BRATISLAVA. Bratislavský magistrát vyčlenil v meste osem plôch, ktoré ponúka sprejerom, aby ich pomaľovali. Záujemcovia ich dostanú do prenájmu na jeden rok zadarmo.
Stačí len, aby vyplnili dotazník na webovej stránke hlavného mesta. Výzva trvá do 17. apríla 2018, potom magistrát vyberie uchádzačov, s ktorými uzavrie zmluvu o prenájme.
Okrem osobných údajov a kontaktu musí sprejer opísať aj tvorbu, ktorej sa venuje, alebo napríklad to, či sa už niekedy zúčastnil na street art festivale s grafity maľbou. V dotazníku si následne vyberie jednu z plôch, na ktorej by sa chcel rok výtvarne realizovať.
Mostové piliere a podchod
Na výber je sedem mostových pilierov a jeden podchod - na Rusovskej ulici. Medzi mostami si môžu sprejeri vybrať napríklad plochy na Romanovej, Popradskej, Slovnaftskej, Panónskej či Moste na Rondeli D1-Prístavný most.
Vybrané miesta môžu sprejeri podľa mesta pomaľovať podľa vlastného uváženia. Dodržať však budú musieť nieľkoľko podmienok.
“Čistenie jedného mosta od nelegálnych grafity trvá spravidla tri až štyri hodiny.
„
„Medzi nimi je napríklad maľba bez hanlivého, vulgárneho, pohoršujúceho či spoločensky, nábožensky alebo politicky neprístupného motívu,“ povedala hovorkyňa bratislavského magistrátu Zuzana Onufer s tým, že ide o pilotný projekt mesta.
Jeho cieľom je podľa nej eliminovať nelegálne grafity a skultúrniť verejný priestor.
„Týka sa to hlavne mostových pilierov, ktoré sa často stávajú terčom sprejerov. Grafitové maľby sú však aj umenie, a preto sme sa rozhodli dať umelcom priestor, aby sa mohli realizovať legálne a aj takýmto spôsobom skrášliť naše mesto,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
Ako mesto odstraňuje grafity
Nelegálne grafity, tagy a čarbanice sú v meste takmer na každom kroku. Magistrát spolu s mestskými časťami sa snažia proti nim bojovať a verejné priestranstvá čistiť.
Hlavné mesto minulo minulý rok na odstraňovanie nelegálnych grafity deväťtisíc eur. Koľko na ne vyčlení tento rok, ešte nevie, pretože sa to podľa Onuferovej odvíja od spotrebovaného materiálu a personálu.
Magistrát má na odstraňovanie nelegálnych grafity zazmluvneného dodávateľa. Takúto službu využíva vraj od viacerých zmluvných partnerov, a to spoločnosti A.R.K., ale aj Petra Martinyho s.r.o. či Športového klubu IAMES Bratislava.
Pokreslené a popísané verejné plochy čistia po sprejeroch podľa Onuferovej vždy dvaja pracovníci ručne, pričom mesto má aj špeciálny prístroj na odstraňovanie grafity. Ten mesto kúpilo na konci roku 2015 za sedemtisíc eur.
„Čmáranice na budovách sú veľkým problémom a jediným riešením je ich okamžite odstraňovať,“ povedal vtedy primátor Nesrovnal.
Vyčistené plochy mesto natiera špeciálnym antigrafitovým náterom. Keď ho aj sprejeri opäť popíšu, grafity sa z neho umývajú ľahšie.
Tento rok mesto odstránilo grafity z Mosta Apollo a Mosta SNP, ktoré sú obľúbeným terčom sprejerov. Ďalej sa plánuje magistrát aktuálne zamerať na kino Mladosť a pamätník SNP.

Tri až štyri hodiny na jeden most
Vlani vyčistilo napríklad Kaplnku sv. Jakuba pred Starou tržnicou, Novú radnicu, pamätník SNP, Starý most, Most Apollo, Most SNP či nadchod nad Einsteinovou ulicou.
„Čistenie jedného mosta trvá spravidla tri až štyri hodiny,“ povedala Onufer. Popísané plochy sa podľa nej čistia počas teplých mesiacov zvyčajne jeden až dva dni každý druhý týždeň. „Avšak aj operatívne podľa potreby,“ dodala Onufer.
Ak Bratislavčanom sprejeri popíšu súkromné domy, mesto môžu od roku 2014 poprosiť o finančný príspevok na odstránenie grafity a aplikovanie antigrafity náteru na svoje budovy.
„Každý môže mesto požiadať o preplatenie nákladov na odstránenie grafity až do výšky tritisíc eur,“ povedal Nesrovnal.
Tento rok vyčlenil magistrát na tieto príspevky dokopy 150-tisíc eur rovnako ako aj vlani. Minulý rok túto možnosť využilo podľa Onuferovej 93 záujemcov.