, ale zas rozlohou nie sme až také veľké mesto. Možno však budúcnosť ukáže, že ho treba.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by ste znovu prinavrátili život a prečo?
„Je mi ľúto likvidácie PKO. Boli to dev super koncertné sály s dobrou polohou pri Dunaji, ktoré teraz dosť chýbajú. Zažil som tam kopec koncertov, beánií a mám na to miesto pekné spomienky.“
10. Povedzme, že máte k dispozícii stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Do čoho by ste ich investovali?
„Určite by som podporil vybudovanie koncertnej sály s kapacitou tak do dvetisíc návštevníkov. Bratislava takýto priestor v súčasnosti nemá.“