Mestská polícia má od marca nový útvar, ktorý má dohliadať na parkovaciu politiku. Aká je jeho pracovná náplň, keď jednotné parkovacie pravidlá v Bratislave stále neplatia?
„Mestskí policajti zaradení na tomto útvare riešia priestupky vodičov pri parkovaní v zónach s dopravným obmedzením alebo kontroly v peších zónach. Napríklad v Starom Meste, v okolí Zimného štadióna Ondreja Nepelu na Ulici odbojárov, ale aj na Račianskej ulici pri obchodoch od Kraskovej ulice k Račianskemu mýtu. Robia tak na základe oznámení z linky 159, ale aj z vlastnej činnosti.“
Majú aj iné povinnosti?
„Zasahujú napríklad aj na podnety v súvislosti s parkovaním od mestského kamerového systému, odstraňujú motorové vozidlá, alebo hliadkujú. Taktiež zabezpečujú verejný poriadok na rôznych kultúrno-spoločenských a športových podujatiach.“
O celomestskej parkovacej politike sa hovorí už 15 rokov a stále ostáva iba na papieri. Aj keby sa v súčasnosti prijala, mestská polícia aktuálne nemá dostatočné kapacity, aby dokázala pravidlá parkovania v uliciach mesta efektívne kontrolovať. Na to, aby bola úspešná, sa teda musí najprv posilniť počet policajtov?
„S pripravovanou parkovacou politikou je pre ďalšiu činnosť mestskej polície zabezpečenie početného stavu policajtov nevyhnutné. Pre zvýšenie stavu príslušníkov mestskej polície preto oslovujeme potenciálnych uchádzačov o túto prácu.“

Čo musia uchádzači spĺňať?
„Príslušník mestskej polície musí spĺňať požiadavky, ktoré sú na túto profesiu kladené v zmysle zákona o obecnej polícii. Požadujeme bezúhonnosť, ukončené minimálne úplné stredné vzdelanie s maturitou alebo policajné vzdelanie a vek minimálne 21 rokov. Okrem toho musí byť uchádzač na túto prácu fyzicky aj psychicky spôsobilý, čo sa skúma na výberových konaniach. Práve na základe psychologických vyšetrení sú mnohí uchádzači vyraďovaní.“
Na konci minulého roku mala bratislavská mestská polícia necelých 250 policajtov, hoci koncepcia rozvoja bratislavskej mestskej polície počítala s počtom 500 policajtov. Tento rok chce prijať 20 nových a na budúci rok 30. Nie je to málo?
„Už dlhodobejšie môžeme konštatovať, že z roka na rok sa rozsah úloh, ktoré plnia mestskí policajti Bratislavy, niekoľkonásobne zvýšil. Súčasný počet mestských policajtov pritom momentálne nezodpovedá potrebám polície na plnenie zverených úloh. Je však potrebné povedať, že ani dlhodobo nezodpovedal. Pre predstavu, k 31. decembru 1994 bol schválený početný tabuľkový stav, ktorý presahoval počet 444.“
Napriek tomu, že v súčasnosti je v Bratislave viac obyvateľov, mestská polícia má menej členov. Je situácia udržateľná?
„Plánovaný stav na rok 2018 je približne 330 všetkých zamestnancov mestskej polície. V tomto roku plánujeme prijať 20 a o rok neskôr 30 nových zamestnancov. Je nespochybniteľné, že kvalitatívne požiadavky na všetkých zamestnancov sa neustále zvyšujú, používajú sa nové technológie, či softvérové vybavenie a v neposlednom rade v hlavnom meste neustále pribúda počet obyvateľov či návštevníkov. Bratislava je navyše mestom rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí. Zvýšenie počtu policajtov bude garantovať lepšie plnenie úloh pri ochrane majetku mesta či dodržiavania všeobecne záväzných nariadení. No budeme sa môcť viac venovať aj preventívnym aktivitám a projektom. Prijatie nových policajtov je však naviazané na rozpočet, ktorý mestskej polícii schvaľuje hlavné mesto Bratislava.“
Je záujem o prácu mestského policajta, alebo je s uchádzačmi problém?
