V rubrike Prešporské desatoro odpovedajú zaujímaví Bratislavčania na rovnakých 10 otázok.
1. Niekto Bratislavu vníma ako krásavicu na Dunaji, iný ako predmestie Viedne a niekto zas ako špinavú dieru s neochotnými ľuďmi. Čím je pre vás?
„Nemyslím to pejoratívne, ale pôsobí na mňa ako väčšia dedina medzi veľkomestami. Vystihuje to jej veľkosť, rozlohu a služby v porovnaní s okolitými hlavnými mestami, prípadne s tými, ktoré som navštívil. Každý sa tu s každým pozná, dopravná situácia je relatívne dobrá (veľké metropoly sú na tom oveľa horšie), večer panuje celkovo pokoj a v noci úplne mŕtvo. Ako vravím, dedina.“
2. Čo na dnešnom Prešporku zbožňujete?

„Určite relatívny pokoj. Ani si nespomínam, kedy ma tu vyrušila nejaká väčšia akcia. Aj keď sa prejdem centrom, stále je to pokojná pešia zóna, pomerne málo turistov v porovnaní s inými metropolami, poloprázdne parky a víkend na cestách je úplne pokojný, s výnimkou nedele podvečera.
Síce denne vznikajú zápchy na vstupe a výstupe do mesta, ale to je v hlavných mestách normálne.“
3. A čo naopak na ňom z duše nenávidíte?
„Jednoznačne katastrofálne cesty. To je neuveriteľná hanba a dlhodobý problém. Iný negatívny vzťah k Bratislave v podstate nemám.“
4. Každý má svoje obľúbené miesta, kde si rád prevetrá hlavu a uvoľní sa. Kde je v Bratislave to vaše naj miesto?
„Veľmi mám rád parky. A potom miesta pri Dunaji a Kamzík. A nesmiem zabudnúť na Devínsku Kobylu. Je super, že tieto dve veci, ako sú Karpaty a rieka, sú súčasťou nášho mesta.“
5. Ako vnímate celomestskú parkovaciu politiku, ktorá dáva mestským častiam možnosť, aby si nastavili pravidlá samy a uprednostňuje domácich pred mimobratislavskými?
„Myslím, že tak je to v poriadku. Domáci musia mať kde parkovať a návštevníci majú používať záchytné parkoviská. A preto ich treba budovať a tvrdo pracovať na systéme fungujúcej integrovanej dopravy.“
6. Dávny Pressburg bol multikultúrny. Až do vojny tu žili pokope Slováci, Nemci, Maďari, Česi či Židia. Je tu dnes podľa vás miesto pre migrantov a viete si v Bratislave predstaviť mešitu?

„Nezamýšľal som sa nad tým, ale v princípe nemám problém. Nevnímam imigračnú katastrofu. Ak by mi niekto podsúval spojenie bezpečnosť a mešita, odpovedal by som, že je to vec bezpečnostných zložiek. Nebezpečných extrémistov treba mať pod kontrolou v každej spoločnosti a spoločenstve. Ale nie bežných ľudí, ktorí nie sú nebezpeční.“
7. V meste žijú ľudia z rôznych kútov. Tí na domácich nadávajú a nevraživosť funguje aj opačne. V čom tkvie podľa vás problém?
„Poviem to, ako to cítim – problémom je ľudská hlúposť. Keď sa správame tak, že moja sloboda a právo končí tam, kde sa začína právo a sloboda iného, tak nie je problém. Všetko je o tolerancii k iným a tolerancii iných k nám.“
8. Potrebuje Bratislava metro?
„Jednoznačne áno. Bratislava nie je veľká čo do šírky, ale tým, že je predelená riekou a potrebuje mosty. Metro by vytvorilo akýsi zrýchlený koridor, sever-juh a východ-západ. Nemusí to byť hustá sieť, ale schopnosť dostať sa rýchlo z jedného konca na druhý.“
9. Ktorému zaniknutému miestu v Bratislave by ste radi prinavrátili život?
„Z toho, čo som počul o kúpalisku Lido, sa mi zdá, že by bolo fajn mať ho znova. Mohla by to byť zaujímavá atrakcia a nestálo by to ani veľa peňazí v porovnaní nákladnejšími atrakciami. Piesok na pláž, parková úprava a chránená zóna pre plavcov a člnkárov. Mohlo by to byť celkom fajn, vedel by som si to predstaviť na trávenie príjemných letných dní. Veď aj preto je parková časť pri Eurovei na druhej strane rieky taká atraktívna a navštevovaná.“
10. Povedzme, že máte stotisíc eur na to, aby ste v meste niečo zmenili. Na čo by ste ich dali?
„Na zlepšenie bezpečnosti chodcov. Nasvietenie priechodov a prirodzené spomaľovače rýchlosti pomocou vizuálneho značenia na ceste. Keď človek chodí po svete, vidí, ako veľa možností existuje a pritom nebrzdia premávku.