STARÉ MESTO. Matričné záznamy zo začiatku 20. storočia, keď sa súčasná mestská časť Petržalka volala Engerau, Rača Račišdorf, či z vojnových rokov, keď zápisy dopĺňajú staré nacistické pečiatky. Aj to ukrýva matričný úrad v Starom Meste.
Matričné knihy najstaršej matriky na území Bratislavy pochádzajú ešte z roku 1911, zároveň tu nájdete záznamy do roku 1971 z celého mesta, teda aj z častí, ktoré boli k mestu postupne pričlenené. Od tohto roku si jednotlivé mestské časti vedú svoje vlastné matriky.
Najvyťaženejšia matrika
Knihy sú v slovenskom, nemeckom a maďarskom jazyku. Staršie nemecké záznamy sú písané ešte švabachom.
„S tým máme niekedy problém, lebo písmo je naozaj krásne a úhľadné, ale veľmi ťažko čitateľné,“ uviedla Mária Zapletalová, vedúca matričného úradu v Starom Meste pri príležitosti presťahovania úradu do nových a takmer bezbariérových priestorov. Neraz im s čítaním pomáhali aj pracovníčky archívu hlavného mesta, ktoré majú s takto písaným textom viac skúseností.
Úradné hodiny
V pondelok a stredu od 8.00 do 17.00 s obedovou prestávkou od 12.00 do 13.00. Úmrtie možno nahlásiť každý deň v čase od 8.00 do 14.00.
Staromestská matrika je jednou z najvyťaženejších na Slovensku. Sú tu evidované záznamy narodení detí, cirkevných a občianskych sobášov, ale aj všetky úmrtia obyvateľov na území Starého Mesta. Ide teda nielen o Staromešťanov, ale aj Bratislavčanov či Nebratislavčanov, ktorí sa v tejto mestskej časti narodia, zosobášia alebo zomrú.
„V matrike platí zásada, že matričnú udalosť zapisuje príslušná matrika podľa miesta, kde sa daná udalosť stala, či je to narodenie, sobáš alebo úmrtie,“ ozrejmila Zapletalová. Ročne to znamená asi štyritisíc zápisov.
Genealogické výskumy
Najnovšie im vrásky na čele robí zostavovanie rodostromov. Ľudia so záujmom o genealogický pôvod prichádzajú na matriku a hľadajú tu informácie o svojich predkoch. Táto služba je spoplatnená jednorazovou sumou dve eurá za nahliadnutie do matričnej knihy.
„Niekedy nám ľudia zadávajú rozmedzie až 20 či 30 rokov. To znamená všetky matričné knihy z toho obdobia fyzicky vytiahnuť a hľadať v nich,“ ozrejmila Zapletalová.
Mnohí si tiež neuvedomujú, že v matričných knihách nájdu len informácie o narodení, svadbách a úmrtiach, ale už nie údaje napríklad o súrodencoch či deťoch.
„Takto matričné knihy nie sú vedené,“ vysvetlila Zapletalová. Amatérskym genealógom odporúča prísť na matriku s čo najpresnejšími informáciami o predkoch, ktorých záznamy chcú vyhľadať. To znamená celé meno a čo možno najkonkrétnejší dátum.
Na matričnom úrade majú len takzvané živé matričné knihy, v ktorých sú zápisy mladšie ako sto rokov. Kniha so staršími zápismi automaticky smeruje do archívu hlavného mesta.
To onedlho čaká aj matričné knihy z rokov 1911 až 1918, keď sa mesto Pozsony/Pressburg/Prešporok ešte nevolalo Bratislava a bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska. Takýchto matričných kníh majú päť či šesť.
Nové priestory
Vynovené priestory staromestského matričného úradu majú prístup z Medenej ulice, mestská časť do rekonštrukcie investovala približne 177-tisíc eur. Išlo o komplexnú obnovu priestorov, kde predtým sídlila mestská polícia. Pribudlo nové kúrenie, podlahy, elektrické rozvody, klimatizácia či systém na archivovanie záznamových kníh.
„Odhalili sme pri tom aj krásny nosný stĺp, ktorý bol pôvodne skrytý a tiež klenby. So súhlasom pamiatkarov sme zakonzervovali aj objavené maľby. Sú ukryté pod omietkou tak, aby sme ich možno v budúcnosti, keď budú peniaze a čas, mohli zreštaurovať,“ skonštatoval starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.