RAČA. Po štyroch rokoch svitá Račanom nádej, že z vinohradníckej lokality Fixle zmiznú čierne stavby. Okresný úrad Bratislava totiž rozhodol, že päť rozostavaných rodinných domov má zmiznúť.
Račiansky stavebný úrad pritom vydal už dve takéto nariadenia. Pre deravý stavebný zákon však jeho názor potvrdil okresný úrad až teraz.

Faktom však je, že stanovisko o odstránení stavieb síce vydal už pred rokom, no pre odvolanie stavebníka sa proces natiahol.
Domy postavil vo vinohradoch Juraj Obermajer. Vystaval ich od apríla do augusta 2014 a nemal na ne povolenie od miestneho stavebného úradu.
Odvtedy stoja v lokalite Fixle bez dotknutia ako hrubé stavby a miestna samospráva sa sporí so stavebníkom.
Stavebník má štyri mesiace
Okresný úrad Obermajerovi v rozhodnutí o odstránení stavieb nariadil niekoľko podmienok. Napríklad to, že po odstránení stavieb uvedie pozemky do pôvodného stavu. Stihnúť to musí do 120 dní odvtedy, čo rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
Rozhodnutie bude právoplatné po tom, čo uplynie 15 dní na doručenie rozhodnutia stavebníkovi od jeho vyvesenia na úradnej tabuli a ďalších 15 dní, počas ktorých sa môže odvolať.
Spor mestskej časti Rača sa s Obermajerom ťahá od roku 2014. „Prvé rozhodnutie o odstránení stavieb vydala račianska samospráva v roku 2015, stavebník sa proti nemu odvolal a nadriadený orgán rozhodnutie o odstránení stavieb zrušil a postúpil na nové prerokovanie,“ povedala hovorkyňa Rače Eva Miklánková.
Za stavby v rozpore s územným plánom vyrubila mestská časť stavebníkovi pokuty dokopy vo výške 29 700 eur. Jednu za neoprávnenú stavbu, druhú za nerešpektovanie výziev na zastavenie prác. Okresný úrad pokuty potvrdil, ale stavebník ich nezaplatil.
Učebnicový príklad
Keďže mestská časť nariadila stavebníkovi čierne domy odstrániť už dvakrát a pokuty Obermajer doteraz nezaplatil, starosta Rače Peter Pilinský je skeptický, že konflikt by sa mohol teraz hladko skončiť.
„Je mi jasné, že stavebník urobí ešte ďalšie právne kroky v snahe vyhnúť sa definitívnemu odstráneniu tých domov,“ povedal Pilinský.
Obermajer sa ho podľa neho snažil aj podplatiť. Na miestnom zastupiteľstve ponúkol výstavbu parku alebo detského ihriska v hodnote 30-tisíc eur za to, že obec zlegalizuje jeho čierne stavby a správoplatní stavebné povolenia.
Tento prípad je podľa Pilinského učebnicovým príkladom nedokonalosti zákonov, ako sa dá postaviť päť domov načierno a nemať z toho žiadne trestnoprávne následky.

„O situácii bude mestská časť médiá s radosťou informovať v rámci osobnej politickej kampane jednotlivca,“ uviedol vo svojom stručnom stanovisku Obermajer ešte v roku 2016. Odvtedy sa vyjadrovať nechcel.
Na okresnom súde v septembri 2016 na základe trestného oznámenia okresnej prokuratúry Obermajer vyhlásil, že sa cíti nevinný a žiadal o ukončenie trestného stíhania. Sudca mu vtedy vyhovel.
„Z hľadiska trestného práva je predmetná vec vyriešená, keďže to vychádza zo samotného zákona a zo zásady NE BID NE IDEM, teda nie dvakrát v tej istej veci,“ vysvetlil vtedy hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Výklad práva je taký, že pre to, že stavebník bol už potrestaný pokutou, ktorá sa podľa zákona berie ako dostatočný postih, nemohol byť vzhľadom na zákonnú prekážku potrestaný aj inak, a teda dvakrát za rovnaký čin.