Z bratislavskej „Tugendhatovej“ vily ostala len škrupina

Friedrich Weinwurm už pred vojnou nezmazateľne ovplyvnil Bratislavu. Slovenská národná galéria predstavuje jeho tvorbu.

Kurátorka výstavy Henrieta Moravčíková pred fotografiou tímu architektonickej kancelárie Weinwurm a Vécsei v nadživotnej veľkosti. Friedrich Weinwurm je prvý zľava. Kurátorka výstavy Henrieta Moravčíková pred fotografiou tímu architektonickej kancelárie Weinwurm a Vécsei v nadživotnej veľkosti. Friedrich Weinwurm je prvý zľava. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta )

STARÉ MESTO. Pri vstupe na výstavu o diele architekta Friedricha Weinwurma Nová cesta, pohľad návštevníka hneď padne na fotografiu v mierne nadživotnej veľkosti tímu architektonickej kancelárie Weinwurm a Vécsei.

Prvá postava zľava, s páskou cez čelo, je sám Friedrich Weinwurm.

„Nebol žiaden indiánsky náčelník, ani nič podobné. Páska slúžila ako poistka,“ vysvetľuje kurátorka výstavy a historička architektúry Henrieta Moravčíková návštevníkom v priestoroch Slovenskej národnej galérie.

Weinwurmovi prerazil úlomok šrapnelu lebečnú kosť na temene v bojoch na Haliči počas prvej svetovej vojny. Lekári mu tam vložili platinovú platničku a Weinwurm potom bezpečnostnú pásku nosil viac ako desať rokov.

Read also: Weinwurmov osud je záhada (rozhovor)

Okrem tejto fotografie nie je na výstave žiadna iná historická fotografia najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku. Nenachádza sa tu ani jeho rysovacia doska, obľúbené kreslo či fajka.

„Naším cieľom bolo ukázať Weinwurma ako architekta, predstaviť ho ako niekoho, kto by mohol dnes prísť, navrhovať a tvoriť Bratislavu alebo iné slovenské či európske mesto,“ hovorí Moravčíková.

Spolu s manželom Petrom Moravčíkom, architektom výstavy, a ďalšími, ktorí sa na výstave podieľali, preto zvolili štandardne prostriedky pre architektonické výstavy.

Základom sú architektonické výkresy, axonometrie, modely a fotografie. Sú veľkoformátové a vďaka tomu umožňujú autentický zážitok z architektúry. Ich autorkou je fotografka Olja Triaška Stefanović.

V troch miestnostiach znejú tri najhlavnejšie z Weinwurmových textov o architektúre v podaní Michala Hvoreckého. Z nemčiny do slovenčiny boli po prvýkrát preložené práve kvôli tejto výstave.

Dve línie výstavy

Architekt Friedrich Weinwurm:

Nová cesta

Výstava trvá do 20. mája, v Esterházyho palác, 2. poschodie, SNG, vstup voľný

Pri koncipovaní výstavy Henrieta Moravčíková sledovala dve ťažiskové línie Weinwurmovej tvorby - hľadanie novej formy a jej technickú stránku a sociálne súvislosti a spoločenskú úlohu architektúry.

„Prvá časť výstavy je najmä o hľadaní novej formy,“ vysvetľuje Moravčíková. Nazvali ju podľa jedného z prvých Weinwurmových článkov Dobe primerané staviteľské umenie.

Ukazuje, ako sa architekti v polovici 20. rokov minulého storočia snažili presvedčiť verejnosť, že netreba ornament ani nejaké zložitosti, že to pravé je jednoduchá architektúra s racionálnymi dispozíciami.

„Druhou líniou je sociálne bývanie a angažovaná architektúra, ktorých vyvrcholením bola výstavba obytných domov Unitas a Nová doba.“

Načítavám video...

Nie je vila ako vila

Na výstave sú aj dve kľúčové stavby tvorby Friedricha Weinwurma. Prvou je vila pre advokáta Arpáda Lengyela z roku 1928, druhou vila pre riaditeľa cukrovaru Diosek Oskara Pfeffera z roku 1934.

„Aj keď vily od seba delí len šesť rokov, ukazujú, ako veľmi rýchlo sa vyvíjala predstava o dispozícii v exkluzívnom rodinnom dome,“ ozrejmuje Moravčíková.

Zatiaľ čo Vila Lengyel je ešte rozdelená v zmysle tradičného ponímania domu na časti pre obsluhu a služobníctvo, a priestory pre rodinu a to na viacerých podlažiach, Vila Pfeffer už riešila kompletnú prevádzku rodinného domu na jednom podlaží.

Prečítajte si tiež: Vila Tugendhat. Klenot svetovej architektúry

Význam Vily Pfeffer Henrieta Moravčíková pripodobňuje k slávnej Vile Tugendhat v Brne, ktorú navrhol nemecký architekt Ludwig Miese van der Rohe.

„Je jej náprotivkom vo všetkom – vo veľkorysosti priestorov či odvážnosti riešenia. Žiaľ, na rozdiel od Vily Tugendhat, táto sa zachovala len ako stavebná škrupina,“ povedala Moravčíková.

Jej interiér, okrem zimnej záhrady, ktorej stále funkčné oceľové okná sú dodnes ukážkou dobového zámočníckeho umenia, bol kompletne prestavaný. Dnes v nej sídli Úrad pre vyšetrovanie obzvlášť závažných zločinov.

Nemocnica a obradná sieň pre židovskú komunitu

Ťažiskovým klientom ateliéru Weinwurm a Vécsei v Bratislave bola židovská náboženská obec. Pre ňu najprv navrhli nemocnicu na Šulekovej ulici. Odborné časopisy o nej pochvalne písali ako o prelomovom diele v oblasti zdravotnej starostlivosti. Na základe tohto úspechu získali objednávku na projekt novej obradnej siene na ortodoxnom židovskom cintoríne.

Na rozdiel od nemocnice sa obradná sieň nestretla až s takým nadšením. Takéto prijatie zo strany konzervatívneho židovského prostredia Henrietu Moravčíkovú neprekvapuje.

„Namiesto ornamentálneho sálu dostali priestor, ktorý v mnohých predstavách možno hraničil s industriálnou architektúrov. Treba však povedať, že práve táto stavba rezonovala s tým, čo sa v tom období dialo v nemeckej architektonickej produkcii. V oblasti novej vecnosti perfektne zapadala do dobového architektonického diskurzu,“ poznamenala Moravčíková.

V súčasnosti to je jediné dielo Weinwurma a Vécseia, ktoré bolo obnovené do pôvodnej podoby so zachovaním originálnych materiálov a prvkov.

„To, čo dnes máte možnosť vidieť na ortodoxnom židovskom cintoríne, je taká podoba architektúry, akú Weinwurm na konci 20. rokov 20. storočia navrhol. Nič nevymenili, len zreštaurovali. Pozoruhodná je aj jej farebnosť. Weinwurm tu pracoval s tónmi modrej, sivej, samozrejme, aj s čiernou a bielou,“ ozrejmila Moravčíková.

Prečítajte si tiež: Weinwurm zmenil zásadným spôsobom tvár Bratislavy

Takéto šťastie už nemala kaviareň Astória na Suchom mýte, ktorá je už roky zatvorená a čaká na svoj ďalší osud, a z časti ani bývalý obchodný dom Schön na Obchodnej ulici.

„Jeho noblesné obchodné priestory boli v 90. rokoch minulého storočia kruto prestavané. Nádherná kruhová galéria zmizla a pribudli tam eskalátory,“ dodala Moravčíková.

Výstavný pavilón

Nezachoval sa ani výstavný pavilón, ktorý až do začiatku výstavby nákupného centra Eurovea stál na dunajskom nábreží.

