SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Bratislava bude cez víkend zadarmo

Predposlednú aprílovú sobotu a nedeľu sa bude konať 15. ročník Bratislavských mestských dní.

Sprievod počas symbolického odpečatenia mestských brán v rámci Bratislavských mestských dní v apríli 2017.Sprievod počas symbolického odpečatenia mestských brán v rámci Bratislavských mestských dní v apríli 2017. (Zdroj: Foto - TASR)

BRATISLAVA. Múzeá, galérie, zoo, vyhliadkové plavby, tematické prechádzky so sprievodcami, koncerty, dostihy, knižnice, lanovka či športoviská. To všetko budú môcť Bratislavčania a návštevníci mesta využiť cez víkend 21. až 22. apríla 2018 zadarmo.

V hlavnom meste sa bude totiž konať 15. ročník podujatia Bratislavské mestské dni. V rámci neho môžu záujemcovia bezplatne navštíviť rôzne kultúrne či športové stánky mesta či nazrieť na bežne neprístupné miesta. Napríklad na ostrov Sihoť, kostnice pod Kaplnkou sv. Jakuba či do kancelárie primátora.

SkryťVypnúť reklamu

Novinkou tohtoročných osláv Bratislavy majú byť mestské trhy na Primaciálnom námestí. Kúpiť sa na nich budú dať rôzne ručné výrobky či občerstvenie a chýbať na nich nebude ani hudobný a kultúrny program.

Hitom mestských dní má byť aj program pre deti na Tyršovom nábreží, ktorý bude zameraný na odpad a dopravu. OLO tu pripraví cyklopreteky, cirkusové predstavenia a smetiarske auto, ktoré si budú môcť deti vyskúšať a ohmatať.

Na promenáde bude pristavený aj Veselý autobus plný hier od Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja.

„Tento rok bude najväčší sviatok mesta umocnený aj tým, že budeme oslavovať štvrťstoročnicu Bratislavy ako hlavného mesta samostatnej Slovenskej republiky,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Pri tejto príležitosti pripravilo Múzeum mesta Bratislava špeciálnu výstavu v Justiho sieni Primaciálneho paláca. Vystavené budú na nej fotografie, ktoré ukážu, ako sa Bratislava za posledných 25 rokov zmenila.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem výročia mesta oslávi 150. narodeniny aj Múzeum mesta Bratislava. Okrem toho, že cez víkend bude vstup do neho zadarmo, v piatok 20. apríla sa bude o 21.00 h premietať na fasáde Starej radnice vizuálna šou, ktorá zmapuje príbeh múzea.

„Nepôjde o historický prierez, ale o to, čo múzeum pre Bratislavu znamená,“ povedal riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Vladimír Grežo.

Podujatia začínajú už vo štvrtok

Aj keď Bratislavské mestské dni sa oficiálne začnú až v sobotu o 10.00 h symbolickým odpečatením Michalskej brány, a teda pozvaním ľudí do centra mesta, niektoré podujatia začnú už vo štvrtok 19. apríla.

Na Nádvorí mestskej knižnice na Klariskej ulici napríklad otvoria vo štvrtok o 8.00 h 12. ročník Bratislavskej burzy kníh. Tá potrvá až do stredy 25. apríla. V pracovné dni bude otvorená od 8.00 do 19.00 h, počas soboty a nedele od 10.00 do 18.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

Cez víkend bude v Mestskej knižnici aj deň otvorených dverí. Nielen v jej pobočke na Klariskej, ale aj v ďalších štyroch úsekoch na rôznych adresách. Záujemcovia si v nich budú môcť požičať knihy, ale aj si vybaviť čitateľský preukaz bez poplatkov za registráciu.

V predvečer víkendových osláv, v piatok 20. apríla, bude okrem videoprojekcie na Starej radnici primátor už tradične v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca o 17.00 h odovzdávať aj ceny primátora hlavného mesta.

Tie sa udeľujú už 26 rokov tým, ktorí sa pričinili o rozvoj Bratislavy. Mená tohtoročných ocenených budú podľa Nesrovnala známe až v piatok. Minulý rok medzi šiestimi laureátmi získali ceny napríklad Ľubomír Feldek, Ján Lehotský či Aliancia Stará tržnica.

Hodinu a pol pred odovzdávaním týchto cien primátor ocení aj sprievodcov cestovného ruchu v Gobelínovej sieni Primaciálneho paláca.

Aj keď mestské oslavy vypuknú naplno až cez víkend, na niektoré atrakcie je potrebné si zabezpečiť lístky vopred. Reč je o vyhliadkových plavbách na Dunaji.

Pre veľký záujem a obmedzenú kapacitu si musia záujemcovia vyzdvihnúť vstupenky na loď na pracovisku prvého kontaktu na prízemí budovy magistrátu na Primaciálnom námestí v stredu 18. apríla o 9.00 h. Počet vstupeniek na jednu osobu je obmedzený na štyri kusy.

Okrem plavby na Devín budú tento rok lode premávať v sobotu od 10.00 do 16.00 h aj do Čunova k múzeu moderného umenia Danubiana. Nastupovať sa bude pri Propeleri, plavby budú trvať trištrvte hodiny a kapacita jednej lode je dvesto pasažierov.

Športoviská, múzeá, trh, dostihy či lanovka

Medzi každoročné klasiky Bratislavských mestských dní patria napríklad zadarmo sprístupnená zoologická záhrada, múzeum hodín v dome U dobrého pastiera, múzeum zbraní v Michalskej veži, múzeum farmácie v lekárni U červeného raka či Galéria mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci.

