BRATISLAVA. Hlavné mesto zrušilo súťaž na nového prevádzkovateľa mestských lámp, ktorú vyhlásilo koncom mája 2017 a jej trvanie viackrát predĺžilo.
Dôvodom je podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala odhalenie identity niektorých účastníkov tendra. Názvy firiem podľa neho vo februári prevzali médiá z tlačovej správy.
Primátor nechcel potvrdiť, či naráža na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten totiž 21. februára 2018 informoval médiá, že mu boli v minulom roku k tejto súťaži doručené námietky firiem O.S.V.O. comp, Siemens a AVE SK odpadové hospodárstvo.
„ÚVO konal v medziach platných právnych predpisov, keďže len oznámil informácie, ktoré sú zákonne prístupné, ktoré oznámiť mohol a týkajú sa konaní o námietkach. Tie vzniesli záujemcovia voči podmienkam nastaveným zo strany verejného obstarávateľa – magistrátu,“ uviedla hovorkyňa úradu Jana Zvončeková.
Neštandardná súťaž
Niektorí spomenutí záujemcovia podľa nej pritom už predtým cez médiá prejavili záujem o účasť v najdrahšej súťaži mesta za posledné desaťročia za viac ako 170 miliónov eur.
ÚVO zároveň tvrdí, že v žiadnom prípade tu nemožno hovoriť o sprístupnení mien uchádzačov, ktorí predložili vo verejnej súťaži ponuky, keďže ešte neuplynula lehota na predkladanie ponúk.

„V danom čase sa okruh potenciálnych záujemcov a uchádzačov stále len tvoril,“ uviedla Zvončeková.
Celý spôsob zabezpečenia nového správcu osvetlenia je však podľa ÚVO neštandardný. Bratislava podľa neho totiž niekoľkokrát zvolila ako postup priame rokovacie konanie.
„Opakovane zabezpečuje osvetlenie cestou, ktorá sama o sebe istým spôsobom obmedzuje hospodársku súťaž. Na ÚVO prebieha konanie o uložení pokuty za takýto postup magistrátu v roku 2016 a ďalšie opakované postupy z roku 2017 sú predmetom kontroly,“ dodala Zvončeková.
Zvláštny dôvod
To, že dôvodom na zrušenie súťaže má byť odhalenie identity niektorých súťažiacich, nemá podľa energetického poradcu Jozefa Legényho oporu v zákone o verejnom obstarávaní.
„Je množstvo tendrov a to najmä veľkých tendrov, kde je identita všetkých súťažiacich známa a sú dokonca niektoré metódy verejného obstarávania, napríklad súťažný dialóg, kde dochádza k nepriamej interakcii súťažiacich,“ povedal.

Na jednej strane je rád, že magistrát nakoniec pod ťarchou argumentov odbornej verejnosti, poslancov a zrejme aj v dôsledku poznania vlastných odborných zlyhaní od súťaže odstúpil, na druhej strane mu však chýba od magistrátu aspoň záblesk sebakritiky.
„Mesto trvaním na chybne vyhlásenej súťaži stratilo viac ako jeden rok a náhradné riešenie formou preklenovacieho kontraktu len konzervuje súčasný neblahý stav a predražuje službu verejného osvetlenia,“ dodal Legény.
Niektorí mestskí poslanci si myslia, že mesto chcelo z tendra takýmto spôsobom zrušenia iba „vykorčuľovať“, iných situácia neteší, pretože je to len predlžovanie neudržateľného stavu.
„Poukazuje to na zlý manažment procesov na magistráte, pretože v prípade osvetlenia naozaj nejde o drobné a mesto celý čas vedelo, kedy bude zmluva so Siemensom končiť,“ povedal projektový manažér Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Martin Kollárik, podľa ktorého mohlo mesto čerpať tú najlepšiu ponuku už aj tento rok.