STARÉ MESTO. Historický komplex Hurbanových kasární má oživiť centrum mesta. Vzniknúť v ňom má zázemie pre umeleckú a kreatívnu komunitu, ktorá bývalé vojenské priestory využije na prácu, vzdelávanie, stretávanie, podnikanie, bývanie a oddych.
Taký je aktuálny plán ministerstva kultúry, ktorému kasárne patria, ale aj prianie viacerých Bratislavčanov.
Sto tretiakov architektúry na Slovenskej technickej univerzite (STU) navyše prišlo s návrhmi, ako by sa priestory bývalých kasární mohli zmeniť.
V zimnom semestri totiž pracovali na zadaní, ako by sa dal využiť a skultúrniť priestor nevyužívanej spodnej časti Kollárovho námestia.

Cieľom bolo prepojiť mestské časti Staré a Nové Mesto a viac otvoriť Kollárovo námestie s Obchodnou, Mickiewiczovou a Špitálskou ulicou.
„Od policajného riaditeľstva vedie Dobrovského ulica, ktorá je desaťročia slepá a naráža do zadnej steny kasární. Vytvára to zlý priestorový aj komunikačný prvok," povedal prodekan Fakulty architektúry STU Robert Špaček, ktorý študentov pri práci viedol.
Premeny Hurbanových kasární sa podľa neho študenti zhostili kreatívne a vytvorili z nich vo svojich návrhoch nový atraktívny centrálny priestor.
Komplex navrhli mnohí najmä spriechodniť a vybudovať v ňom námestie, galérie, tvorivé dielne, kaviarne, oddychové zóny, ale aj podzemné parkovisko.
Zámer ministerstva kultúry
O osude Hurbanových kasární sa hovorí už roky. Napríklad v lete 2011 sa uskutočnil workshop na tému Čo ďalej s Hurbanovými kasárňami? Týždenník Trend uvádza, že sa na ňom zúčastnilo 34 študentov architektúry z 15 európskych krajín vrátane Slovenska.
Cieľom desaťdňového podujatia bolo vytvoriť impulz na jeho ďalšie využitie a ponúknuť ministerstvu kultúry ideové návrhy.
Odvtedy sa však s jeho prestavbou nepohlo. Aktuálne však ministerstvo kultúry plánuje kasárne obnoviť cez eurofondy.