Športovci sa zas môžu vyžiť napríklad na zimnom štadióne v Dúbravke, plavárni Pasienky alebo bedmintonových kurtoch a basketbalovom či petanqueovom ihrisku na Harmincovej ulici (vstup do športového areálu je z Bullovej ulice).

Na Železnej studničke a Kamzíku sa budú už tradične konať aj lesnícke dni. Deti čakajú rôzne náučné hry o prírode, ale aj skákanie na trampolínach, prekážková trasa v lanovom parku, ukážky sokoliarov či drevorezby motorovou pílou, súťaž v hode polenom alebo jazda lanovkou z Kamzíka na Snežienku. O 16.30 h je naplánované aj slávnostné zapálenie lesníckej vatry na Partizánskej lúke.

Atmosféru mestského života v sobotu dotvorí aj Dobrý trh na Jakubovom námestí, na ktorom sa predstavia stánkari s občerstvením, ale aj rôznymi kreatívnymi a hipsterskými výrobkami.

V nedeľu si zas budú môcť záujemcovia vychutnať Bratislavu z pohľadu buržoáznej zábavy. Na dostihovej dráhe v Petržalke sa bude totiž konať niekoľko pretekov. Okrem sledovania dostihov a stávkovania sú pre deti pripravené aj bezplatné jazdy na koňoch či kúzelnícko-balónová šou.

Auto treba nechať doma

Bratislavčania sa budú môcť počas víkendu zahrať aj na turistov vo vlastnom meste. Počas soboty a nedele sú totiž pripravené viaceré tematické prehliadky so sprievodcami, ktoré odhalia rôzne zákutia, pikošky, legendy a fakty mesta.

Prechádzky Bratislavou budú napríklad na témy Po stopách M. R. Štefánika, Bratislavské mosty a nábrežia, Významné sochy a reliéfy Starého Mesta, Park Račianske mýto či Bratislava ’93, ktorá zmapuje dejiny Bratislavy ako hlavného mesta Slovenska.

Každá prechádzka bude trvať zhruba dve hodiny a okrem slovenčiny sa budú niektoré konať aj v angličtine a nemčine.

Bratislavský magistrát zorganizoval aj koncert vážnej hudby v Dóme sv. Martina, ktorý sa bude konať v sobotu o 18.00 h.

Bezplatné vstupy do rôznych mestských inštitúcií bude podľa primátora sprevádzať aj viac ako sto sprievodných akcií. V Primaciálnom paláci bude napríklad výstava smArt ciTy – Bratislava, keď budem veľký/veľká.

Návštevníci si na nej budú môcť pozrieť diela detí, ktoré stvárnia, ako si predstavujú budúcnosť mesta. Účastníci výstavby budú môcť hlasovať o najkrajší príspevok, ktorý bude odmenený.

Na Hlavnom námestí budú zas napríklad vystupovať deti z umeleckých škôl či centier voľného času. V rámci osláv mesta sú pripravené aj viaceré súťaže s cenami.

Podrobný program Bratislavských mestských dní je uverejnený na webovej stránke mesta.

Vlani prišlo podľa odhadov do ulíc hlavného mesta počas osláv viac ako stotisíc ľudí. Presný počet známy nie je, keďže návštevníci víkendového podujatia sa nikde neregistrujú, a tak ich nie je možné spoľahlivo spočítať.

Vyhľadávané sú všetky atrakcie, ktoré mesto ponúka, najväčší nápor však už tradične býva najmä v zoo či na plavbách loďami.

Pre vysokú návštevnosť mesto aj tento rok ľuďom odporúča, aby na transport za atrakciami využívali mestskú hromadnú dopravu a autá nechali doma. Vyhnú sa tak dopravným zápcham a kolíziám.

Dopravný podnik verejnú dopravu posilní a okrem toho nasadí do premávky aj historické vozidlá, ktorými sa budú môcť návštevníci dostať do cieľa niektorých plánovaných podujatí.

Jurajská tradícia

To, že Bratislava otvára brány pre svojich obyvateľov, sa viaže na dávnu históriu. Podujatie sa koná vždy najbližší víkend k 24. aprílu, kedy sa slávi sviatok svätého Juraja. Práve v tento deň si totiž mešťania prvýkrát pred 727 rokmi zvolili prvého mestského richtára.

„Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov,“ povedal Nerovnal.

Na tie časy to bola významná a ojedinelá výsada v celej Európe. Spájala sa preto s oslavami, ale aj s neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta.

Zatiaľ čo ešte predminulý rok sa víkendové podujatie volalo Bratislava pre všetkých, po trinástich rokoch sa práve na zvýraznenie tejto tradície premenovalo na Bratislavské mestské dni.

„Novým názvom sme chceli dať tomuto podujatiu jasnú identitu, zdôrazniť, že ide o vzťah mesta a jeho organizácií voči svojim občanom,“ vysvetlil Nesrovnal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 5. Nechajte sa zelektrizovať!
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 20 434
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 731
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 348
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 289
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 009
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 061
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 240
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 812
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 2. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 3. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 4. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 5. Róbert Thomas: Budíček! Vstávajte, prišli smetiari
 6. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 913
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 732
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 209
 4. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 026
 5. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 3 883
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 735
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 802
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 629
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu