BRATISLAVA. V meste sa od začiatku marca znovu odváža bioodpad z hnedých zberných nádob. Odvoz podľa hovorkyne mestského podniku Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beaty Humenikovej robia v intervale jedenkrát za 14 dní a potrvá do 30. novembra.
V deň odvozu obyvatelia musia hnedé zberné nádoby sprístupniť a vyložiť na miesto dostupné technike, ktorá ich zváža.
„Informáciu o tom, v ktorý deň robia odvoz bioodpadu, nájdu obyvatelia na nálepke, umiestnenej na svojej hnedej zbernej nádobe,“ pripomína Humeniková.
Deň odvozu si môžu ľudia overiť aj na webstránke OLO pod názvom „Zistite si Váš odvozný deň bio odpadu". Stačí si zadať názov požadovanej ulice.
Odviezli 2080 ton

Mesto v minulom roku odhadovalo, že do zberu bioodpadu zo záhrad sa zapojí asi 20 tisíc domácností, ktoré vyprodukujú okolo päť tisíc ton bio odpadu.
Od marca do novembra 2017 podľa Humenikovej spoločnosť OLO odviezla z hnedých zberných nádob 2080 ton bio odpadu. Do konca roka 2017 zároveň rozdistribuovali 9 900 hnedých zberných nádob a 2032 kompostérov.
Všetky náklady na kompostér alebo hnedý kontajner, a s tým súvisiaci zber a odvoz biodpadu zo záhrad, sú hradené z miestneho poplatku za komunálny a drobný stavebný odpad. Patria do nich kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia a zeleniny a burina.
Čo tam nepatrí
"V prípade, že nádoba bude obsahovať odpad, ktorý do nej nepatrí, nebude našimi zamestnancami vyprázdnená. Bioodpad z hnedých zberných nádob je ďalej odvážaný na spracovanie do kompostárne," podotkla Humeniková.
Medzi odpad, ktorý do hnedých nádob nepatrí, zaraďujú veľké kusy kmeňov stromov alebo koreňov a odpady z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobkya.
Povinnosť podať žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad má každá domácnosť v rodinných domoch, ktorá platí miestny poplatok za komunálny a drobný stavebný odpad. Zvoliť si môže buď hnedý kontajner alebo kompostér.
Domácnosti, ktoré si ju nepodali, to môžu urobiť osobne alebo poštou na oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií magistrátu na Blagoevovej 9 v Petržalke. Ďalšie informácie nájdu záujemcovia na webstránke spoločnosti OLO alebo na webstránke magistrátu.
Aj bytové domy

Od 1. marca majú v Bratislave možnosť riešiť nakladanie s bio odpadom zo záhrad aj bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou.
V takomto prípade môže správca nehnuteľnosti podať žiadosť na oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií bratislavského magistrátu a požiadať o kompostér. K žiadosti treba priložiť aj list vlastníctva.
O hnedú nádobu alebo kompostér môžu rodinné domy v Bratislave stále žiadať. Každá domácnosť v rodinných domoch, ktorá platí miestny poplatok za komunálny a drobný stavebný odpad, má povinnosť podať žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad a zvoliť si buď hnedý kontajner alebo kompostér.
Spoločnosť OLO je stopercentná dcérska spoločnosť Hlavného mesta SR Bratislavy. Jej cieľom je zber, odvoz a spaľovanie komunálneho odpadu. Zozbieraný komunálny odpad, ktorý už nie je možné inak zužitkovať, zneškodňujú v spaľovni odpadu.
Spoločnosť poskytuje služby pôvodcom odpadu, ktorými sú fyzické osoby, občania s trvalým alebo prechodným pobytom v Bratislave a právnické osoby vykonávajúce svoju činnosť na území Bratislavy.