BRATISLAVA. Najúspešnejších a najaktívnejších študentov v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorých za každú školu vyberal učiteľský zbor a riaditelia si v piatok za svoje výsledky a aktivity prevzali ocenenie predsedu BSK. Celkovo ich bolo 55, v jednom prípade boli ocenené dvojičky.
"Majú výborné študijné výsledky, ale popri tom ešte reprezentujú školu alebo robia mimoškolské aktivity, či už olympiádu alebo charitu či pomoc, ktoré z nich robia výnimočných mladých ľudí," uviedol predseda kraja Juraj Droba.
Odovzdal im čestné uznanie a poukážku na nákup kníh. Na otázku, či chce týmto zaviesť tradíciu aj pre budúce školské roky, odpovedal kladne.
"Je to vec, ktorou chcem dodať váhu strednému školstvu a vyslať signál, že županovi a úradu záleží, aby stredné školy zlepšovali svoju kvalitu," doplnil Droba.
Priorita BSK
Zároveň zopakoval, že školstvo zostáva naďalej jednou z priorít. "Kraj zaradil v oblasti školstva vysokú rýchlosť a myslím si, že sa to hýbe správnym smerom," skonštatoval Droba.
V rozpočte sa preto okrem iného hľadajú peniaze na rekonštrukcie školských budov, z ktorých mnohé sú v katastrofálnom stave. Pokračovať sa plánuje aj v hľadaní finančných prostriedkov na odmeňovanie učiteľov a nepedagogických pracovníkov. Tie by mali byť tento rok podľa neho vyššie ako vianočné odmeny vlani v decembri.
Drobov poradca pre oblasť školstva BSK Branislav Gröhling sa nevyhol nedávnym vyjadreniam premiéra Roberta Fica a ministerky školstva Martiny Lubyovej. Tí cez rezort školstva vyhlásili, že budú zasahovať do plánov výkonov krajov a budú odporúčať, aké jednotlivé študijné alebo učebné odbory by sa mali učiť.
"Pri každom zaradení nového odboru, či už učebného alebo študijného, reálne vychádzame z potrieb trhu práce," uviedol Gröhling, podľa ktorého by takáto kompetencia mala naďalej zostať na vyšších územných celkoch. Bratislavský kraj podľa neho plánuje i realizuje stretnutia so zamestnávateľmi a "veľmi serióznym spôsobom" plánuje jednotlivé odbory.