„Je potrebné si uvedomiť, že táto práca nie je len o vyberaní pokút, ako je to často medializované, ale ide o činnosti pri zabezpečovaní verejného poriadku na území celého hlavného mesta. Nie je to kancelárska práca. Je to práca v teréne, ktorá nepozná piatky či sviatky.“
Ponúka práve preto mestská polícia uchádzačom nejaké benefity, aby ich prilákala?
„K stabilnému platu ponúkame viaceré benfity. Napríklad 13. a 14. plat, príspevky na bývanie, bezplatnú MHD v Bratislave, možnosť ubytovania vo vlastných ubytovacích zariadeniach alebo stravovacie karty. Pracovný pomer mestského policajta nevylučuje ani vykonávanie inej zárobkovej činnosti alebo podnikateľskej činnosti, ak nie je v konflikte záujmov, respektíve nie je v rozpore s dobrými mravmi.“
Aký je bežný deň mestského policajta?
„Pracovná zmena trvá dvanásť hodín. Buď majú teda policajti dennú, alebo nočnú zmenu. Po vystrojení a vyzbrojení, ako aj po rozdelení úloh sa presúvajú do určeného okrsku, kde si plnia povinnosti, či už ako pešie hliadky, cyklohliadky, motohliadky, ale aj hliadky jazdeckej polície na služobných koňoch.“
Mestská polícia Bratislava
- delí sa na dva útvary: funkčné a výkonné,
- pod funkčné útvary spadá: vnútorno-organizačný odbor, ekonomický odbor, oddelenie PCO a informatiky, centrálny dispečing.
- pod výkonné útvary patria: Expozitúry mestskej polície Bratislava I.-V., Stanica jazdeckej polície a kynológie, zásahová jednotka, útvar dopravy a parkovania, zabezpečovacia stanica.
Aké podnety podľa štatistík rieši mestská polícia najčastejšie, a najmä v ktorých mestských častiach?
„Ide najmä o dopravné priestupky, priestupky proti čistote a poriadku, nepovolenej konzumácie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách, fajčenie na zastávkach MHD či problematika autovrakov. Medzi časté problémy však patrí napríklad aj dodržiavanie pravidiel pri držaní psov či zabezpečovanie verejného poriadku počas konania sa rôznych kultúrnych, spoločenských a športových podujatí. Ak ide o mestské časti, kde riešime najviac priestupkov, tak je to Staré Mesto, ale aj Ružinov, Petržalka, Karlova Ves, Dúbravka a Nové Mesto.“
V rámci nového organizačného poriadku mestskej polície sa obnoví napríklad aj zásahová jednotka. Čo to znamená?
„Úlohou jednotky je preverovanie prijatých oznámení prostredníctvom volania na linku 159, ako aj zásahy na objekty, ktoré sú napojené na pult centrálnej ochrany a v neposlednom rade aj riešenie situácií, ktoré mestskí policajti zistia počas samotného výkonu služby. Samozrejme, policajti zaradení do tejto jednotky plnia úlohy aj pri zabezpečovaní verejného poriadku počas kultúrno-spoločenských a športových podujatí.“
Od marca sa zmenili aj okrskové stanice od Starého Mesta až po Petržalku na Expozitúry Bratislava I až V. V čom je rozdiel v ich doterajšej práci okrem názvu?
„Doterajšie názvy výkonných útvarov ako napríklad Okrsková stanica Mestskej polície Ružinov v občanoch nezriedka pôsobila zmätočne. Bola chápaná tak, že pôsobnosť tejto stanice je len v mestskej časti Ružinov a zvyšných obvodov - Vrakune a Podunajských Biskupíc - sa netýka. Nové názvy ako napríklad Expozitúra mestskej polície Bratislava II je prehľadnejší názov v tom zmysle, že jasne definuje pôsobnosť v celom okrese.“