„Cementárne Ladce, ktoré mimochodom pod iným názvom fungujú dodnes, chceli v 30. rokoch minulého storočia na Dunajskom veľtrhu v Bratislave prezentovať svoj nový produkt, takzvaný bauxitový cement. Weinwurma oslovili, aby im navrhol pavilón, ktorý by mohli odliať priamo na veľtrhu,“ vysvetľuje Moravčíková.

Weinwurm navrhol subtílny kruhový pavilón s oblúkovými podporami a ako Henrieta Moravčíková píše v katalógu k výstave, reprezentuje číru radosť z architektonickej tvorby. Na výstave ho okrem výkresov a modelu pripomína drevená skladačka. Záujemcovia si ju môžu kúpiť na prízemí galérie.

Krausovo okno

Z budov postavených v tom období tiež postupne zmiznú takzvané Krausove okná. Ich koncept Weinwurm navrhol pre zámočníctvo Kraus, dnes ich vo veľkej miere nahrádzajú banálne plastové okná.

„V tom čase to bola technologická vychytávka,“ vysvetlila Moravčíková.

Architekti sa vtedy všade na svete zaoberali tým, ako minimalizovať rám, ako znásobiť funkcie okna, aby čo najviac spojilo vnútro s vonkajškom. Aby bolo ľahko a dômyselne otvárateľné a súčasne aby bolo unifikovateľné, teda aby sa dalo vyrábať vo veľkých sériách a bolo lacné.

Prečítajte si tiež: Na Bezručovej pokračuje rekonštrukcia bývalej nemocnice

To všetko sa Weinwurmovi podarilo. Ocenili to aj doboví recenzenti na kongrese moderných architektov v Bruseli, kde vystavovali patentované okná z celej Európy. Napísali, že Krausovo okno je jedným z najlepších, pripomína Moravčíková.

V nasledujúcich rokoch sa Krausovo okno hojne používalo v celom vtedajšom Československu. Na výstave je prezentované pôvodným oknom, ktoré až donedávna slúžilo v bývalej nemocnici na Bezručovej ulici. Sem Krausove okná osadili architekti Alois Balán a Jiří Grossmann

„Je to okno, ktoré sa nám podarilo zachrániť z bývalej pôrodnice počas jej búrania,“ dopĺňa Moravčíková.

UNITAS a Nová doba

Finále výstavy aj Weinwurmovej tvorby je idea strechy nad hlavou pre každého.

Prečítajte si tiež: Viete, ako sa žilo v Unitase?

„Toto bolo jeho celoživotné úsilie. Zaoberal sa moderným bývaním pre moderného človeka nielen v rovine exkluzívnych víl alebo nájomných domov, ale aj v rovine, ktorú by sme dnes nazvali sociálnym bývaním,“ pripomenula Moravčíková.

Výsledkom boli súbory obytných domov Unitas a Nová doba.

V tom čase predstavovali najväčší experiment ľavicovej avantgardnej architektúry a presiahli lokálny rámec Bratislavy.

Bohém, ktorý staval sociálne byty

Friedrich Weinwurm žil bohémskym životom. Nikdy si nepostavil vlastný dom či byt, vždy býval v prenajatých bytoch. Bol členom rôznych ľavicových spolkov a snažil sa riešiť bytovú otázku nemajetnej časti spoločnosti.

Podľa Henriety Moravčíkovej sa mu v jeho architektonickej tvorbe podarilo prepojiť dva póly rezonujúce v práci architekta a to stavať pre klientov, ktorí sú k dispozícií, a súčasne meniť svet k lepšiemu.

„Dokázal vychádzať v ústrety dobovým klientom a taktiež dokázal svojím snažením prispieť k zmene pohľadu na to, ako má vyzerať mestské bývanie pre nižšie spoločenské vrstvy,“ povedala Moravčíková.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 8. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 675
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 19 739
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 7 126
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 6 956
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 6 518
 6. Štefánka by Pulitzer 5 488
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 343
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 428
 9. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a. 3 393
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 948