BRATISLAVA. Od začiatku apríla môžu ľudia na cestovnom pri jazdách z Vrakune, Podunajských Biskupíc či ostatných satelitov v okolí Bratislavy pri ceste do hlavného mesta ušetriť nemálo peňazí.
Súkromné vlaky spoločnosti RegioJet, ktoré premávajú z bratislavskej hlavnej stanice smerom na Komárno, sa totiž stali súčasťou integrovaného dopravného systému.
Po novom tak môžu zákazníci žlté vlaky v rámci Bratislavy využívať ako mestskú hromadnú dopravu.
V praxi to znamená, že si na RegioJet už nemusia kupovať špeciálne lístky, ale postačí im štandardná električenka (predplatný cestovný lístok) či lístok na autobus, trolejbus, či električku.
V Bratislavskom kraji tak ide o ďalšieho dopravcu, u ktorého môžu cestujúci využívať električenku či klasické lístky na mestskú hromadnú dopravu. Súčasťou integrovaného systému je okrem RegioJetu aj Dopravný podnik Bratislava, Železničná spoločnosť Slovensko a Slovak Lines, ktorý prevádzkuje prímestské autobusy.
Denník SME prináša otázky a odpovede o pravidlách cestovania v spojoch RegioJetu v Bratislave, ako aj v prímestských oblastiach, ktoré platia v rámci integrovanej dopravy od začiatku apríla.
Ako často budú jazdiť?
V integrovanom systéme bude premávať nová linka RegioJetu S70. Počas dopravných špičiek pracovných dní bude jazdiť trikrát za hodinu, teda v priemere každých dvadsať minút. Mimo nich a cez víkendy bude jazdiť raz za hodinu.
RegioJet upozorňuje, že jeho vlaky v rannej špičke nepôjdu presne každých dvadsať minút. Intervaly odchodov môžu byť rôzne. Najprv sa môže stať, že súpravy z hlavného mesta odídu po desiatich minútach, potom môže nasledovať dlhšia prestávka.
“Mesačne cestuje vlakom na trase Bratislava – Kvetoslavov okolo 182-tisíc ľudí.
„
Odjazd vlakov bude závisieť od toho, ako bude voľná koľaj z Bratislavy smerom na Dunajskú Stredu.
Ide totiž o jednokoľajku, na ktorej jazdia okrem vlakov RegioJetu aj nákladné vlaky.
Aký úsek sa týka integrovaného systému?
Integrovaným systémom bude len krátky úsek – z Bratislavy do Kvetoslavova. Celkovo ide o osem zastávok, z toho tri sú v hlavnom meste.
V budúcnosti majú pribudnúť ďalšie vnútromestské zastávky – Martinský cintorín a Ružinov.
„Mesačne cestuje vlakom na trase Bratislava – Kvetoslavov okolo 182-tisíc ľudí. Veríme, že rozšírením integrovanej dopravy ich bude ešte viac,“ povedal vlani v júni šéf Bratislavskej integrovanej dopravy Marian Rovenský.
RegioJet jazdí aj od Kvetoslavova po Dunajskú Stredu. Tam už však električenka platiť nebude. Na tomto úseku si cestujúci bude musieť kúpiť štandardný lístok. Ak však bude mať električenku po Podunajské Biskupice, postačí, ak si lístok kúpi od Podunajských Biskupíc, nie z bratislavskej hlavnej stanice.
Ako môže cestujúci ušetriť?
Cestujúci môžu po novom výrazne pri svojom cestovaní ušetriť. V prípade pravidelného cestovania z Kvetoslavova do Bratislavy môže ísť ročne o bezmála 160 eur.
Ľudia, ktorí cestovali z Kvetoslavova do Bratislavy do apríla tohto roku, museli si kúpiť mesačný lístok na RegioJet, ktorý stál 31 eur.

Pri cestách v rámci hlavného mesta, potrebovali ďalší mesačný lístok, ktorý stojí 26,90 eura. Celkovo ich tak cestovanie na mesiac vyšlo 57,90 eura.
Teraz im postačí, ak si kúpia mesačný lístok v rámci integrovaného dopravného systému z Bratislavy do Kvetoslavova. Ten stojí 44,80, čo je o 13,10 eura mesačne menej.
Úspora platí aj v prípade času. Ľudia môžu za mesiac ušetriť desiatky minút cestovaním. Na cestách z Kvetoslavova do hlavného mesta či z Vrakune na hlavnú stanicu vznikajú počas rannej špičky rozsiahle zápchy.
„Pri porovnaní jazdného času trolejbusu linky 201 a vlaku RegioJet linky z Vrakune na hlavnú stanicu môžu cestujúci pri využití vlakov ušetriť v časoch špičky aj viac ako pol hodiny,“ povedal Martin Žarnovický, PR koordinátor RegioJetu.
Môže cestujúci nastúpiť do nezaintegrovaného vlaku?
Nie. Každý vlak, ktorý bude štartovať z Bratislavy do Komárna či Dunajskej Stredy, bude po Kvetoslavov súčasťou integrovaného systému.
Čo sa však môže stať, počet cestujúcich vo vlakoch narastie a tým môžu vzrásť meškania vlakov. Pripúšťa to aj samotný RegioJet, ktorý má už aj dnes v ranných špičkách vlaky plné.

„Riešením by bolo zvýšenie kapacity súprav, aby nástup a výstup cestujúcich do plných súprav trval kratšie. Tu však musí zasiahnuť ministerstvo dopravy a objednať si ďalšie vlakové súpravy, ktoré následne obstaráme a pripojíme k vlakom,“ napísal RegioJet na sociálnej sieti facebook.
Čo sa ešte zmenilo?
RegioJet od apríla zrušil jednoeurovú prirážku pre cestujúcich, ktorí sa preukážu cestovným lístkom, že si lístok nestihli kúpiť pre meškajúci prípoj.
Dopravca tiež zrušil akciový lístok mimo špičky. Ten doteraz stál z Komárna do Bratislavy 3,15 eura.
Po novom bez zaintegrovanej dopravy bude cesta stáť 5,25 eura.
Platí vo vlakoch RegioJet SMS lístok?
SMS lístok vo vlakoch RegioJetu neplatí. „SMS lístok ponúka Dopravný podnik Bratislava ako svoj komerčný produkt, ktorý nie je integrovaný v systéme, a teda sa nedá využiť v spojoch žiadneho iného dopravcu,“ vysvetlil RegioJet na sociálnej sieti facebook.
Kto všetko je v integrovanom systéme?
RegioJet je novým dopravcom v integrovanom systéme. Jeho súčasťou je aj mestská hromadná doprava, Železničná spoločnosť Slovensko s linkami z Pezinka, zo Senca a Záhoria a autobusové linky Slovak Lines, ktoré na území bratislavskej župy zaisťujú dotovanú autobusovú dopravu.
Od júna majú v okolí Bratislavy do integrovaného systému pribudnúť aj ďalšie vlaky. ZSSK ich plánuje vypravovať napríklad od Senca a z Petržalky.